Uważność

83-240-0203-0
Uważność
poezja
Raincloud

Jane Hirshfield jest autorką pięciu - cenionych i nagradzanych - tomów wierszy, zbioru esejów o poezji oraz dwu antologii poetyckich, m.in. księgi gromadzącej wiersze religijne pisane przez kobiety w ciągu 43 stuleci. Ukończyła prestiżowy Uniwersytet w Princeton, wykładała jako visiting professor na wielu amerykańskich uczelniach, popularyzując też poezję w audycjach radiowych i telewizyjnych. Kilka lat spędziła w klasztorze Zen w Kalifornii, gdzie została wyświęcona na ucznia w tradycji Soto. Buddyzm nie stał się nigdy w jej poezji tematem bezpośrednich deklaracji; przejawia się jedynie w szczególnej wrażliwości i sposobie widzenia świata: nacechowanym uważnością, czułością i współczuciem. Przenikliwe obserwacje codzienności przesycone są w jej wierszach poczuciem humoru, skłonnością do paradoksu i zmysłem absurdu.

Tomasz Pietrzak | 2015-07-17

Chudy zbiór, ale tłusty jeśli chodzi o treść. Można by się tylko doczepić do selekcji tekstów, dlaczego akurat te, bo inne ciekawsze.

Sartor | 2014-01-20
GoGa | 2016-09-21