Dzikie brzoskwinie. Antologia poetek amerykańskich

Tłumaczenie: Julia Hartwig, Stanisław Barańczyk, Leszek Engelking, Renata Gorczyńska, Zbigniew Herbert, Ludmiła Marjańska, Artur Międzyrzecki, Czesław Miłosz, Halina Poświatowska, Teresa Truszkowska, Juliusz Żuławski
Wydawnictwo: Sic!
poezja amerykańska
poezja

Pierwsza w Polsce antologia poezji amerykańskiej pisanej przez kobiety, obejmująca dwieście lat literatury Nowego Świata - od Emily Dickinson po czasy współczesne. W książce znajdują są wiersze w ogromnej większości niepublikowane dotąd po polsku, w wyborze i ze wstępem Julii Hartwig, w przekładach najlepszych poetów i tłumaczy. Antologię uzupełnia Dodatek biograficzny zawierający obszerne...

W książce znajdują są wiersze w ogromnej większości niepublikowane dotąd po polsku, w wyborze i ze wstępem Julii Hartwig, w przekładach najlepszych poetów i tłumaczy. Antologię uzupełnia Dodatek biograficzny zawierający obszerne biogramy i czarno-białe fotografie 26 poetek prezentowanych w tomie.

źródło opisu: Wydawnictwo Sic!, 2003

źródło okładki: http://www.wydawnictwo-sic.com.pl/ksiazka/133/Dzik...»

Medellin | 2016-01-10
Przeczytana: 10 stycznia 2016

Tom opracowany przez Julię Hartwig zawiera wiersze 26 poetek amerykańskich. Pozwolę sobie je wymienić: Gwendolyn Brooks, Amy Clampitt, Emily Dickinson, Hilda Doolittle, Louise Glück, Jorie Graham, Jane Hirshfield, Jane Kenyon, Ann Lauterbach, Denise Levertov, Audre Lorde, Amy Lowell, Edna St. Vincent Millay, Marianne Moore, Sharon Olds, Marge Piercy, Sylvia Plath, Adrienne Rich, Muriel Rukeyser, Anne Sexton, Gertrude Stein, May Swenson, Genevieve Taggard, Mona Van Duyn, Diane Wakoski, Elinor Wylie.

Jak przystało na tom prezentujący utwory wielu autorów, wiersze w nim zawarte reprezentują rozmaitą tematykę i różnorodne formy. Wiele z nich opisuje zwyczajne, codzienne życie - i te właśnie przemawiają do mnie najbardziej. Uważam, że każdy znajdzie w "Dzikich brzoskwiniach" coś, co go poruszy.

Polecam!

Roksanna | 2014-11-29
Na półkach: Przeczytane, 2014

Bardzo dobrze opracowany, ciekawy i podręczny zbiór. Dla zainteresowanych - pozycja obowiązkowa.

Ewelina Kwaśniewska | 2010-11-11
Na półkach: Przeczytane, Ulubione!, Posiadam
Przeczytana: 03 grudnia 2006

Dostałam ją w prezencie. Zrobiłam na niej maturę. Wracam ilekroć tęsknię do dobrej poezji. Szczególnie, że ta antologia zawiera wiersze Emily Dickinson.

Kasia | 2014-12-30
Na półkach: Poezja<3, Posiadam, Przeczytane

Wybór ciekawy - gdy czytałam te wiersze, nie opuszczało mnie wrażenie, że są one rózne od kobiecej poezji rodzimej, są "inne". I chyba ta "innośc" pociąga:)

Mariusz | 2016-08-27
WeronikaStępkowska | 2016-07-30