Farabeuf
Tortury, fotografia
Alina

Jeżeli zaufać Elizondo i autorowi posłowia do polskiego wydania, historia powstania powieści o tajemniczo brzmiącym tytule „Farabeuf, czyli kronika pewnej chwili” wiąże się z wykonaną na początku dwudziestego wieku fotografią, którą meksykański pisarz widział w zbiorze esejów innego pisarza, Francuza Georges'a Battaille'a. Zdjęcie przedstawiało jedną z faz chińskiej tortury leng-cz'y. Jest to jeden z najbardziej wymyślnych sposobów zadawania bólu, jakie kiedykolwiek skonstruował umysł ludzki. Nie ma na szczęście większej potrzeby, by wgłębiać się w jej aspekty techniczne. Istotny jest sam fakt - fotografia przedstawiająca człowieka w chwili umierania, podczas niewyobrażalnego wręcz bólu - oraz sposób, w jaki wykorzystał ją pisarz.

jestemtu | 2012-09-05
Przeczytana: 05 września 2012

Oryginalna. Odczytywanko historii z obrazu z wielu nakładających się scenerii pchanych bólem nieżycia z taką liczbą odniesień do różnych filozofii, że nawet gdybyśmy mówili o przeroście formy, to byłoby to bez znaczenia. Chyba.

Książałka na kanwie(?) tego zdjęcia http://25.media.tumblr.com/tumblr_m9vur8oMWj1qa7vxfo1_1280.jpg (nie przeklej, jeśli masz jeszcze sztandary i apele, jesteś młode)

Edit: tu jest bardzo ładna recenzja, polecam http://www.biblionetka.pl/art.aspx?id=43331

Barbasia | 2015-07-20
paire | 2015-04-24