Hamida z zaułka Midakk

9788362122080
Egipt, Kair
Montgomerry

Inne wydania

Seria Kontynenty to wyjątkowa wędrówka literacka po innych lądach, śladami innych kultur. Pojawią się w niej dzieła najwybitniejszych twórców, znanych i cenionych w swoich krajach, często jednak jeszcze nieodkrytych przez polskich czytelników. Literatura odsłania wiele prawd, a książki potrafią powiedzieć o drugim człowieku więcej, niż myślisz... Przekonaj się, co czytają ludzie na całym świecie po to, aby poznać go lepiej, odkryć nieznane, a często - by dzięki temu lepiej zrozumieć samego siebie.

"Hamida z zaułka Midakk" to pierwsza powieść Mahfuza przełożona na język obcy (angielski w 1964 roku), a także pierwsza, która ukazuje się po polsku. Jej akcja, podobnie jak innych utworów tego autora, toczy się pośród wąskich uliczek Kairu, gdzie w starych domach mieszczą się warsztaty rękodzielnicze i małe sklepiki, a pięknie rzeźbione okiennice kryją przed światem życie rodzinne mieszkańców, z jego specyficzną obyczajowością, radościami i smutkami, nierzadko tragediami.

Taką tragiczną bohaterką jest Hamida - zaułkowa piękność, dziewczyna naiwna i prosta, ale odważnie i bez skrupułów walcząca o swoje szczęście. Pragnąc wydostać się w szeroki świat, gdzie mają się urzeczywistnić jej marzenia, nie waha się wystąpić przeciw obowiązującym normom, lekceważąc przy tym opinię bliskich i depcząc ich uczucia. Ale świat zawiódł nadzieje Hamidy. Nawet sprytnie obmyślana zemsta nie dosięgnie sprawcy jej nieszczęścia.

źródło opisu: http://smakslowa.pl/

źródło okładki: http://smakslowa.pl/

allison | 2017-02-02
Na półkach: Przeczytane, Orient, Ebooki, Rok 2017
Przeczytana: 31 stycznia 2017

Książka opatrzona nazwiskiem Nadżib Mahfuz to dla mnie gwarancja udanej lektury i uczty duchowej. Tak było również w przypadku powieści "Hamida z zaułka Middak".

Autor w typowy dla siebie, gawędziarski sposób snuje cudowną opowieść, w której radość przeplata się ze smutkiem, miłość z nienawiścią, bogactwo z biedą, piękno z brzydotą.
Oprócz tytułowej bohaterki i jej matki, poznajemy także wielu innych, nie mniej interesujących bohaterów zamieszkujących tytułowy zaułek. Każdy z nich ma swoją historię, pełną mniejszych i większych dramatów, niesamowitych perypetii, burzliwych przeżyć. Nie brak tu dziwaków, wykolejeńców i spryciarzy; są też ludzie bardzo wrażliwy, zbyt dobrzy na miejsce i czasy, w których przyszło im żyć.

W kairskim zakątku życie wre od rana do późnego wieczora, a czasem także w nocy. Obserwowanie codzienności bohaterów, ich zmagań z losem, sąsiadami i własnymi słabościami jest niezwykle pasjonujące i pochłania bez reszty uwagę czytelnika.

Autor świetnie opisuje...

Marta | 2013-11-09
Na półkach: Przeczytane, 2013
Przeczytana: 20 czerwca 2013

Bardzo cenię serię Kontynenty sopockiego wydawnictwa Smak Słowa, w której to ukazują się książki spoza anglojęzycznego kręgu kulturowego. Taka literatura jest u nas wciąż niedoceniana i egzotyczna, a szkoda, bo wszystkie tytuły zaliczane do tej grupy, które miałam okazję przeczytać zrobiły na mnie piorunujące wrażenie. Nie inaczej było w przypadku „Hamidy z zaułka Midakk” autorstwa Nadżiba Mahfuza, egipskiego prozaika, laureata literackiej Nagrody Nobla.
Akcja powieści rozgrywa się w Kairze, gdzieś między ciasnymi, dusznymi uliczkami biednego zaułka Midakk. Dzielnica tętni życiem, żyje własnymi sprawami, jest tłoczno, gwarno, energicznie. To w zamkniętych mieszkaniach toczy się życie osobiste i rodzinne, przestrzega się obyczajów i konwenansów. W takim właśnie miejscu mieszka Hamida – najpiękniejsza dziewczyna w okolicy, panna na wydaniu. Bohaterka buntuje się przed z góry przesądzonym, schematycznym losem, chce czegoś więcej niż życie w brudzie i nędzy, pragnie wyrwać się w świat....

książek: 1922

Wciągająca historia mieszkańców kairskiego zaułka Midakk.
Choć nie wszyscy bohaterowie są mili i czyści to czytelnik, a przynajmniej ja, czuje do nich sympatię. OK, nie do wszystkich, do Hamidy na pewno nie. Ale nikogo nie można jednoznacznie potępić.
Nadżib Mahfuz jak żaden inny autor doskonale oddał klimat lokalnych społeczności, z ich zaletami i przywarami.
5/5

fiNka | 2014-03-26
Przeczytana: 26 marca 2014

Moje pierwsze spotkanie z literatura arabska. Podejrzewam, ze nie ostatnie. Pomimo tego ze z początku cieżko było połapać się w obco brzmiących nazwach i imionach i kompletnie nie wiedziałam kto jest kto, to po kilkunastu stronach powoli zaczęłam odnajdywac się w tej książce, rozróżniać postaci i wciągać się w przedstawiona historie. Zachwycona nie jestem , ale podobało mi się na tyle ze chyba kupie sobie jakaś inna książkę Pana Mahfuza.

"Hamida..." jest jedną z ciekawszych opowieści pana Nadżiba. Polubiłam zaułek Midakk z całą jego "zawartością".

ola | 2014-07-07

Wspaniała lektura. Barwna, przesycona miłością do Kairu opowieść. Snuta pięknym językiem. Z galerią niezwykłych postaci. Każda z nich mogłaby stać się głównym bohaterem oddzielnej książki. Od wzbudzających odrazę postaci takich jak Zajta- producent kalek, czy sama kairska femme fatale Hamida , poprzez wzruszającego Abbasa, zakochanego bez pamięci w Hamidzie , komiczne małżeństwo piekarzy, w którym żona bije z miłości swojego męża czy pogubionego w swej słabości do młodych chłopców i haszyszu właściciela baru. Styl , język i erudycja autora sprawiają , że mamy do czynienia z dziełem z najwyższej pólki lecz, co jest wielkim atutem tej ksiązki, podanym w niezwykle przyjemny dla czytelnika sposób.

Dunya | 2014-03-31
Przeczytana: 31 marca 2014

Naprawdę niezwykła książka!
Na samym początku gubiłam się w imionach i postaciach, ale bardzo szybko przywiązałam się do ich codzienności w zaułku Midakk. Ukłon dla autora za wspaniałą umiejętność tworzenia intrygujących osobowości i prowadzenia ich losów, które w różnych momentach się przecinają. Z każdym z nich potrafiłam się w różnych aspektach utożsamić lub znaleść ich cechy w znanych mi ludziach. Najciekawsza wydała mi się tytułowa Hamida, której autor wręcz chciał, by czytelnik nie polubił. Nie umiałam nie porównać jej z Balladyną.
Dodatkowy plus, za piękny język.

Brawo, panie Mahfuzie za tak złożoną i życiową historię :)

książek: 11969

Powieść ta "wpadła" mi pod rękę zupełnie przypadkiem, ale zainteresowana literaturą arabską nie mogłam przejść obojętnie obok tej pozycji.

Nadżib Mahfuz - pisarz bardzo popularny w krajach arabskich, laureat literackiej nagrody nobla z 1988 roku stworzył bardzo interesującą opowieść o mieszkańcach pewnej małej uliczki w Kairze - zaułka Midakk. Dzięki autorowi poznajemy wielu różnych bohaterów należących do różnych grup społecznych, ich życie, troski i radości. Historia opisana przez Nadżiba Mahfuza dotyczy jednak przede wszystkim młodej Egipcjanki - Hamidy. Dziewczyna we wczesnym dzieciństwie straciła matkę, a ojca w ogóle nie znała. Przygarnęła ją na wychowanie pewna dobra kobieta zwana przez mieszkańców Umm Hamida, stworzyła jej dom i otoczyła miłością. Dziewczyna wyrosła na piękną kobietę o twardym charakterze, która jednak nie lubi swego pochodzenia, wręcz nienawidzi biedy, brudu, nędzy i samego zaułka, w którym znajduje się jej dom. Marzy o lepszym, dostatnim życiu, chce się...

Malini | 2015-06-26
Przeczytana: 22 czerwca 2015

Jest to opowieść o codziennym życiu i problemach mieszkańców kairskiego zaułka Midakk. Przewijają się tam różne postaci, których losy wzajemnie się przecinają. Poznajemy m. in. tytułową bohaterkę, Hamidę i zakochanego w niej Abbasa al-Helu. Hamida nie jest zwykłą dziewczyną. Nie zadowala jej życie w zaułku i poświęcenie biednego, zakochanego w niej fryzjera. Hamida nieświadomie dąży do upadku moralnego, który ma wpływ nie tylko na jej własne życie.
Ciekawa powieść, warto po nią sięgnąć.

sPinacz | 2011-11-04
Przeczytana: 01 listopada 2011

Bardzo sympatyczna książka. Dobra narracja - wciąga czytelnika, jest łatwa do zrozumienia. Krótkie rozdziały powodują, że książkę szybciej się czyta i nie gubi się wątków. Jedyne, co może sprawiać problem, to pisownia imion, nazwisk i miejsc (ale kiedy zrobiła jednozdaniowe notatki dotyczące każdego bohatera, które zajęły nawet nie pół strony, nie miałam już żadnych problemów z rozróżnieniem).
Zatem polecam tę pozycję, warto poznawać inne kultury i obyczaje.
Na ostatek dodam, że podczas czytania miałam wrażenie, że przeniosłam się do tamtych czasów i kraju i momentami czułam nawet tamto powietrze i temperaturę :) A to jest najważniejsze w dobrej książce.

Ekstremalne wyzwanie czytelnicze

Najbardziej frapującą, inspirującą, ambitną, kontrowersyjną i interesującą publikacją tego rodzaju stało się dla mnie opasłe tomisko „1001 książek, które musisz przeczytać” pod red. P. Boxalla, która stała się podstawą najważniejszej listy czytelniczej i zainspirowała mnie do wymyślenia Projektu „1001 książek, które w życiu przeczytam” , który stanowi realizację czytelniczego planu najbliższą mojemu założeniu przeczytania najważniejszych książek na świecie.