Ptak smutnego stulecia Edith Piaf

Wydawnictwo: StudioEMKA
83-88607-36-7
klara

11 października 2003 roku minęła 40 rocznica śmierci Edith Piaf. Ksiązka ta to poruszająca biografia niezwykłej piosenkarki - historia jej życia, twórczości i miłości. Edith Piaf nie miała wykształcenia, tym bardziej zaskakuje jej piękny charakter pisma, można powiedzieć, charakter pisma inteligentnego mężczyzny. Pisze bez błędów gramatycznych czy ortograficznych, a listy do boksera Marcela...

Edith Piaf nie miała wykształcenia, tym bardziej zaskakuje jej piękny charakter pisma, można powiedzieć, charakter pisma inteligentnego mężczyzny. Pisze bez błędów gramatycznych czy ortograficznych, a listy do boksera Marcela Cerdana ujawniają zmysł poetycki, podobnie jak listy do największego przyjaciela - Jeana Cocteau, który umarł na atak serca po otrzymaniu wiadomości o zgonie przyjaciółki. Piaf chętnie bywała w towarzystwie artystów i intelektualistów. Łaknęła tego świata, podobnie jak namiętnie słuchała Beethovena czy innych wielkich klasyków. Chłonęła z otocznia wszystko, by budować swoje artystyczne wnętrze. Czyniła to podświadomie.

Melancholia | 2013-04-15
Przeczytana: 15 kwietnia 2013

Książka Joanny Rawik jest zbeletryzowaną biografią 'wróbelka Paryża', jak mówiono o Edith Piaf. Autorka, sama śpiewająca i triumfująca swojego czasu na festiwalach w Opolu i w Sopocie, dała tu wyraz swojej fascynacji piosenką francuską, a Piaf w szczególności.

Siłą rzeczy większość książki zajmuje opis kariery Edith (zwanej przez przyjaciół Didi), od występów na ulicy po coraz większe i ważniejsze sale koncertowe świata. Są recenzje prasowe, relacje z prób, nagrań i recitali, wywiady, kwiaty i autografy, zachwyt publiczności i krytyków. Ale ta biografia to, przede wszystkim, próba opisania i zrozumienia nie tylko Piaf-artystki, ale też Piaf-kobiety.

A sporo tu do zrozumienia...

Edith Piaf ukończyła tylko jedną klasę szkoły powszechnej, a czytywała namiętnie Platona i pisała bez błędów ortograficznych. Nie przystąpiła do Pierwszej Komunii (zaniedbał to ojciec, wędrowny akrobata), a była bardzo religijna, choć na swój sposób. Miała wyjątkowy talent i wyjątkowo trudny charakter -...

Karolina | 2013-08-05
Przeczytana: 2013 rok

„Ptak smutnego stulecia. Edith Piaf” Joanna Rawik

Joanna Rawik (czyli Joanna Gronkowska, urodzona w 1934 roku) to dziennikarka, aktorka i piosenkarka pochodzenia rumuńskiego. Pseudonim przyjęła pod wpływem lektury książki Ericha Marii Remarque'a. Karierę rozwijała w latach sześćdziesiątych, m.in. nagrywała płyty i grała w filmach i serialach. Aktualnie jest wykładowcą historii piosenki francuskiej w Szkole Wyższej im. Pawła Włodkowica w Płocku. Książka „Ptak smutnego stulecia. Edith Piaf” to kolejna pozycja biograficzna w jej dorobku literackim dotycząca tej francuskiej piosenkarki.
Autorka przedstawia w swojej książce biografię Edith Piaf, koncentrując się na anegdotach związanych z Francuzką. Poznajemy Edith Piaf od podszewki – zarówno jej życie artystyczne, jak i to prywatne, uczuciowe i rodzinne. Wydawać by się mogło, że na temat Piaf już wszystko zostało powiedziane i napisane, a jednak książkę Joanny Rawik czyta się z zapartym tchem, patrząc na jej bohaterkę zupełnie z...

Snafu | 2015-12-29
Na półkach: E-booki, 2015, Przeczytane
Przeczytana: 17 sierpnia 2015

Znacznie bardziej cenię sobie autobiografie, więc ta książka przede wszystkim dostarczyła mi wiedzy o tym, że Edith takową popełniła.
Ale lektury Ptaka smutnego stulecia nie żałuję, bowiem, jak gdzieś przeczytałam jest to "biografia zbeletryzowana", poza tym Edith nie o wszystkim mogła napisać, a także Joanna Rawik wiele poczynań artystki zanalizowała, raczej subiektywnie, o co bywa trudno w autobiografiach. Wierzę
zatem, że książka ta jest subiektywnym spojrzeniem na życie najsłynniejszej pieśniarki Francji.
To całe zbeletryzowanie sprawia, że książkę czyta się przyjemnie, niemal właśnie jak zwykłą powieść, ale też postać Edith Piaf jest na tyle barwna, że sama by się "obroniła", ciężko byłoby powiedzieć, że jej życie było nudne. Ciekawe było zaznaczanie jaka piosenka była pisana
w danym momencie życia Edith, podane były przydatne informacje, zwłaszcza podczas słuchania utworów Edith.
Ktoś tutaj polecał tę książkę jako dobrą biografię Piaf. Przed przeczytaniem nie...

sigomicamino | 2014-05-25
Przeczytana: 23 maja 2014

Przeczytałam, niestety nie z zapartym tchem. Niby wszystko jest jak trzeba, tekst przeplata się co jakiś czas z recenzjami z występów, wywiadami z przyjaciółmi Piaf, artykułami z francuskich gazet, nawet fragmentami biografii Piaf 'Ma vie'. Wszystko to jest ciekawe, ale mimo całego mojego uwielbienia dla małego wróbelka Paryża, książka jako taka mnie nie zachwyciła.

Galahad | 2016-10-08
Na półkach: 2016, Przeczytane