To jest wasze życie. Być sobą w chorobie przewlekłej

Okładka książki To jest wasze życie. Być sobą w chorobie przewlekłej Małgorzata Baranowska
Okładka książki To jest wasze życie. Być sobą w chorobie przewlekłej
Małgorzata Baranowska Wydawnictwo: Świat Książki Seria: Przez Rzekę biografia, autobiografia, pamiętnik
Przez Rzekę
Świat Książki
2005-01-01
2005-01-01
837391756X
choroba przewlekła autobiografia

Recenzja książki Małgorzaty Baranowskiej pt. "To jest wasze życie. Być sobą w chorobie przewlekłej"
cyt. "Policzcie je w myślach, te piękne i uspokajające obrazy, które przyszły wam na myśl. Przyjrzyjcie się im w wyobraźni". (cytat zawarty w ww. książce)

Książka pt. "To jest wasze życie" to zbiór wskazówek, porad dla osób przewlekle chorych. Jednak autorka podkreśla, że nie chce nikomu nic narzucać, czytelnik po zapoznaniu się z jej punktem widzenia sam podejmie decyzję, które prawdy warto wcielić w życie. Przemyślenia są bardzo wiarygodne, ponieważ autorka zmagała się z ciężką chorobą przewlekłą. Opierała się na własnych doświadczeniach. Nie skupiła się na objawach, szczegółowym opisie przebiegu choroby, chociaż na stronach książki odnajdziemy nawiązania do tych aspektów. Nie są one jednak tematem wiodącym. Autorce zależało na tym, aby uwidocznić jak człowiek może zachowywać się w obliczu diagnozy, która wpłynie na jego dotychczasową codzienność. Wskazuje, skąd można czerpać radość, w jaki sposób podchodzić do choroby, aby nie zdeterminowała całego naszego życia, chociaż jest jego nieodłączną częścią. W książce odnajdziemy wiele cennych przemyśleń. Problem chorób przewlekłych dotyczy osób w różnym wieku. Każda z nich ma inne podejście do poszczególnych spraw. Mając to na uwadze, w mojej ocenie, niektóre fragmenty mają zbyt naukowy wydźwięk i z tego względu mogą nie przemówić do wszystkich odbiorców.
Z pewnością treść książki skłania do refleksji.

Jestem chora na nieuleczalną chorobę, dlatego życie z chorobą przewlekłą według p. Baranowskiej bardzo mnie zainteresowało. I wiele spostrzeżeń, myśli autorki pomaga mi.Cieszę się, że trafiłam na tę pozycję i polecam nie tylko osobom zmagających się z chorobą przewlekłą.

Wspaniała książka, która pokazuje sposoby przetrwania w chorobie przewlekłej. I choć ton (lekko moralizatorski) mógł drażnić, warto po nią sięgnąć. Baranowska uczy walki nie tylko z chorobą, ale także (a może i przede wszystkim) tej najtrudniejszej- walki z samym sobą.

To jest książka, która uczy partnerstwa: pacjenta z lekarzem.Jak stać się podmiotem, a nie przedmiotem w tej relacji.
Głęboki podziw dla autorki.

Głęboki podziw dla autorki.

Bardzo dobra książka. Wspaniały fragment o miłości: "Miłość to aktywność uczuciowa. Ten, kto kocha tylko jedną osobę, a obojętny jest wobec wszystkich innych, nie kocha prawdziwie. Miłość to postawa wobec świata i właściwość charakteru, a nie zazdrosne uczucie wobec jednej osoby." Serdecznie polecam!

Przeczytałam, bo choruję na tę sama chorobę, co autorka. I chciałam się dowiedzieć, jak Ona reaguje na ból. I dowiedziałam się.

O Małgorzacie Baranowskiej po raz pierwszy dowiedziałam się z jednego z felietonów Małgorzaty Musierowicz, zamieszczonego w zbiorze "Frywolitki". Kiedy więc przypadkowo w księgarni natrafiłam na książkę "To jest wasze życie. Być sobą w chorobie przewlekłej", nie mogłam przejść obojętnie. Książkę przeczytałam w jeden wieczór. Napisana jest pięknym językiem i porusza bardzo ważny temat. Małgorzata Baranowska na swoim przykładzie pokazuje jak można żyć z chorobą i związanymi z nią ograniczeniami i cierpieniem.
Polecam tę książkę zarówno osobom chorym, jak i zdrowym. Ja do tej książki będę wracać.

• W mojej biblioteczce
  • Wymienię
  • Sprzedane

Małgorzata Baranowska To jest wasze życie. Być sobą w chorobie przewlekłej Zobacz więcej