Spokojne czasy

Wydawnictwo: Muza
Jamim schel scheket
978-83-7495-821-9
Ag2S

Sugestywny i wzruszający obraz ludzi ocalonych z zagłady. Historia Leale'i, która pracuje w małym salonie fryzjerskim w Tel Awiwie. Jej oczami czytelnik poznaje pokolenie ocalonych z Holokaustu, którzy osiedlili się w Izraelu, gdzie każdy na swój sposób próbuje odnaleźć się i żyć w nowej ojczyźnie. Autorka nie epatuje koszmarnymi scenami nie rozlicza winnych, dostarcza wielu wzruszeń, zachwyca ciepłem i na długo pozostawia czytelnika pod głębokim wrażeniem.

Leale nie miała dzieciństwa. II wojnę światową przeżyła ukryta w dole wykopanym w ziemi. Nie wie skąd pochodzi, jak się nazywa, kim byli jej rodzice. Wspomina swój przyjazd do Izraela i życie w kibucu. Tam poznała krawca Srulika, z którym wzięła ślub i miała syna. Po jego śmierci młodą wdową oraz synem Etanem zaopiekuje się Sajtschik, przyjaciel rodziny, prowadzący zakład fryzjerski. To on daje Leale'i pracę manikiurzystki i staje się jej wielką, choć platoniczną, miłością.

Czy zastanawialiście się kiedyś, jak zachowywali się po wojnie ludzie mający za sobą przeżycia Holocaustu? Dlaczego fryzjer nie zamiata włosów w swoim salonie, kiedy obsłuży klienta. Dlaczego ludzie, widząc na ulicy Niemca, pomimo zakończenia wojny na świecie, uciekają do domów i ryglują wszystkie okna i drzwi.

"Spokojne czasy" Lizzie Doron opisuje powojenne losy Żydów, którzy każdego dnia walczą z demonami przeszłości. Każda z przedstawionych w książce postaci wie, pamięta lub słyszała od drugiego o innych, co przeżyli, jednak "nikt nie chce ani opowiadać, ani słuchać". Stąd nie zdziwił mnie fakt, gdy pojawia się postać kobiety zwierzającej się cały czas swojemu pieskowi Reksiowi.

Polecam bardzo. Jest jedną z tych tytułów, które szkoda byłoby pominąć.

| 2011-03-10
Przeczytana: 18 lutego 2011

Biorąc książkę Lizzie Doron do ręki, wiedziałam na co się porywam. Wiedziałam, że przeniesie mnie ona do świata wspomnień, nieistniejącego dla mnie, ale dla wielu tysięcy, uchodźców z całej Europy i nie tylko, tuż po hekatombie Holokaustu, która dla wielu wciąż jest pretekstem do antysemickich wystąpień, wieszania w pobliżu synagog swastyk czy malowania na fladze polskiej inszych hitlerowskich "popisów". Wiedziałam, że nie znajdę w niej prostych odpowiedzi, gładkich półsłówek.
Lizzie Doron jest izraelską pisarką, pochodzącą z rodziny cudem ocalonej z Holokaustu. Wychowała się w moszawie Bitzaron. Kiedy zmarł jej ojciec, ta znana w Tel-Awiwie lingwistka, socjolog a nawet kryminolog, przeniosła się na północ kraju. Przez wiele lat żyła i pracowała w kibucu na Wzgórzach Golan. Z tego, co się orientuję, napisała dotąd pięć książek, z czego "Spokojne czasy" zyskały w naszym kraju największe uznanie. Lizzie ma przyjemny, płynny styl pisania. Wgłębiając się w historie jej bohaterów,...

AnnaMaria | 2012-02-10
Przeczytana: luty 2012

Szczerze mówiąc spodziewałam się czegoś więcej czytając słowa na odwrocie „Sugestywny i wzruszający obraz ludzi ocalonych z zagłady, którym los odebrał wszystko z wyjątkiem życia”. Trochę się zawiodłam, jednak książki nie należy całkowicie skreślać, zwłaszcza dlatego, że po jej przeczytaniu nadal w głowie kłębią się myśli, które dotyczą jej i przedstawionych tam historii. Czytelnik przyzwyczajony do wartkich akcji, barwnych opisów (tak jak ja :)) będzie czuł się zawiedziony na początkiu. Jednak w momencie głębszej refleksji stwierdziłam, że obraz pzredtswiony w książce nie jest bezbarwny i nijaki. Jest prosty, bezpośredni - taki właśnie jak zycie głównych bohaterów. wydaje mi się, że autorka zrobiła to z pełną świadomością.
Ksiązka nie jest łatwa w czytaniu, wymaga skupienia i dokładnego zrozumienia czytanych słów. Przemawia przez nią smutek. Jest to historia o ludziach, którzy w życiu nie zaznali szczęścia, widziana oczami najpierw młodej a później już starszej kobiety. Lea...

Marta | 2014-10-20

Niezwykle poruszająca książka, napisana tak, że ciężko się oderwać pomimo trudnej tematyki.

Basia | 2011-09-28
Przeczytana: 28 listopada 2011

Piękna i wzruszająca. Napisana w sposób prosty i przystępny, ale jednoczesnie niegłupi.

Skarletka | 2010-06-23
Na półkach: Przeczytane, Mam!
Przeczytana: 01 lipca 2010

Książka, którą łatwo przegapić... a której przegapić się w żadnym razie nie powinno.

Paulina | 2015-10-05
Agata | 2015-05-11