Włóczęgi północy

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka, Prószyński i S-ka
Nomads of the North
Merist

Inne wydania

Piękna opowieść o niezwykłych przygodach małego niedźwiadka Niua i szczeniaka Miki, które mimo wielkich różnic w upodobaniach i zwyczajach nawiązują trwałą, mocną przyjaźń. Książka sugestywnie odtwarza atmosferę północnej egzotyki i wielkiej przygody, obfituje w pełne prawdy obrazy z życia dzikiej puszczy i jej mieszkańców, z losami zwierząt splatają się losy ludzi szlachetnych i okrutnych, kochających zwierzęta i prześladujących je.

źródło opisu: Prószyński i S-ka, 1998

źródło okładki: http://www.proszynski.pl/Wloczegi_Polnocy-p-597-.html

Justyna Antoniewicz | 2015-01-25
Przeczytana: 25 marca 2013

Piękna przyroda i niesamowite przygody dwójki zwierząt która połączyła mocna, nierozerwalna przyjaźń. Niesamowita książka moja ukochana uwielbiam Curwooda jest świetny:)

geokuba | 2013-03-12
Przeczytana: 11 marca 2013

Ostatni raz czytałem tę książkę 25 lat temu w podstawówce. Teraz przeczytałem ją ponownie, przy okazji czytania jej mojej 10-letniej córce. Nie straciła siły wyrazu; musiałem czasami ukrywać świeczki w oczach... Pamiętałem ją jako jedną z ulubionych lektur dzieciństwa. I słusznie; mimo, iż będąc dorosłym zwraca się uwagę na inne rzeczy w książce niż za młodu (za młodu opisy przyrody były nudne...). Arcydzieła mają to do siebie, że są ponadczasowe.

W czasach kiedy była pisana ta książka myślistwo w Ameryce Północnej było czymś naturalnym. Od tego zależało przeżycie (mięso) i godne życie (handel skórami - nie było syntetyków). To było jak pieczenie chleba. W dzisiejszych czasach trudno to pojąć. Opis zabicia niedźwiedzicy był dla mojej córki niezrozumiały. Nie mogła zrozumieć dlaczego ludzie zabijali zwierzęta. Takie były czasy, niestety. I można to zrozumieć. (Ale za to nijak nie zrozumiem myślistwa naszych czasów...) Jednocześnie z książki przebija wielka miłość do zwierząt i...

Nemerle | 2014-05-18
Przeczytana: 18 maja 2014

Pokrzepiająca. Opowieść tchnąca duchem natury - wzruszająco pięknym ale i pełnym jej krwawych praw. Curwood to jeden z nielicznych autorów, którzy pisząc książkę bez dialogów postaci (lub z ich znacznym deficytem) jest w stanie trzymać czytelnika w napięciu. Przecudowna powieść o przyjaźni i przetrwaniu w dzikich ostępach Północnej Ameryki. Tchnie zimnem północnych wiatrów, ale ociepla serce.

Diane_Rose | 2014-11-29
Przeczytana: 29 listopada 2014

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Po książkę sięgnęłam tylko dlatego, że zgłosiłam ją do wyzwania kiedyś przeczytam. Zainteresowała mnie również jej okładka. Nie jestem jednak do końca zadowolona z lektury. Być może gdybym była młodsza, to by bardziej przypadła mi do gustu? Kiedyś lubiłam książki Curwooda, no ale niestety chyba jestem za stara.
Wciąż nie mogę się oprzeć wrażeniu, że to gorsza wersja "Białego kła", pomimo tego, że ta książka niewiele z nim ma wspólnego.
Był sobie kiedyś niedźwiadek Niua, był sobie kiedyś i szczeniak Miki, był również biały człowiek, który połączył ich węzłem przyjaźni, był sobie również i autor, który historię tą nam opowiedział.

- Gdybyś się nie włóczył nie wiadomo po co i nie drażnił tej starej gadziny, obyłoby się bez awantur. A tak, spójrz na mnie!

Pomysł. Wbrew pozorom całkiem dobry. Mamy słodkiego i niezdarnego szczeniaczka, który dziwnym zrządzeniem losu zaprzyjaźnia się z małym, wiecznie głodnym niedźwiadkiem. Razem odbywają niezwykłą podróż w dorosłe życia, wśród...

Roman Dłużniewski | 2016-12-04

Jedna z ukochanych książek z dzieciństwa. Miki i Niua. Misiaczek i piesek. Ta książka się nigdy nie zestarzeje. Do dziś pamiętam ostatnie zdanie :
Z nastaniem nocy pies Miki śpi u boku przyjaciela. Koniecznie!!!

W takim samym stopniu w jakim mama zaraziła mnie książkami Kanadyjki Lucy Maud Montgommery, tak tata - jej krajanem Jamesem Oliverem Curwoodem. ^^
Taka ciekawostka... Ale ja nie o tym.

Przypomniałam sobie losy przyjacielskich włóczęg z dzieciństwa w formie audiobooka czytanego przez niesamowitą Mirę Morawską.
I z całą powagą osoby dorosłej polecam innym dorosłym, nawet jeśli twórczość pisarza ominęła Was jako dzieci i młodzież.

Marsja | 2011-04-25

Pamiętam jak czytałam ją ukradkiem na lekcji historii w siódmej klasie. Wydało się ponieważ książka była dla mnie tak wzruszająca, że nie mogłam powstrzymać płaczu...

beataj | 2013-11-27
Przeczytana: 1981 rok

Niedźwiadek i pies - historia tej pary przyjaciół jest po prostu wspaniała

Elenaj | 2012-04-15

Gdy dorastałam,książki Curwooda były jedynymi wartymi uwagi powieściami przygodowymi i to jakimi!Za oknem polska szarość i beznadzieja odrapanych podwórek, a tu zimna,tak daleka północ,pełna dzikich zwierząt,strasznych czerwonoskórych , odważnych podróżników i złych białych ludzi.Co strona ,to nowa przygoda, przyprawiająca o gęsią skórkę.Na tych książkach uczyłam się odróżniać dobro od zła.

Marek | 2015-01-27

Prawdziwa Przyjaźń leśnych zwierząt której nawet sen zimowy nie jest w stanie przerwać a jedynie umocnić ;)