Organista

Organisten
978-83-60383-26-1
Szekspir, szyfr,
literatura faktu

Kim był właściwie Szekspir? Co się stało z jego rękopisami? Jaki sekret skrywa tajemnicza Wyspa Dębów? Popularny w Norwegii pisarz, Erlend Loe, spotyka na swej drodze Pettera Amundsena, organistę z Oslo. Początkowo sceptyczny Loe daje się uwieść olśniewająco jasnemu logicznemu wykładowi Amundsena, którego teza jest szokująco śmiała… Amundsen dość okrężną drogą zainteresował się swego czasu...

Kim był właściwie Szekspir?
Co się stało z jego rękopisami?
Jaki sekret skrywa tajemnicza Wyspa Dębów?
Amundsen dość okrężną drogą zainteresował się swego czasu szyfrowaniem informacji (a było to jeszcze przed ukazaniem się bestsellera Dana Browna) i postanowił - wiedziony pewnymi wskazówkami - sprawdzić, na ile prawdopodobna jest teza, że pod postacią słynnego dramatopisarza epoki elżbietańskiej, Williama Shakespeare′a, kryje się Francis Bacon. Uderzyło go odkrycie, że nie istnieją manuskrypty szekspirowskich sztuk i sonetów, a jedynie ich pierwodruki, tzw. primo folio.
Organista trzyma w ręku klucz do jednego z największych, znanych ludzkości skarbów.
Poszukiwanie skarbu wiąże się ściśle ze środowiskiem wokół Williama Szekspira, a główny trop to legendarne pierwsze wydanie dzieł Mistrza znad Avonu. Szekspir jest bramą do ukrytego świata tajemniczych organizacji, eleganckich szyfrów i prastarych symboli.
Jeśli organista ma rację, historia powszechna wymaga poważnej korekty.
Książka nie opowiada o wspaniałości dramaturgii Szekspira, lecz o zawartych w niej ukrytych znaczeniach.
Poznaj sekret Szekspira.
Daj się wciągnąć w fascynującą intelektualną łamigłówkę.
Daj się uwieść szachowej rozgrywce, w której tylko nieliczni odnajdą błąd.

źródło opisu: www.replika.eu

źródło okładki: www.replika.eu

Rosalia_de_Castro | 2014-08-16
Na półkach: 2014, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 16 sierpnia 2014

Jestem wielką fanką Pettera Amundsena, odkąd zobaczyłam w norweskiej TV dokument o jego badaniach nad Pierwszym Folio Szekspira.
Z dużą ciekawością śledzę również powstawanie nowego filmu Pettera na FB stronie SHAKESPEARES SKJULTE KODER - SWEET SWAN OF AVON. (Znajduje się również angielska wersja tej strony, nieco uboższa w informacje). W każdym razie książka napisana została we współpracy ze znanym norweskim pisarzem, który jak sam nie ukrywa dosyć sceptycznie podszedł do teorii Amundsena. A teoria jest rewolucyjna, zmieniająca myślenie o Szekspirze. Głównie chodzi o to, że według Pettera za twórczością Szekspira stoi Francis Bacon, ale co najbardziej interesujące to to, że Petter dysponuje niepodwarzalnymi dowodami, od których czasami włos staje na głowie. Jeśli zatem macie otwarte umysły i nie boicie się szybkiej jazdy, to nie zawiedziecie się na tej książce! Ostrzegam jedna, że choć Petter stara się tłumaczyć swoją teorię dość jasno, to nie uniknie się samodzielnych...

Elżbieta | 2012-08-27
Przeczytana: 27 sierpnia 2012

To chyba najbardziej "zakręcona" książka, jaką przeczytałam. Petter Amundsen, organista z Oslo, poza tym człowiek o szerokim wachlarzu zainteresowań, potwierdza, że odkrył zagadkę związaną z autorstwem dzieł przypisywanych tradycyjnie Szekspirowi. Przez kilka lat badał tzw. Pierwsze Folio dzieł wszystkich Szekspira i na podstawie zauważonych celowych błędów w druku, wykorzystując m.im. wiedzę kryptograficzną, matematyczną, kabałę, odkrył, kto stoi za Szekspirem i gdzie znajdują się manuskrypty. Mamy tu ilustracje i zdjęcia z jego poszukiwań. Wszystko wygląda wiarygodnie. Z resztą stan badań nad Szekspirem uwzględnia osobę (osoby) wskazaną (-e) przez Amundsena.
Myślałam, że nie przebrnę przez stosy kryptogramów, wykresów, trójkątów pitagorejskich, ale styl opowieści jest wciągający, tym bardziej, że organista współpracował z zawodowym pisarzem, Erlendem Loe, który spisał jego osiągnięcia na podstawie cyklu spotkań z badaczem. Warto czasem przeczytać coś innego.

Sisi199 | 2015-10-03
Radykalnaja | 2015-08-09