Organista

2008-05-18
978-83-60383-26-1
Maria Gołębiewska-Bijak
Szekspir szyfr

Jestem wielką fanką Pettera Amundsena, odkąd zobaczyłam w norweskiej TV dokument o jego badaniach nad Pierwszym Folio Szekspira.
Z dużą ciekawością śledzę również powstawanie nowego filmu Pettera na FB stronie SHAKESPEARES SKJULTE KODER - SWEET SWAN OF AVON. (Znajduje się również angielska wersja tej strony, nieco uboższa w informacje). W każdym razie książka napisana została we współpracy ze znanym norweskim pisarzem, który jak sam nie ukrywa dosyć sceptycznie podszedł do teorii Amundsena. A teoria jest rewolucyjna, zmieniająca myślenie o Szekspirze. Głównie chodzi o to, że według Pettera za twórczością Szekspira stoi Francis Bacon, ale co najbardziej interesujące to to, że Petter dysponuje niepodwarzalnymi dowodami, od których czasami włos staje na głowie. Jeśli zatem macie otwarte umysły i nie boicie się szybkiej jazdy, to nie zawiedziecie się na tej książce! Ostrzegam jedna, że choć Petter stara się tłumaczyć swoją teorię dość jasno, to nie uniknie się samodzielnych poszukiwań.
I na dodatek nic w tej książce nie jest fikcją! Wszystko wydarzyło się naprawdę.

To chyba najbardziej "zakręcona" książka, jaką przeczytałam. Petter Amundsen, organista z Oslo, poza tym człowiek o szerokim wachlarzu zainteresowań, potwierdza, że odkrył zagadkę związaną z autorstwem dzieł przypisywanych tradycyjnie Szekspirowi. Przez kilka lat badał tzw. Pierwsze Folio dzieł wszystkich Szekspira i na podstawie zauważonych celowych błędów w druku, wykorzystując m.im. wiedzę kryptograficzną, matematyczną, kabałę, odkrył, kto stoi za Szekspirem i gdzie znajdują się manuskrypty. Mamy tu ilustracje i zdjęcia z jego poszukiwań. Wszystko wygląda wiarygodnie. Z resztą stan badań nad Szekspirem uwzględnia osobę (osoby) wskazaną (-e) przez Amundsena.
Myślałam, że nie przebrnę przez stosy kryptogramów, wykresów, trójkątów pitagorejskich, ale styl opowieści jest wciągający, tym bardziej, że organista współpracował z zawodowym pisarzem, Erlendem Loe, który spisał jego osiągnięcia na podstawie cyklu spotkań z badaczem. Warto czasem przeczytać coś innego.

• Otrzymane w prezencie
  • Posiadam / Historia, Sztuka, Archeologia, Religie