Mata Hari. Jej prawdziwa historia

Mata Hari. Sa véritable histoire
83-7391-806-X
literatura faktu
tove

Mata Hari - groźny szpieg czy pozbawiona zasad moralnych kokota? Księżniczka, dziwka, artystka, kochanka, awanturnica... Mata była tym wszystkim, ale i jeszcze czymś więcej... Autor, potomek sędziego, który prowadził śledztwo w sprawie holenderskiej tancerki, odtwarza niemal dzień po dniu przebieg jej procesu. Jaka Mata Hari wyłania się z kart tej książki? Czy Mata Hari, rozstrzelana 15...

Autor, potomek sędziego, który prowadził śledztwo w sprawie holenderskiej tancerki, odtwarza niemal dzień po dniu przebieg jej procesu. Jaka Mata Hari wyłania się z kart tej książki? Czy Mata Hari, rozstrzelana 15 października 1917 roku na mocy wyroku francuskiego sądu wojskowego za szpiegostwo na rzecz Niemiec, rzeczywiście była szpiegiem niemieckim? Czy podwójnym agentem? Czy awanturnicą uwikłaną w walkę wywiadów? Historycy do tej pory spierają się na ten temat lub traktują tę sprawę jako niewyjaśnioną.

źródło opisu: Świat Książki, 2006

źródło okładki: http://www.odk.pl/mata-hari-jej-prawdziwa-historia,3397.html

Emerald | 2015-09-26
Na półkach: Biblioteka, 2015, Przeczytane
Przeczytana: 26 września 2015

Miała być fascynująca historia szpiegowska, a był nudny raport ze śledztwa. Bohaterka jest kobietą o wielu twarzach, mającą ciekawe życie, więc naprawdę można było stworzyć dobrą historię. Raczej dla fanów kruczków prawnych i zawiłości procesowych.

Edka | 2015-03-25
Na półkach: Biografie, Przeczytane
Przeczytana: marzec 2015

Bardzo ciekawa i intrygująca biografia Maty Hari. Autor dużą uwagę skupił na tym, by przedstawić w większości wydarzenia pewne. W przypadku sytuacji apokryficznych, autor informował o tym czytelników. Pomimo tego, autorowi udało się przedstawić historię Maty w formie wciągającej fabuły, jej losy śledziłam z przejęciem i zaciekawieniem. Philippe Collas w sporze o niewinność Maty stanął po jej stronie, choć mówi również, że jest ona winna dla prawa, ale niewinna dla sprawiedliwości. Myślę, że w pewien sposób autor sam uległ urokowi Maty- przedstawił ją jako kobietę namiętną, spontaniczną i wielkoduszną, która szpiegostwo wykorzystała jedynie dla swoich prywatnych celów, a nie dla zdrady samej w sobie.

paula_27 | 2016-04-03

Bardzo lubię biografie, ale ta ani trochę mnie nie wciągnęła

| 2012-11-07
Przeczytana: 07 listopada 2012

W sumie przeczytałam fragmenty tylko, przekartkowałam, ale mnie nie zachęciła. Może dla wielbicieli biografii?

woolton | 2016-08-29
rekinia | 2016-08-24