Dziennikarz w globalnej wiosce

Książka jest przypisana do serii/cyklu "Edukacja Medialna". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: WSiP
83-02-09145-6
dziennikarstwo, historia, metody
literatura faktu

Publikacja ma za zadanie ułatwić Czytelnikowi zrozumienie roli mediów we współczesnym świecie, przedstawia przy tym krytyczną analizę polityki. Autor przedstawia najważniejsze gatunki dziennikarskie, dzieli się wiedzą na temat pracy korespondenta zagranicznego, którym był przez wiele lat. Prezentuje warsztat dziennikarski wybitnych pisarzy: E. Hemingwaya, G. Garcii Márqueza, M. Vargasa Llosy. Pisząc o wywiadzie przedstawia także własne doświadczenia, które zdobył podczas rozmów z różnymi politykami, m.in. z królem Juanem Carlosem I, J. Arafatem. Autor stawia dyskusyjną tezę o zmierzchu depeszy, publicystyki i reportażu (liczne przykłady polskich reportażystów, których zbiory reportaży były uznawane za wydarzenia na rynku księgarskim, m.in. R. Kapuścińskiego, H. Krall, M. Wańkowicza), która skłania do zastanowienia się nad rolą mediów i papieru jako nośnika informacji we współczesnym świecie. Pisze też o znaczeniu Internetu, jako najnowocześniejszego i najszybszego obecnie środka przekazu informacji. W książce zanalizowano ponadto relacje między mediami a polityką, wskazując na niebezpieczeństwa wynikające z ich związków. Autor dokonuje też krytycznej analizy roli środków masowej informacji, omawiając współczesne konflikty 'medialne'; i 'niemedialne' i odsłania mechanizmy i prawidłowości decydujące o charakterze tych konfliktów. Skupia się na pytaniu, czy i w jakim zakresie media kształtują 'globalną wioskę'Pisząc o niebezpieczeństwach towarzyszących zawodowi dziennikarskiemu, posługując się przy tym przykładami z historii, autor jednocześnie przestrzega przed nadużywaniem przez media ich kreatywnej siły. Ustosunkowuje się do popularnego obecnie tzw. dziennikarstwa śledczego.

vexlubo | 2014-07-20
Przeczytana: 20 lipca 2014

druga przeczytana Pana Mroziewicza, wnioski te same - bardzo mądry facet. Chce się czytać, słuchać. Potem rozmawiać i pomyśleć o tym co się przeczytało.
dziennikarstwo jest mi zupełnie obce i nie jest dziedziną która kiedykolwiek mnie zafascynuje. jakby TW Leon chciał się tym parać to marzy mi się żeby wzorem wiedzy i standardów był dla niego Mroziewicz. tyle

Madedrin | 2015-10-07
Agnieszka | 2014-10-15
Agnes_May | 2014-10-11
konradmakosa | 2014-08-08
Kurs Kreatywnego Pisania - lekcja 5

Udostępniamy kolejny, piąty już rozdział Kreatywnego Kursu Pisania Miasta Literatury UNESCO zatytułowany Co to znaczy „mieć dobry styl”? Jesteście ciekawi jak z językiem radzą sobie Paweł Potoroczyn i Ziemowit Szczerek? No to sprawdźcie!

Kurs Kreatywnego Pisania - lekcja 2

Udostępniamy dzisiaj drugi rozdział Kreatywnego Kursu Pisania Miasta Literatury UNESCO zatytułowany Jak naostrzyć pióro? Poczytajcie i posłuchajcie jak Wit Szostak odpowiada na pytanie co wyzwala w autorze pęd do pisania oraz przekonajcie się czy Katarzyna Bonda planuje objętność swoich książek.