Inkwizycja hiszpańska

83-7311-497-1
fakty, historia, inkwizycja, Hiszpania
literatura faktu
corrum

Ponure ceremoniały auto da fe, tortury, prześladowania, płonące stosy... Inkwizycja hiszpańska do dziś jest synonimem przerażająco brutalnych represji. Tymczasem każdy z inkwizytorów, a zawsze był to duchowny z wykształceniem uniwersyteckim, głosił, że najwyższym celem jego działań jest pojednanie zbłąkanej duszyczki z Kościołem. Książka Johna Edwardsa, ilustrowana i przystępnie napisana, przynosi próbę wyjaśnienia tego niezwykłego zjawiska. Autor cofa się do początków inkwizycji, bada genezę nietolerancji i prześladowań "heretyków" w Europie, opisuje krwawe praktyki, a wreszcie upadek świętego Oficjum.

tomek | 2014-08-15
Przeczytana: 13 sierpnia 2014

Książka, choć cienka, to jednak dobrze przygotowana pod względem merytorycznym. Całkiem spora bibliografia, z wyróżnieniem pozycji dostępnych w języku polskim; 48 fotografii (czarno-białych) urozmaica lekturę. Ze względu na małą objętość książki wiele aspektów działalności trybunałów zostało pokazane w "telegraficznym skrócie".

petervader | 2015-08-20
Przeczytana: 2003 rok