Ugrofińska wampirzyca

Wydawnictwo: Czarne
Finnugor vampir
Węgry, wampiry
kashka

"Ugrofińska wampirzyca" to opowieść młodej wampirzycy, Jerne Volta-Amperé. Wspólnie z nieżyjącą od ponad 200 lat babką – również wampirzycą, mieszkają na poddaszu budapeszteńskiej kamienicy w towarzystwie stada spasionych szczurów, karmionych przez babkę odżywkami dla kotów. Jerne zajmuje się pisaniem bajek o zwierzętach i marzy o ich wydaniu. Niestety, marzenia nie zostają spełnione... Noémi Szécsi pisze inteligentną, autorefleksyjną, zabawną prozę; pozornie o wampirach – w rzeczywistości o dzisiejszym świecie.

źródło opisu: http://czarne.com.pl/

źródło okładki: http://czarne.com.pl/

książek: 2028
Monika | 2012-05-24
Przeczytana: 23 maja 2012

Sięgnęłam po tę książkę pod wpływem impulsu. Zaciekawiła mnie okładka, wydała mi się, bowiem miniaturowym dziełem sztuki. Nie miałam żadnych oczekiwań i może właśnie dlatego się nie zawiodłam. Czytałam tę książkę, co rusz się sama do siebie uśmiechając. Nie istnieje chyba druga tak dziwna i złożona opowieść o wampirach.

Sięgając po tę historię ma się dziwne wrażenie, jakby słyszało się opowieść dobrej znajomej. Kultura węgierska odbija się w niej (choć pewnie to i tak namiastka klimatu budapesztańskich uliczek, knajpek czy miejsc kultury, jak i samych ludzi, charakterystycznych Węgrów) doskonale wpasowując się w klimat książki.

"Ugrofińska wampirzyca" to opowieść o Jerne Volta-Ampere. Opowieść ta, podzielona na dwie części główne opisuje (kolejno) życie Jerne, jako śmiertelniczki oraz życie po śmierci. Sama Jerne jest narratorką swojej powieści. Pod rządami wiekowej i lekko despotycznej babki-wampirzycy, próbuje odnaleźć swoje miejsce na ziemi. Zaczyna pracę w małym wydawnictwie...

Jale | 2016-05-18
Przeczytana: 17 maja 2016

Powieść nie zapowiada się początkowo na żadną rewelację - trąci pretensjonalnością i ahtyzmem, proponując czytelnikowi nieco zbyt mętne realia i wyczuwalnie wydumane postaci. Z biegiem stron fabuła jednak nabiera wartkości, postaci głębi, a narracja odświeżającego, mile cynicznego humoru. To jedna z tych książek, które z rozwojem akcji mocno zyskują, trzymając solidną jakość do samego końca. To miła odmiana w przypadku książek Wydawnictwa Czarnego, bo jak dotąd miałem pecha trafiać na - mówiąc delikatnie - niezbyt zachwycające twory.

Fabuła książki jest prościutka i pozbawiona jakiejś głębszej intrygi. Ot, wnuczka salonowej wampirzycy, w nieskończoność rozpamiętującej wspaniałe, dawne czasy, jest dla babci źródłem niekończących się rozczarowań. Nie chce przejść inicjacji (bo generalnie ciągle jest człowiekiem i żeby stać się wampirem, musi najpierw umrzeć), brzydzi się krwią, a na dodatek upiera się, żeby wieść żywot bajkopisarki, mimo że bajki wychodzą jej brutalne, przesycone...

Cyriaanne | 2011-01-05
Przeczytana: 05 stycznia 2011

Jerne Volta-Ampere jest wampirzycą. Może nie do końca, może nie taką, jaką by babcia chciała widzieć, ale jest. Za to jej babcia, ho ho. Znacie Elżbietę Batory? A Lamię? A Lilith? A… cokolwiek wymienicie, to babcia właśnie tak się kiedyś nazywała. Teraz nie wiemy jak się nazywa, ale to nieważne. Jest babcią, wychowuje Jerne od maleńkości i uczy jak przeżyć w świecie będąc wampirem. Główna zasada to mieć zawód, ale jakiś mało wychylający się, żeby nie przyciągać uwagi. Jerne, na ten przykład, pisze bajki dla dzieci i pracuje za najniższą stawkę w wydawnictwie, w między czasie słuchając wykładów babci dotyczących wampiryzmu, wspierając ją w chwilach, kiedy wypowiedzenie słowa „moralny” wywołuje zimno, a mały palec od ręki odpada, bo babcia za długo zatrzymała się kanale transmitującym mszę w telewizji.
Wbrew pozorom „Ugrofińska wampirzyca” nie jest ani o wampirach, ani nie ma z wampirami nic wspólnego – tak, pokuszę się o takie stwierdzenie mimo wszystkich znaków przeczących. Jest to...

Alina | 2010-12-11
Przeczytana: 08 grudnia 2010

Wampiry się panoszą wszędzie, co można bez problemu zauważyć od razu po wejściu do księgarni. Kilka lat temu nie były jeszcze tak modne, łatwiej było znaleźć ciekawą i nietuzinkową lekturę z tej tematyki, chociaż nie było ich dużo. Jakby świat zapomniał o tak ważnym wątku w kulturze chyba wszystkich narodów. I właśnie w owym czasie - wampirzej suszy - pojawiła się "Ugrofińska wampirzyca"*.

Noémi Szécsi przedstawia wampiry w sposób nader interesujący. Człowiek wampirem się rodzi, może pić krew za życia, ale ma ona działanie dopiero po jego śmierci. Są ugryzienia, litry życiodajnego płynu, czyli wszystko tak, jak być powinno. Główną bohaterką jest Jerne, która nie ma specjalnej ochoty, by pić krew, jednak jej babcia, z którą mieszka, uważa, że Jerne jest żałosną podróbką wampira i wciąż się zastanawia, dlaczego w ogóle się nią przejmuje.

Babcia jest naprawdę fascynująca - przybierała wiele różnych imion, już nawet nie da się ich spamiętać i była wieloma znanymi postaciami...

Vesna-Parun | 2011-05-20

Nie wiem czemu sięgnęłam po tę książkę. Chyba chciałam przeczytać coś o tych niesamowicie modnych ostatnio stworzeniach i nie chciałam aby było to jakiś hit nastolatków (w stylu "Zmierzch i spółka"). Dosyć inteligenta, nieoklepana powieść. Ale dała mi do zrozumienia, że nie chcę czytać o takich wampirach - nasza kultura pozbawiła wampira kłów, wbiła go w kapcie i posadziła w fotelu przed tv. Nie moja tematyka.

Sirocco | 2010-06-24
Przeczytana: 2009 rok

Modna ostatnio "wampirza" tematyka z zupełnie innej perspektywy. Inteligentna, zabawna. Warto :)

kajkosz | 2013-04-28

Świetna! Wampiry to ani typowe, jak u Anny Rice, ani Zmierzchowe (fuj!). Książka jest przezabawna, nieco ironiczna, nieco wyśmiewająca rzeczywistość. Warta przeczytania!

MistressHekate | 2013-04-14
Przeczytana: 06 czerwca 2003

Uwielbiam tę książkę, przenosi nas w bajkowy świat w bardzo ciekawy i subtelny sposób pobudza wyobraźnię. Jest to typowo kobiece czytadło "pod kocyk" z jaśminową herbatką i owsianym ciastkiem - za to lubię takie książki! Zawiodą się książką na pewno młode gotki i aspirujące do miana satanistek dziewczynki, bo zawartość niewiele ma wspólnego z mrokiem jako takim. ;)

Marta | 2014-03-03
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 03 marca 2014

Bardzo dobra książka jeżeli mamy ochotę na coś lżejszego z pozytywnym wydźwiękiem, ale bezpretensjonalnego. Duży plus za tło powieści, czyli codzienne życie na Węgrzech.

Joseheim | 2013-06-30

Polecam wszystkim tę niepozorną książeczkę - lekka, zabawna, inteligentna, inna niż wszystkie. Bardzo sympatyczne podejście do wampiryzmu.