D-Day. Bitwa o Normandię

Magdalena Komorowska
historia wojny bitwy II wojna światowa Normandia desant
Inne

Zarys operacji.
Książka stanowi syntezę całej kampanii w Normandii od lądowań 6 czerwca do wyzwolenia Paryża. Czego tu nie ma - przygotowania, wpływ pogody, przebieg lądowań, rozwój przyczółka, zmagania wokół Caen i w żywopłotach, wreszcie przełamanie frontu i okrążenie wojsk niemieckich pod Falaise. Autor opisując ruchy wojsk nie schodzi poniżej dywizji. Miłośnicy szczegółowych opracowań będą zawiedzeni.

Zarys operacji.

Ciekawie zarysowana historia lądowania aliantów w Normandii. Sporo szczegółów, które czasem powodowały moje znużenie, bo i tak po kilku sekundach nie pamiętałem, która to dywizja/batalion/brygada jednej czy drugiej strony przemieszczały się czy też walczyły w danym miejscu ale z drugiej strony doceniam nieprawdopodobną wprost wiedzę jaką autor w ten sposób przekazuje. Dojmujące były też niektóre opisy zdarzeń, potyczek etc uzmysławiające jak ogromną traumą jest wojna. Książka idealnie pokazuje chronologię zdarzeń, tło polityczne i społeczne, co też jest dodatkową wartością tej publikacji.

Dawno nie czytałam tak dobrej książki o historii, która w przystępny sposób ukazywała bitwy toczone we Francji podczas II wojny światowej.

Polecam

Świetnie napisana książka o największej operacji desantowej w historii Świata, uwielbiam czytać tego typu literaturę, gdzie zanim jest najważniejsze wydarzenie, jest opisane ze szczegółami samo dążenie i przyczyny tegoż wydarzenia.
Z czystym sumieniem polecam, kolej na inne dzieła tego autora.

Z czystym sumieniem polecam, kolej na inne dzieła tego autora.

Po Berlinie i Stalingradzie ta pozycja dla mnie zamyka medalową stawkę. Właściwie po jej lekturze można śmiało powiedzieć, że wie się wszystko o lądowaniu na plażach Francji, w dodatku jest to ciekawa i wciągająca pozycja. Polecam!

Kolejna świetna pozycja od Anthony’ego Beevora. Bez zbędnych i przydługich wstępów Autor zabiera nas do północno-zachodniej Francji w porywającym opisie otwarcia drugiego (choć tak naprawdę, de facto, trzeciego) frontu w Europie.
Siłą rzeczy książka nie jest aż tak szczegółowa, jak choćby dzieło poświęcone Operacji Market-Garden, temat jest dużo bardziej obszerny. Nie brak w niej jednak mnóstwa anegdot, dygresji, wspomnień wojskowych i cywilów, opisów innych wydarzeń czy nawiązań do wielkiej polityki, ściśle z wojną powiązanej. Nieco mylący może być również sam tytuł, bo termin D-Day odnosi się stricte do powietrzno-morskiej operacji desantowej 5-6 czerwca 1944 roku, a książka kończy się wyzwoleniem Paryża pod koniec sierpnia tego roku. Mamy więc okazję prześledzić nie tylko desant spadochroniarzy oraz akcję tworzenia przyczółków na pięciu normandzkich plażach, ale również dalsze walki m.in. wśród żywopłotów i nasypów legendarnych bocage, zajęcie Bretanii oraz bitwę pod Falaise z udziałem polskich pancerniaków Maczka.
Autor skupia się nie tylko na aspekcie militarnym walk o Normandię. Naświetla również inne zagadnienia (momentami zdaje się nawet, że do niektórych z nich zbyt często powraca) – np. kwestie zdrowia psychicznego żołnierzy alianckich, jakże często i masowo ulegających załamaniu i nerwicom. Beevor podkreśla też ogrom zniszczeń oraz cierpień ludności cywilnej obszarów na których toczyły się walki.
Lektura książki pozwoliła również spojrzeć nieco inaczej na kilka kwestii – choćby rolę i działalność francuskiego resistance, przez Polaków raczej postrzeganego przez pryzmat naszej Armii Krajowej oraz serialu Allo, allo i traktowany niezbyt poważnie, a bez pomocy którego jednak aliantom byłoby dużo trudniej. Sporym zaskoczeniem była obecność (dobrowolna bądź nie) bardzo wielu żołnierzy cudzoziemskich w szeregach Wehrmachtu, w tym Polaków, Alzatczyków oraz dezerterów z Armii Czerwonej, np. kawalerii kozackiej.
Jednak dla mnie największym plusem są mapy – rzecz niezbędna w książce poświęconej zagadnieniom wojennym. Publikacja zawiera dużo dość dokładnych i szczegółowych planów, praktycznie każdy rozdział omawiający kolejne posunięcia i operacje je zawiera.
Wydawnictwo Znak nie zawiodło i tym razem – również w tej książce nie brak błędów, przekłamań i głupot, choć jest ich chyba mniej, niż w dziele poświęconym Arnhem. Tradycyjnie mylone są kierunku natarcia poszczególnych oddziałów, ich nazwy (najbardziej rzuciło się w oczy przerobienie dywizji powietrznodesantowej na pancerną, a to dość znacząca różnica…) i tym podobne.
Męczące bywa czasem dość chaotyczna narracja Autora, przeskakującego niespodziewanie między wątkami, frontami, miejscowościami i dywizjami – wśród których wiele niemieckich i alianckich miało te same numery…
Ostatecznie – 7,5/10.

Polecam

Jak to u tego autora, książka dobrze, czyli pasjonująco napisana.

Jak to u tego autora, książka dobrze, czyli pasjonująco napisana.

Świetna książka ukazująca zarówno wielkie bitwy jak i politykę oraz samo znaczenie propagandowe lądowania w Normandii. Beevor po raz kolejny nie zapomina też o codziennych dylematach żołnierzy na froncie. Pozycja warta przeczytania.

• II wojna światowa
  • Historyczne