Moja historia futbolu. T. 2. Polska

Wydawnictwo: Sine Qua Non
sport, piłka nożna, futbol
literatura faktu
RealAnia

Kto i gdzie strzelił pierwszą bramkę w historii polskiej piłki? Gdzie reprezentacja rozegrała najwięcej meczów? Na jakim polskim stadionie Stevie Wonder jeździł meleksem? Który selekcjoner grał w jednej drużynie z George’em Bestem? Gdzie przebywał Łukasz Piszczek, kiedy otrzymał od Leo Beenhakkera powołanie na Euro 2008? W czym Robert Lewandowski jest lepszy od Zbigniewa Bońka? Odpowiedzi na...

Odpowiedzi na te i setki innych pytań znajdują się wewnątrz tej niezwykłej książki. Jej autor, Stefan Szczepłek, jest związany z polską piłką od ponad pół wieku. Najpierw jako piłkarz małego klubu z peryferii Warszawy, a od ponad 40 lat jako dziennikarz. Oglądał w tym czasie większość historycznych meczów reprezentacji, pucharowe spotkania Legii, Górnika, Widzewa. Rozmawiał z ich bohaterami, był kolegą piłkarzy wielkiej drużyny Kazimierza Górskiego.

Z tych obejrzanych i rozegranych meczów, tysięcy rozmów i setek podróży Stefan Szczepłek wybrał to, co jego zdaniem jest w polskim futbolu najważniejsze i najciekawsze. Wraz z grafikiem Bogdanem Kucem stworzył przewodnik historyczny i zarazem album pełen unikatowych zdjęć i skanów, których nie można zobaczyć nigdzie indziej. W tej książce nie ma dwóch jednakowych stron. Jest w niej to, czego nie w ma internecie: emocje, szum trybun, zapach szatni.

Drugi tom Mojej historii futbolu to idealna propozycja dla każdego kibica przed zbliżającym się Euro 2016 we Francji. Turniejem, podczas którego reprezentacja Polski Adama Nawałki dopisze do historii naszej piłki kolejny rozdział. Oby równie piękny jak opisane w książce sukcesy sprzed lat.

źródło opisu: http://www.wsqn.pl/ksiazki/moja-historia-futbolu-polska/

źródło okładki: http://www.wsqn.pl/ksiazki/moja-historia-futbolu-polska/

KuLtUrAlNiE | 2017-03-09

Jak zaklasyfikować literacko tę książkę? Z pewnością nie da się jej objąć w jednoznaczne ramy gatunkowe. Jest bowiem zarówno przewodnikiem, jak i albumem, pamiętnikiem, dziennikiem. Wszystko to natomiast umiejętnie osadzone w realiach historycznych zdarzeń kraju. Znajdziemy tu - jak przystało na album - mnóstwo zdjęć. Są one same w sobie niesamowicie wymowne, a dodatkowo jeszcze opatrzone wyczerpującym opisem.
Autor, wydarzenia opisuje jak najbardziej subiektywnie - bo w końcu to "jego" historia futbolu. Treść jest poprowadzona rzetelnie, do tego stopnia, że czytelnik nie ma niedosytu i niewyjaśnionych pytań. Tytuły rozdziałów nie są oczywiste, ale tak sformułowane, że odbiorca ma ochotę na dalszą lekturę. Na końcu zaś - co jest dość nietypowe - mamy autobiografię samego autora. I to zupełnie pokaźną, ale wkomponowaną w całość treści tak dobrze, że stanowi nierozerwalną część książki.
Zachęcam do sięgnięcia po ten przewodnik, dziennik historyczny, album -...

Pyrlus | 2016-07-31
Przeczytana: 31 lipca 2016

Druga część historii futbolu okiem Pana Stefana tym razem przybliża nasze polskie, piłkarskie dzieje. O ile z pierwszej części nie dowiedziałem się zbyt wielu nowych rzeczy, a wręcz kilku faktów mi zabrakło, tak tutaj dość mocno mogłem poszerzyć swoją wiedzę.

Na plus zdecydowanie, tak jak w pierwszej części oprawa graficzna. Chociaż mam wrażenie, że chyba minimalnie uboższa niż w pierwszej, ale może to tylko złudzenie, albo miał na to wpływ, że pamiątki z krajowego podwórka nie robią takiego wrażenia jak koszulki z podpisami mistrzów świata.

Bardzo ciekawie i dość obszernie opisane początki i lata przedwojenne - a tutaj o źródła przecież raczej ciężko. Podobnie z opisem futbolowego życia podczas tragedii II wojny światowej. Dużo i ciekawie jest też o latach powojennych i pierwszych sukcesach polskich klubów na arenie międzynarodowej.

Złoty czas polskiej piłki według mnie mógł być opisany obszerniej. Brakowało mi trochę dokładniejszych opisów meczów podczas mundiali - zwłaszcza...

kroolu | 2016-06-14
Przeczytana: czerwiec 2016

Gdyby w szkolnym programie nauczania znajdował się przedmiot poświęcony historii polskiego futbolu, książki Stefana Szczepłka byłyby bez wątpienia obowiązkowymi podręcznikami. Podręcznikami, po które każdy uczeń sięgałby jednak z niekłamaną przyjemnością, co potwierdza lektura uaktualnionego wydania „Mojej historii futbolu. Tom 2. Polska”.

Netula_CK | 2016-06-10
Przeczytana: 07 czerwca 2016

Ze starszym wydaniem tej książki już się kiedyś spotkałam. Było to przy okazji pisania pracy dyplomowej, po obronie której uzyskałam uprawnienia, by zostać nauczycielką języka polskiego. Nigdy nie zapomnę komentarza recenzenta pracy, a mojego humanistycznego guru – „Pani praca jest bardzo niepolonistyczna, ale bardzo mi się podoba”. A ów ewenement na polu badań studentów filologii polskiej nosił tytuł: Międzywojenna kultura kibicowska w Krakowie. Potem na jej podstawie opublikowałam felieton w jednym z największych i najbardziej poczytnych portali. Nic więc dziwnego, że książka Stefana Szczepłka bardzo mi pomogła i jestem mu za tę lekturę wdzięczna.

Tak jak w przypadku tomu pierwszego – ogrom informacji. Czasem takich, do których dostęp dla przeciętnego zjadacza chleba byłby utrudniony. Bo to nie takie proste – dotrzeć do początków piłki na ziemiach polskich, podać nie tylko składy, ale też ukazać specyfikę ówczesnego futbolu, dylematy bohaterów tragicznych rodzimej piłki, których...

rafajlo5 | 2016-04-20
Przeczytana: 19 kwietnia 2016

Historia polskiego futbolu jest prawie tak samo zagmatwana jak historia naszej Ojczyzny. Zmiany granic i ustroju nie mogły nie mieć wpływu na struktury piłkarskie. Przez te wszystkie historyczne zawiłości przeprowadza nas najlepszy z możliwych przewodników - Stefan Szczepłek. Dziennikarz z ogromnym doświadczeniem, ale przede wszystkim fan futbolu, co nie jest bez wpływu na sposób opisu różnych wydarzeń. Szczepłek ukazuje je w sposób dokładny i wnikliwy, pomijając jednak nieistotne szczegóły. Autor poświęca najwięcej miejsca czasom odległym, dzięki czemu nie musimy męczyć się wspominając ostatnie niechlubne lata polskiej piłki. Warto również wspomnieć o jakości wydania tej publikacji - książka zawiera wiele zdjęć, dzięki czemu łatwiej jest się wczuć w klimat omawianego okresu. Drugie wydanie zostało rozszerzone o rozdziały omawiające eliminacje do MŚ 2010, EURO 2016 oraz o polsko-ukraińskie EURO 2012. Ta książka jest idealna dla każdego fana piłki nożnej - od osoby pamiętającej...

Krystian | 2016-04-20
Przeczytana: 20 kwietnia 2016

Stefana Szczepłka kibicom futbolu nie trzeba raczej przedstawiać. Każdy pewnie kojarzy sympatyczną postać ze studia Ligi Mistrzów, która o futbolu wie wszystko albo prawie wszystko. Na żywo widział więcej meczów niż niejeden z nas oglądnął na szklanym ekranie. Swoją ogromną wiedzą chce się podzielić teraz z przeciętnym Kowalskim, który chciałby o piłce wiedzieć nieco więcej niż tylko to kto ostatnio zdobył mistrzostwo świata.
Trzeba przyznać, że Panu Stefanowi ta sztuka udaje się znakomicie. Sięgając po tę książkę każdy z nas wyruszy w niesamowitą podróż Informacje podawane są z pierwszej ręki bo Pan Stefan atmosfery wielu imprez piłkarskich doświadczył osobiście.
Gorąco polecam!

FCBTVpl | 2016-04-12

Bycie profesjonalnym dziennikarzem to nie łatwe zadanie. Wywiady, umiejętność wysławiania się, pisania, przelewania myśli na papier, kreatywności itd. Jednak z ciężką pracą idą w parze także pozytywne rzeczy. Poznawanie piłkarzy, możliwość porozmawiania z nimi, zbieranie autografów, zdjęć, akredytacje na ważne turnieje itd.

Jednym z dziennikarzy, którego książkę ostatnio przeczytałem jest Stefan Szczepłek. Dziennikarz z czterdziestoletnim doświadczeniem, który pracował dla wielu gazet, dzienników, stacji telewizyjnych czy radiowych, a także był akredytowany na sześciu Mundialach, siedmiu Mistrzostwach Europy i kilkudziesięciu finałach europejskich. Pozostaje pozazdrościć doświadczenia i barwnej kolekcji.

Szczepłek wydał pierwszy tom swojej książki pt: "Moja historia futbolu", w której opisał swoje przeżycia związane z międzynarodowa piłką. Teraz dostępny jest drugi tom, również wydawnictwa SQN, który dotyczy polskiej piłki nożnej.

Drugi tom odnosi się do świata polskiej piłki...

RealAnia | 2016-03-15

Ta książka to kolejna „lekcja historii z profesorem Stefanem Szczepłkiem”. Po części pierwszej, w której czytelnicy mieli okazję poznać jedne z najważniejszych wydarzeń światowego futbolu, tym razem dziennikarz przybliża dzieje polskiej piłki. I tak jak pierwszy tom i tym razem jest to bardzo interesująca pozycja.

„Nasza futbolowa przeszłość zapisana jest bardziej w pamięci niż w gablotach związków, klubów czy muzeów.”

Koncepcja tej książki jest spójna z tomem 1 „Mojej historii futbolu”. To nie tylko opowieść o futbolu, ale jednocześnie album unikatowych zdjęć i skanów piłkarskich pamiątek. Pomiędzy fotografiami i główną historią znajdują się także wstawki z piłkarskimi ciekawostkami.

Zachwyceni będą szczególnie ci, którzy lubią historię. Jednak choć dla mnie nie był to najbardziej interesujący ze szkolnych przedmiotów to książkę Stefana Szczepłka przeczytałam z wielką przyjemnością. Dziennikarz wciela się w rolę przewodnika. Przybliża początki futbolu w Polsce, losy klubów,...

TheSzopen L | 2015-08-08
Przeczytana: 08 sierpnia 2015

Co tu dużo pisać? Ta książka to must-have każdego fana polskiej piłki nożnej, jej historii i przeszłości. Fakt faktem sięga 'tylko' do 2006 roku, nie mniej jednak, Szczepłek znakomicie ukazuje tutaj futbol w Polsce w XX wieku. Po prostu warto przeczytać!

KatherineAFC | 2013-06-28

Bardzo ciekawie przedstawione fakty, dużo interesujących ciekawostek. Można też w ciekawy sposób przypomnieć dużo wydarzeń. Przejrzysta i bardzo ładna graficznie. Taki.. podręcznik do historii piłki nożnej, co mi się właśnie podoba