Pięć ćwiartek pomarańczy

Five Quarters of the Oranges
83-7337-047-1
gorzka

Inne wydania

Pięć ćwiartek pomarańczy to przejmująca opowieść o tragedii, jaka się rozegrała w czasie okupacji w małej wiosce nad Loarą, o tajemnicy i niezwykłym związku łączącym matkę i córkę; to historia dziewczynki, która - odtrącona przez matkę - przelewa swe gwałtowne uczucia na niemieckiego żołnierza. Z perspektywy czasu Framboise inaczej postrzega wydarzenia, które sprawiły, że niegdyś opuściła...

Z perspektywy czasu Framboise inaczej postrzega wydarzenia, które sprawiły, że niegdyś opuściła rodzinną wieś, a dziennik matki odkrywa przed nią świat niezwykłych przeżyć. Zakochany we Framboise mężczyzna, który mimo lat rozłąki nigdy o niej nie zapomniał, przekonuje ją, że również ponure lata wojny miały w sobie piękno i czułość.

Wicca | 2012-10-01
Przeczytana: 30 września 2012

"PIĘĆ ĆWIARTEK POMARAŃCZY" to kolejna wyjątkowa książka, napisana przez angielską pisarkę Joanne Harris.
Jest ona przesycona wszystkimi odcieniami życia, łącznie z tymi najbardziej mrocznymi i ciemnymi. Samotność i pragnienie miłości przeplatają się z okrucieństwem i nienawiścią. Nie ma tu miejsca na potępienie i ocenę bohaterów. Można ich za to zrozumieć i poznać; wejść bardzo głęboko w świat upartej, wojowniczej dziewczynki, w jej codzienne życie, uczucia i marzenia, a także w świat jej matki, w którym spomiędzy cierpienia, goryczy i obojętności prześwieca od czasu do czasu zagubiona i bardzo głęboko ukryta miłość.

Książka ta jest napisana w niezwykły sposób, który budzi w czytelniku bardzo dużo emocji. W opowieści Framboise, starszej już kobiety, przeplatają się dwa wątki. Jeden dotyczy jej obecnego życia, drugi zaś to wspomnienia z czasów, gdy była małą dziewczynką. W obu wątkach pojawia się dramatyczne wydarzenie, które miało miejsce, gdy Framboise miała dziewięć lat....

allison | 2012-05-28
Przeczytana: 2002 rok

Joanne Harris należy do moich ulubionych pisarek, a "Pięć ćwiartek pomarańczy" to - moim zdaniem - jedna z jej najlepszych powieści.

Główna bohaterka, starzejąca się Framboise, powraca po latach w rodzinne strony, gdzie podczas drugiej wojny światowej przeżyła wielką miłość i wielką tragedię.
Wertując dziennik spisywany przez apodyktyczną matkę, Framboise odkrywa wiele szczegółów i tajemnic z przeszłości. Okazuje się bowiem, że pozornie niewinne zapiski i zbierane pieczołowicie przepisy kulinarne stanowią rodzinny skarb i cenny dokument, po który ręce wyciągają inni członkowie rodziny.

Powrót do miasteczka to dla bohaterki nie tylko podróż w przeszłość, ale i próba zaczęcia nowego życia.

Liczne retrospekcje stopniowo odsłaniają wielką tajemnicę i szczegóły rodzinnych związków. Powieść pełna jest wielkich emocji i namiętności, które śledzi się z zapartym tchem.

Polecam wszystkim, którzy lubią opowieści z historią i tajemnicą w tle.

ewula | 2013-09-18
Przeczytana: 18 września 2013

Urzeka,czaruje,zaciekawia,wciąga....polecam!

keys | 2012-12-14

Przepiękna wojenna historia.

Edi_Edi | 2012-10-12
Przeczytana: 12 października 2012

Och, Pani Harris! Udało się Pani zaczarować mnie po raz kolejny. Roztoczyć przede mną historię, pokazać mi człowieka. Często zapominam, że to samo zdarzenie ma kilka wymiarów. Ta sama sytuacja jest postrzegana na różne sposoby. Drobne zdarzenia determinują przyszłość. Losy rodziny Dartigen są zwyczajne a niezwykłe, opowiedziane przez Joanne Harris czarują i wciągają błoto Loary :) Gorąco polecam :)

eva40 | 2014-02-10
Przeczytana: 06 lutego 2014

Jak dla mnie temat wojny w europie a dokładniej Francji jest odrobinę związany z moją rodziną która zamieszkała we Francji przed wojną, tam została rozstrzelana siostra mojej babci z mężem i dzieckiem...smutne czasy i smutna książka. Temat kolaboracji i nienawiści, fałszywych oskarżeń to, że za śmierć jednego Niemca rozstrzelano 10 osób. Autorka niezbyt lekko przedstawiła tę historię i nielekko się czyta o tym. Dla zdecydowanych.

Paulina | 2011-07-14
Przeczytana: 14 lipca 2011

Lekka, przyjemna w czytaniu powieść, co nie znaczy, że bezwartościowa. Momentami smutna. Przepełniona zapachami pomrańczy i innych nieznanych mi, francuskich potraw. Mocno wciągająca lektura z TAJEMNICĄ tle... Bardzo mnie zaciekawiła. Polecam!

mamaKa | 2015-01-02
Przeczytana: 02 stycznia 2015

Książka, której treść zapada w pamięć. Odtrącenie temat zawsze budzący ogromne pokłady emocji. Tym bardziej, że dotyczy dwóch najbliższych sobie istot.

Bosy | 2013-06-09
Przeczytana: 09 czerwca 2013

"-Nigdy nie jest za późno, żeby wrócić do domu(...) Musisz tylko... przestać uciekać."
Akcja książki rozgrywa się w małej miejscowości nad Loarą. Tu bohaterka traci swoje dzieciństwo przeżywając z bliskimi tragedie okupacji, tu powraca po latach. Czy tajemnicze wydarzenia w czasach dzieciństwa, będą miały wyjaśnienie lata później? Czy może istnieć nienawiść między matką a dzieckiem? Czy bliskie osoby z lat dziecinnych mogą być do końca bliskie mimo wszystko?
Książka nie należy do łatwych i lekkich, ale do końca trzyma w napięciu i niepewności. To bardzo wartościowa lektura. Wśród wątków poruszanych przez autorkę przewijają się także smakowite przepisy, które niejedna gospodyni, z chęcią wykorzysta w swojej kuchni. Polecam, bardzo polecam.

michaelka | 2015-01-03
Przeczytana: 03 stycznia 2015

Kolejna książka od Joanne Harris,po Czekoladzie i Rubinowych czółenkach,jaką przeczytałam. I muszę przyznać,że znowu jestem oczarowana. Historia jest może trochę kontrowersyjna,ale właśnie to nadaje jej smaku,a dodatkowa koronna obecność potraw,czyni to znakiem rozpoznawczym Harris. Jedna z nielicznych książek,gdzie akcja rozgrywa się podczas wojny i mi się podoba, Zwykle odrzuca mnie od takich książek,ale ta jest jedną z moich ulubionych. Polecam każdemu,bo chyba każdy znajdzie w niej coś dla siebie.