Les cinq quartiers de l'orange

Okładka książki Les cinq quartiers de l'orange Joanne Harris
Okładka książki Les cinq quartiers de l'orange
Joanne Harris Wydawnictwo: Folio literatura piękna
Five quarters of the orange
Folio
2004-03-04
2004-03-04
francuski
2070426459
Jeannette Short-Payen

Książka ma w sobie przepiękny klimat kuchni pełnej pysznych potraw i sadu, który otula zapachami i promieniami słońca. Niestety, dla mnie to okazało się za mało. Zbyt wolno się to rozkręcało i choć czułam ten klimat, to samo czytanie o gotowaniu, przeplatane wspomnieniami, nie zachęciło mnie i po 100 stronach zrezygnowałam z lektury.

Bardzo ciekawa, przejmująca historia. Druga Wojna Światowa w małej francuskiej wiosce oczami dziecka. Miłość, nienawiść i rodzinne tajemnice.
Polecam, jeśli komuś podobał się "Słowik" Kristin Hannah.

Polecam, jeśli komuś podobał się "Słowik" Kristin Hannah.

Historia smutna, dobrze napisana, czyta się chętnie. W powieści coś się dzieje, ale nie tak, że akcja goni akcję. Czytaliście "Słowika"? Mniej woecej w podobnym klimacie. Jest wojna, ludzkie losy się plątają. To kim jesteśmy często weryfikuje sytuacja, w któa się wplątaliśmy. Pomimo ogólnie smutnego klimatu ciepła w swoim przekazie.

Przeczytałam ją pierwszy raz chyba ponad 10 lat temu, wracałam do niej, pamiętam fragmenty. Jest dla mnie lepsza od osławionej "Czekolady".
Trudno mi powiedzieć dlaczego...Pokazuje okrucieństwo i intrygi, pasje i miłości ... dziecięcego świata. Przezywamy czas okupacji razem z dziecięcymi bohaterami jak przygodę. Trzyma w napięciu ale nie straszy, wzrusza, nie oszczędza nam smutku w finale ale zostawia też nadzieję :)

Bardzo dobrze napisana, bardzo dobrze się czyta. Dziecięce tajemnice z czasu wojny przeplatane są czasami współczesnymi. Tragiczne wydarzenia mają wpływa na całe życie. Tajemnice wychodzą na jaw...
Autorka pięknie pokazuje nam różne charaktery. A potrafi to robić, oj potrafi :-)
"Wystarczy się poddać nurtowi, a rzeka sama zaniesie cię do domu."

"Wystarczy się poddać nurtowi, a rzeka sama zaniesie cię do domu."

Książka ta jak najbardziej należy do pozycji, które należy przeczytać. Przekazuje wiele wartości, opowieści o trudnych czasach oraz problemów z jakimi ludzie w tamtych czasach walczyli. Pomimo, że momentami mi się dłużyła i nie czytałam jej z zapartym tchem, cała historia, a także tajemnica, która jest w niej zawarta, sprawia, że książki tej nie da się nie przeczytać, kiedy się po nią sięgnęło.

Kolejna książka od Joanne Harris,po Czekoladzie i Rubinowych czółenkach,jaką przeczytałam. I muszę przyznać,że znowu jestem oczarowana. Historia jest może trochę kontrowersyjna,ale właśnie to nadaje jej smaku,a dodatkowa koronna obecność potraw,czyni to znakiem rozpoznawczym Harris. Jedna z nielicznych książek,gdzie akcja rozgrywa się podczas wojny i mi się podoba, Zwykle odrzuca mnie od takich książek,ale ta jest jedną z moich ulubionych. Polecam każdemu,bo chyba każdy znajdzie w niej coś dla siebie.

Przejmująca opowieść o czasach okupacji z punktu widzenia dzieci mieszkających w małej wiosce nad Loarą. Młodzieńcza miłość, naiwność i dziwnie dojrzała nienawiść oraz kłamstwa i tajemnice, które przez długie lata miały ogromny wpływ na życie bohaterów. Zdecydowanie warto!

Książka, której treść zapada w pamięć. Odtrącenie temat zawsze budzący ogromne pokłady emocji. Tym bardziej, że dotyczy dwóch najbliższych sobie istot.

Moja pierwsza lecz nie ostatnia ksiazka tej autorki. Bardzo ciekawa, troche basniowa, intrygujaca, tajemnicza, pelna przygod, milosci tej trudnej jak i goracej. Polecam serdecznie przeczytanie tej ksiazki.

• Literatura angielska
  • 2011