Świat w ziarnku piasku

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka, Prószyński i S-ka
Coastliners
83-7337-263-6
walka, natura

Fascynująca opowieść o niełatwym, burzliwym i nasyconym konfliktami życiu na wyspie Le Devin. Zamknięta społeczność, wierna tradycjom i przesądom, "od zawsze" przyjmuje z rezygnacją wyroki niebios i kaprysy natury. Ale oto zjawia się Mado, urodzona na Le Devin młoda malarka, która po dziesięciu latach spędzonych w wielkim mieście odkrywa, że ta niewielka wyspa jest jej prawdziwym domem....

Zamknięta społeczność, wierna tradycjom i przesądom, "od zawsze" przyjmuje z rezygnacją wyroki niebios i kaprysy natury. Ale oto zjawia się Mado, urodzona na Le Devin młoda malarka, która po dziesięciu latach spędzonych w wielkim mieście odkrywa, że ta niewielka wyspa jest jej prawdziwym domem. Odnajduje tu ojca - szkutnika i dziwaka - poznaje mieszkańców skazanej na zagładę rodzinnej wioski. Oparcie i prawdziwe zrozumienie znajduje nieoczekiwanie u obcego przybysza, cudzoziemca z tajemniczą przeszłością. Czy z porozumienia i wspólnej troski o losy osady Les Salants zrodzi się uczucie?

Nikt nie ma władzy nad przypływami i odpływami, które bezlitośnie niszczą starą wioskę. Mado jednak nie zamierza przyglądać się biernie nadchodzącej nieuchronnie katastrofie. Podejmuje wyzwanie.

Madeleine Prasteau, zwana przez wszystkich Mado, jest główną bohaterką a jednocześnie narratorką powieści. Urodziła się i większość swojego dzieciństwa spędziła na wyspie Le Devin u wybrzeży Wandei w osadzie zwanej Les Salants. Jednak jej matka, która pochodziła z kontynentu, nie mogąc przyzwyczaić się do wyspiarskiego życia, postanowiła opuścić wyspę i wraz z Mado udała się do Paryża. Teraz Mado, po śmierci matki, postanowiła powrócić do rodzinnej miejscowości. Nie było jej dziesięć lat. Mado cieszy się z powrotu, a jednocześnie ma pewne obawy. Zastanawia się jak przyjmie ją ojciec, który do tej pory nie odpisał na żaden z jej listów; jak przyjmą ją pozostali mieszkańcy wyspy.
Po przyjeździe Mado zauważa spore zmiany i to niestety zmiany na gorsze. Mieszkańcy Les Salants mają problemy z połowem ryb i homarów, część wioski została zalana, woda wdziera się na ląd zabierając fragmenty wybrzeża. A wszystkiemu winne są przypływy i odpływy, które zmieniły swój kierunek.
Niepokojące jest...

marysienkap | 2015-03-13
Na półkach: Audiobook, 2015, Przeczytane
Przeczytana: 09 marca 2015

Piękna opowieść o małej społeczności żyjącej na niewielkiej wyspie. Pełno w niej malowniczych opisów, zabawnych scenek i choć przez pierwsze kilkadziesiąt stron wieje nudą warto doczytać do końca. Fabuła rozkręca się powoli, jednak następuje zwrot akcji i na wierzch wychodzą intrygi i tajemnice z przeszłości, co dodaje żywiołowości książce. Polecam.

książek: 2057
Kuuuba | 2015-05-19
Na półkach: Joanne Harris, Przeczytane

Jednak to nie była książka dla mnie. Wątek miłosny nie ciekawy, a reszta nie zaskakuje.

michaelka | 2015-01-22
Przeczytana: 22 stycznia 2015

Klimat książki ''Świat w ziarnku piasku'' jest niesamowity. Czytając tą książkę,niemal czułam zapach morza i piasku..Razem z kolejnymi kartami książki,przenosiłam się na wyspę. Autorka ta,po raz kolejny udowadnia,że ma ogromny talent. Takie książki to coś pięknego,polecam każdemu.
Jedyny minus tej książki,to to,że momentami przypominała mi ona Czekoladę,a główna bohaterka-Mado,kultową Vianne Rocher z Czekolady.
Niemniej książka jest genialna i polecam ją każdemu. W sam raz,na wolne dni,kiedy możemy pozwolić sobie na oczarowanie się wspaniałemu klimatowi wyspy.

czytaczka_Mada | 2014-04-07

Choć to nie moje klimaty, z czystym sumieniem mogę powiedzieć: warto przeczytać.

Magdat | 2013-11-16

Powieś z klimatem , jak pozostałe powieści Harris. Polecam

zmudy | 2011-06-08
Przeczytana: sierpień 2004

Książka cudowna na wakacje...

shadow | 2011-01-04
Przeczytana: 2009 rok

Książka ta nie spełniła moich oczekiwań. Nie była „fascynującą opowieścią”. Doczytałam ja do końca tylko dzięki własnemu uporowi i braku umiejętności odrzucenia książki w trakcie czytania. Opowieść uważam za nieciekawa. Wątek miłosny nie jest warty większej uwagi., został spłaszczony. Wyspa nie kryje w sobie żadnych tajemnic. Posiada tylko upartych i niewykształconych ludzi w zacofanej wiosce, która ulega zniszczeniu. Mado brakuje charakteru.
Moja ocena nie zmienia jednak faktu, że książkę te trzeba przeczytać samemu i wyrobić sobie o niej własne zdanie. Została mi ona polecona jako książka na chłodne wieczory, dla romantyczki. Być może po prostu nie jestem romantyczką, ale Wy… może się spodoba???

kukunariss | 2012-01-08
Na półkach: Niedoczytane, Przeczytane
Przeczytana: 08 stycznia 2012

Chyba oficjalnie kończę swoją przygodę czytelniczą z panią Harris.
A szkoda.

kasia180379 | 2015-05-31
Przeczytana: 01 stycznia 2015

Świetna powieść.Nie mogłam se oderwać