Aurelian i Zenobia

Wydawnictwo: Zakład Narodowy im. Ossolińskich
historia, starożytny Rzym
historia
Łukasz Kuć

Aurelian, rzymski cesarz-reformator, i królowa Palmyry Zenobia reprezentowali przeciwstawne opcje polityczne: z jednej strony dążenie do zachowania i umocnienia jedności państwa, z drugiej tendencje do uzyskania autonomii w ramach Imperium Romanum. Konflikt Aureliana i Zenobii musiał doprowadzić do zbrojnego rozstrzygnięcia. Scenerią tych dramatycznych wydarzeń jest Cesarstwo Rzymskie III w.n.e. i Palmyra, egzotyczne i bajecznie bogate miasto-państwo na Pustyni Syryjskiej.

"Aurelian i Zenobia" to bardzo dobrze napisana praca popularnonaukowa. Autor przedstawił pięcioletnie rządy Aureliana na szerokim tle III-wiecznego kryzysu Cesarstwa. Centralnym punktem monografii jest wojna z Palmyrą, w której rządy sprawowała tytułowa Zenobia porównywana ze słynną Kleopatrą. Sporo miejsca poświęcone zostało temu orientalnemu królestwu. Niewątpliwą zaletą tej książki jest wykorzystanie różnorodnych źródeł. Poza historiografią oparł się Autor na numizmatyce, epigrafice oraz - zwłaszcza w przypadku Palmyry - archeologii. Książka napisana jest językiem nienudnym, choć dla niektórych czytelników męczące mogą się okazać liczne cytaty z epigrafiki i numizmatyki. Ogólnie rzecz biorąc jest to biografia godna polecenia, tak samo jak "Septymiusz Sewerus" tego Autora.

Tomasz Babnis

azi1986 | 2013-09-08