Dzieje Imperium Perskiego

History of The Persian Empire
persja, historia, iran, starożytność,
historia
darekm70

Albert T. Olmstead (1880-1945) był wybitnym historykiem Starożytnego Wschodu, profesorem w Instytucie Orientalistycznym Uniwersytetu Chicagowskiego, autorem licznych prac dotyczących dziejów Bliskiego i Środkowego Wschodu. Dzieje Imperium Perskiego pisane w czasie drugiej wojny światowej ukazały się drukiem już po śmierci autora. Olmstead przedstawił w tej książce zasadnicze związki łączące...

Dzieje Imperium Perskiego pisane w czasie drugiej wojny światowej ukazały się drukiem już po śmierci autora. Olmstead przedstawił w tej książce zasadnicze związki łączące kolejne cywilizacje bliskowschodnie i ukazał podłoze historyczne, na którym wyrosło imperium Achemenidów.

źródło opisu: Państwowy Instytut Wydawniczy, 1974

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

apl | 2019-05-12
Przeczytana: 10 maja 2019

Wspaniałe dzieło holistycznie pokazujące dzieje imperium perskiego do momentu spotkania się go z Aleksandrem Wielkim. To nie tylko historia terenu Iranu i okolic - to opowieść, analiza społeczna i ekonomiczna, historia sztuki, religii i kontaktów Europy z Azją i Egiptem... no i wplecione w powyższe dzieje Persji. Szeroki kontekst, masa wiedzy z najróżniejszych źródeł... Jestem pełna podziwu jakości książki i tego, że zasadniczo czytało się je bardzo przyjemnie. Standardowo brakowało tylko mi więcej mapek ;)

Elevander | 2014-03-24
Przeczytana: 24 marca 2014

A. T. Olmstead w swoim wielkim dziele opowiedział historię państwa Achemenidów od jego powstania za Cyrusa Wielkiego po jego koniec w płomieniach pałaców Persepolis zimą 330 roku p.n.e. Jest to opowieść bardzo ciekawa, oparta raczej o źródła niż opracowania. Autor umieszcza imperium perskie w ciągu rozwojowym Bliskiego Wschodu, omawia wpływy innych państw na królestwo Cyrusa i jego następców. Przenikanie się kultur, długie trwanie i nagłe przemiany zostają w tej książce bardzo ciekawie opisane. Rozdziały poświęcone historii politycznej przeplata Autor ekskursami o religii, nauce czy budownictwie. Przy okazji omawiania dziejów całego imperium swoje miejsce mają też jego poszczególne prowincje, np. Egipt, Judea, Babilonia czy Azja Mniejsza. Dużo miejsca poświęcono wszelakim kontaktom persko-greckim, przy czym perspektywa nie jest bynajmniej zawsze europocentryczna. Do tego książka ma bardzo interesującą, prowokującą do zastanowienia konkluzję. Niedostatkiem pracy jest brak przypisów...

Dociekliwy_Kotek | 2012-03-07

Trzeba przyznać, że to naprawdę jest dobra monografia - solidna, rzeczowa, dość przystępna mimo stareńkiego tłumaczenia, nie koncentrująca się tylko na polityce, ale wprowadzająca w świat wierzeń i zwyczajów starożytnych Persów, stworzona wprost dla tych, którym książki o historii starożytnej koncentrującej się na Grekach i rzymianach zostawiły pewien niedosyt.