Rzym w okresie republiki

8372551995
Rzym, Republika
historia
gall21

Początki republiki rzymskiej sięgają VI w. p.n.e. Po upadku monarchii i wypędzeniu ostatniego króla, Tarkwiniusza Pysznego, w Rzymie powstają instytucje republikańskie, które przez następne cztery wieki będą stanowiły o charakterze tego państwa. Władze wykonawczą przejmuje dwóch konsulów, wybieranych na okres jednego roku, i senat, jako ciało doradcze, w którym zasiadają przedstawiciele najważniejszych rzymskich rodów. Rządy kolegialne mają utrudnić przejęcie władzy przez jednostkę.

„Rzym w okresie republiki” to wnikliwe studium kilkusetletnich dziejów tego niezwykłego organizmu państwowego. Michael Crawford z uwagą śledzi rozwój społeczno-ekonomiczny republiki, jej sukcesy polityczne i proces powstawania imperium. Na tle najbardziej charakterystycznych dla tej epoki wydarzeń przedstawia bogatą galerię wybitnych mężów stanu - zaskakująco na owe czasy nowatorskich reformatorów i ich zażartych przeciwników. Tropi też przyczyny tych wszystkich złożonych zjawisk historycznych, które składają się na obraz rzymskiej republiki, wspierając się bogatym materiałem źródłowym, by przybliżyć czytelnikowi klimat tamtych czasów. Czyni to sprawnie, z wyczuciem niuansów politycznych, dzieląc się własnymi przemyśleniami i odkryciami.

Napisana żywym, komunikatywnym językiem książka znakomicie przybliża czytelnikowi obraz społeczeństwa rzymskiego, stanowiąc cenny wkład w zrozumienie tego ważnego okresu.

źródło opisu: proszynski.pl

źródło okładki: proszynski.pl

Elevander | 2015-06-04
Przeczytana: 04 czerwca 2015

Książka Michaela Crawforda prezentuje dość oryginalne podejście do dziejów Republiki Rzymskiej. Autor zastosował ujęcie problemowe, nie zaś chronologiczne, skupił się zresztą na wybranych wątkach nie próbując wcale przedstawić całej historii republikańskiego Rzymu od wygnania królów do bitwy aktyjskiej. Zaakcentował więc przede wszystkim konflikt między arystokracją i ludem uznając go właściwie za decydujący dla dziejów Republiki. W moim odczuciu trochę w tym względzie przesadził i nie można mówić o plebejskiej rewolucji (we współczesnym rozumieniu tego terminu) przeciw władzy elit. Skoro jednak Crawford sam się przyznał we wstępie do wiary w ustrój socjalistyczny, to - pomijając fakt, że wyraźnie nie miał nigdy okazji go zaznać - zrozumiałym jest, że tego typu społeczne zjawiska będzie akcentował.

Narracja książki jest interesująca, a partie odautorskie wzbogacane są czasem cytatami ze źródeł pisanych lub inskrypcji. Istotną rolę odgrywają ilustracje i plany zamieszczone obok...

kaskak2003 | 2016-08-07
komestor | 2015-11-17