Hellenika. Wizerunek epoki od Aleksandra do Augusta

Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe PWN
historyczna

Książka mówi o różnych sprawach Hellenów w ostatnich trzech wiekach przed Chrystusem, w tym burzliwym okresie zwanym hellenistycznym, którego początek wiążemy zazwyczaj z panowaniem Aleksandra Wielkiego 336-323, koniec zaś z podbojem greckiego Egiptu przez Augusta 30 rok przed Chrystusem.

Jacek | 2017-01-22
Na półkach: Historia, Mam, Przeczytane
Przeczytana: 21 stycznia 2017

Najpierw powinna być "Hellada królów". Bo to taki polityczno-militarny zarys dziejów świata greckiego i okolic, na początku pod panowaniem Aleksandra Macedońskiego, potem zaś rozbity na coraz mniejsze państwa, wreszcie tereny zależne, głównie od Rzymu. I ten właśnie obszar, a także sąsiednie tereny, stanowią tło dla "Helleniki".
Znakomita badaczka dziejów starożytnych napisała "Hellenikę" już dawno, pierwsze wydanie pochodzi z 1974 r., należy więc się spodziewać, że część informacji wymaga zweryfikowania, bo przecież od tego czasu powstało wiele prac na ten temat. Niech więc recenzują książkę starożytnicy, a ja wyrażę swoje zdanie.
"Hellenika" to obraz o szerokiej perspektywie. Czytelnik może poznać zjawiska społeczne i gospodarcze, dziejące się na terenach "Hellady królów". Jeśli ktoś potraktuje "Hellenikę" jako drugą część powyższej pozycji, to zapewne się nie pomyli. Ale największy wkład jakościowy i główny wątek tej książki, to pokazanie zjawisk i dorobku kulturowego omawianego...

Anna Świderkówna należy do moich ulubionych autorek i z dużą radością wróciłem do "Hellenik", które po raz pierwszy czytałem jeszcze w liceum. Książka ta zgodnie ze swoim tytułem przedstawia panoramę epoki hellenistycznej. Ktoś mógłby postawić zarzut, że mamy tu do czynienia jedynie z wyborem zagadnień, czy z zarysem jedynie pewnych ważnych wątków, ale moim zdaniem Autorka obrała właściwą drogę prezentacji cywilizacji hellenistycznej. Zamiast pisać pobieżnie o wszystkim zdecydowała się napisać nieco dokładniej o pewnych wybranych tematach. Dzięki temu czytelnik może się zapoznać z niezwykle interesującymi, a nieraz zapomnianymi elementami mozaiki, jaką stanowiła kultura epoki hellenistycznej.

O czym więc konkretnie pisze Świderkówna na kartach tej pracy? Zacząć należy od tego, że bardzo ciekawie łączy wątki historyczne, filologiczne i archeologiczne. Niektóre rozdziały dotyczą poszczególnych miast (np. Aleksandrii, Kos, czy Rodos), inne mają za temat ważnych autorów tego okresu...

apl | 2015-12-09
Przeczytana: 09 grudnia 2015

Nie jest to Hellada Królów (ale, co zrozumiałe, arcydzieło może być tylko jedno). Książka oczywiście napisana fachowo - raz z większym, raz z mniejszym porywem. Czasem bardzo teoretyczna i nudna, a czasem wciągająca i przybliżająca "źródła" znanych nam poglądów czy przedmiotów... Przechodząc przez epokę końca hellenizmu, przybliżony zostaje nie tylko wątek Rzymu, ale i wschodnich krańców znanego ówcześnie świata, na którego kulturę, wierzenia czy architekturę Helleni też wpływali. Przy okazji, omawiania poszczególnych zagadnień, odwiedzamy poszczególne greckie ośrodki (Rodos czy Delos), co - przynajmniej mi - uprzyjemniało lekturę książki. Warto się z nią zmierzyć i przybliżyć sobie jeszcze bardziej historię, która wpłynęła na nasze obecne życie ;)

edan | 2016-12-13
Przeczytana: 08 stycznia 2017