Sztuka kochania

8320717981
erotyka, romantyzm
Łukasz Kuć

Inne wydania

Słynny frywolny poemat erotyczny, przełożony swobodnie i bardzo dowcipnie na język polski przez Juliana Ejsmonda, z błyskotliwym wstępem profesora filologii klasycznej Mikołaja Szymańskiego. Zarówno forma, jak i daleka od moralizatorstwa treść tej poezji ściągnęła na autora niełaskę cesarza Augusta, który być może właśnie z jej powodu skazał Owidiusza na wygnanie. Dziś, po upływie dwóch tysięcy lat, po rewolucji seksualnej lat sześćdziesiątych i siedemdziesiątych, poemat nadal zachwyca swobodą podejścia do tematu, pięknem języka i radością życia, jaka z niego bije. Całość ilustrowana reprodukcjami antycznej sztuki erotycznej i nawiązującego do niej malarstwa późniejszych epok.

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

Wojciech Gołębiewski | 2015-05-22
Przeczytana: 22 maja 2015

OWIDIUSZ - "Sztuka kochania"
PAŁA DLA TŁUMACZA I WYDAWCY, NIE DLA "BOSKIEGO" OVIDA
56 lat deklamowałem Owidiusza uważając na prawidłowe akcentowanie, bo spondeje i daktyle mają swoje prawa:

Aurea prima sata est aetas, quae vindice nullo,
/Aurea prIma satAst etAskwe wIndice nUllo/ /duże litery akcent/
sponte sua, sine lege fidem rectumque colebat
poena metusque aberant, nec verba minantia fixo
aere legebantur, nec supplex turba timebat,
iudicis ora sui, sed erant vindice tuti...

To początek "Metamorphoseon" /"Przemian"/ Owidiusza, który musiał być recytowany przez każdego ucznia uczęszczającego do klasy "łacińskiej". Klasyka heksametru, na której wzorował się Mickiewicz pisząc "Pana Tadeusza".
I nagle, w 73 roku życia, coś mnie podkusiło i wziąłem do ręki polskie tłumaczenie "Ars amandi, Ars amatoria" /"Sztuki kochania"/, dokonane ...

Gapcio | 2014-05-31

Dziś nie jest "Sztuka kochania" w stanie sprostać swej reputacji, ani jako poemat - bo w tym przynajmniej tłumaczeniu przybiera jedynie postać uwspółcześnionych i nieszczególnie głębokich rymowanek, ani jako utwór skandalizujący - bo Owidiusz zaleca w miłości raczej regułę złotego środka swego przyjaciela Horacego aniżeli, jak może by sobie życzył czytelnik, skrajne wyuzdanie.
Porady zawarte w tym skromnym tomiku nie są przesadnie odkrywcze, choć w większości celne. Wspomniane tłumaczenie zdecydowanie nie służy jednak tekstowi. Z pewnością trafniejszy i literacko zgrabniejszy opis rzymskich obyczajów godowych dał też Petroniusz w swych "Satyrykach".

Isadora | 2011-03-05
Na półkach: Liryka, Przeczytane

Napisaniem tego poematu nieszczęsny Owidiusz ściągnął na siebie niełaskę cesarza Augusta,co w dużej mierze przyczyniło się do jego wygnania z Rzymu.
Czy rzeczywiście poemat ten jest aż tak bulwersujący i niemoralny?
Otóż muszę - przynajmniej niektórych - rozczarować. "Ars amandi" przez stulecia cieszyła się opinią książki zakazanej,moim zdaniem całkowicie niezasłużoną.Czytelnik nie znajdzie w niej wyuzdanych,erotycznych obrazów,lecz eleganckie,wyrafinowane,skrzące ironicznym dowcipem połączonym z odrobiną frywolności i pikanterii...porady dotyczące tego,jak zdobyć i utrzymać przy sobie obiekt uczuć,jak zachowywać się w towarzystwie,gdzie szukać miłości.
Owidiusz stworzył udane połączenie frywolnego poematu erotycznego z gatunkiem dydaktycznym,dalekim jednak od nadętego moralizatorstwa.Jego dzieło po upływie dwóch tysięcy lat nadal zachwyca pięknem języka,swobodnym potraktowaniem tematyki oraz niekłamaną radością wynikającą z odkrywania uroków życia.Prawdy dotyczące człowieczej...

| 2011-07-18
Przeczytana: 18 lipca 2011

Przezabawny poemat, traktujący o miłości z odrobiną ironii i z poczuciem humoru "z wyższej półki". Choć zawarte w nim rady przyjmowałabym z przymrużeniem oka ;)
Czyta się szybko, tekst jest przystępny, łatwy w odbiorze. W kwestii tłumaczenia zastanawia mnie tylko jedno - skąd w tłumaczeniu antycznego poematu wzięło się słowo "bolszewicy"? ;)

Ensis | 2010-11-30
Na półkach: 2010, Przeczytane, Dla klasyków
Przeczytana: 30 listopada 2010

Ot jest piewca miłości! Książka przepełniona humorem. Ironiczne podejście do tematu erotyki jednych może bawić innych gorszyć. Zresztą przykład idzie z góry, wszak sam August uznał dziełko za gorszące (po prostu nie czytał dokładnie, o ile w ogóle).
W każdym razie na pewno warto się zapoznać. Wszak niektóre porady mają wymiar (z przymrużeniem oka) ponadczasowy.

Micky | 2015-07-14

Stary i dobry, Owidiusz, jeden z najwybitniejszych poetów rzymskich, postanawia wreszcie odsłonić wszelkie tajemnice sztuki miłowania - która przecież jest także sztuką, jak kierowanie okrętem, jak jazda na rydwanie - i postanawia stworzyć pierwszy poradnik dla spragnionych podbojów miłosnych - "Sztukę kochania".
Przyszły wychowawca wielu pokoleń "kontynuatorów przepisów Mistrza Owidiusza w praktyce" (niezbyt wychwalany w czasach niemiłosnego średniowiecza), już na samym początku obiecuje wesprzeć radą:

"Jeżeli ktoś z was, Rzymianie,

nie wie, co miłości sztuka

dokazać jest dzisiaj w stanie,

niech w tej książce wiedzy szuka"

Zapewnia, że tej trudnej sztuki nie nauczył go ani Febus, ani leśne ptaszyny, ani Klio, bo przecież czerpie wiedzę z samego ogromnego doświadczenia: "Doświadczenie jest mi dzisiaj/ przewodnikiem mym jedynie...".
Swój poradnik miłosny zamyka w trzech Księgach, w których dowiemy się mniej więcej; w pierwszych dwóch (zarezerwowanych dla płci brzydkiej): jak...

Comaberenices | 2010-06-21

Bardzo przyjemne dziełko. Owidiusz jak to Owidiusz - dowcipny, pisze lekkim stylem, "Sztukę..." czyta się szybko, w zasadzie jednym tchem. Niektóre zawarte w tej książce dobre rady na temat tego jak znaleźć miłość i jak ją zachować mimo tego, że dotyczą zupełnie innych realiów sprawdziłyby się pewnie i w XXI wieku.

KatherineAFC | 2014-02-21

Pierwowzór poradników z naszych kobiecych gazet ;) świetny, dowcipny utwór. I jak dla mnie niektóre kwestie mimo tylu lat od powstania tego dzieła są aktualne nawet w naszym XXI wieku

Flack | 2012-10-16
Przeczytana: 16 października 2012

Humor przepełniający dzieło Owidiusza, rzeczywiście jest niepowtarzalny. "Sztuka kochania" jest, jak wiele dzieł antycznych, ponadczasowa.

To konkretne, wraz ze swym autorem - Owidiuszem, to chyba dobra pozycja do polecenia komuś, kto twierdzi że nigdy antyków czytać nie będzie, bo są "nudne i głupie". O jakże się taki człek myli!

Ktoś, kto zna łacinę, winien przeczytać to dzieło w oryginale, ale i tłumaczenie jest ciekawie uwspółcześnione, choć dla innych będzie to pewnie wadą.

LapisLazuli | 2017-04-10

Poradnik - jak podbić serce kobiety i utrzymać ją przy sobie?

- zgadzaj się z nią we wszystkim,
- mów o rzeczach, na których nawet się nie znasz, żeby zrobić wrażenie,
- przysięgaj wierność (naturalnie nie dotrzymuj przysięgi!),
- obiecuj prezenty, ale ich nie dawaj,
- nie zapomnij płukać zębów.

A to nie koniec dobrych rad z tej książki...