Uczta. Eutyfron. Obrona Sokratesa. Kriton. Fedon

Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe PWN
Συμπόσιον. Εύθύφρων. Απολογία. κρίτων. Φαιδων
filozofia, etyka
Marek

Pisma Platona, z wyjątkiem Listów, są dialogami, w których nie umieszcza on nigdy swej własnej osoby, przenosząc zwykle scenerię i akcję w czasy Sokratesa i sofistów. Taka stylizacja retro stwarza poważny, choć pomijany dotychczas problem rozpoznania poglądów i argumentów samego twórcy tych dialogów. Gdzie kryje się Platon w różnych wykreowanych przezeń sytuacjach dyskusyjnych z mniej lub...

Gdzie kryje się Platon w różnych wykreowanych przezeń sytuacjach dyskusyjnych z mniej lub bardziej odległej przeszłości? Niepodobna zakładać, by każda postać dialogów wypowiadała po prostu poglądy autora.

Wydawałoby się, że to, co rzecze protagonista danego dialogu, stanowi właśnie pogląd samego Platona. Nie można jednak traktować tego jako reguły. Wypowiedzi Sokratesa nie są przecież w pełni jednolite i konsekwentne, lecz w zależności od kontekstu problemowego, podejmowane raz w trybie elenktycznym czy pejrastycznym, innym znów razem w trybie poszukującym czy badawczym.

źródło opisu: Państwowe Wydawnictwo Naukowe (PWN), 1988

źródło okładki: Państwowe Wydawnictwo Naukowe (PWN), 1988

Kern | 2019-02-27
Na półkach: Przeczytane, Klasyka, 2019
Przeczytana: styczeń 2019

Pod kątem literackim spore rozczarowanie.
Podziw za to budzi poziom filozoficzno-logiczny.

Arczi | 2018-07-03
Przeczytana: 02 lipca 2018

Zbiór pięciu dialogów Platona. Uczta opowiada o miłości, twórczej sile, która będąc jednocześnie wyrazem naszego bogactwa i bankructwa, pozwala nam szukać piękna. Eutyfron zawiera rozważania o pobożności, czyli o tym co się bogom należy. Obrona Sokratesa to obrona dążenia do prawdy. Kriton pyta co jest złe: ludzie czy prawa. W końcu Fedon odsłania świat bytów niematerialnych, do których ma należeć również ludzka dusza.

Każdy z dialogów jest niewątpliwie klasycznym dziełem filozoficznym. Jak to zwykle u Platona, ilość poruszonych wątków jest ogromna, a rożnego rodzaju smaczki i dwuznaczności pozwalają na wieloraką interpretację. Warto o tym pamiętać, czytając dołączone do dialogów komentarze tłumacza, Władysława Witwickiego, który interpretując je z perspektywy pozytywistycznej, w mojej opinii Platona za bardzo nie rozumie, a miejscami nawet nie stara się zrozumieć. Same jednak teksty dialogów, mimo pewnych niedoskonałości tłumaczenia, oczywiście genialne.

Anton | 2017-12-04

Piękne dialogi w znakomitym tłumaczeniu.

Rege | 2017-08-13

Lektura ;-)

sanzios | 2016-11-07
Na półkach: Przeczytane, 2016
Przeczytana: 15 października 2016

Platon, Arystoteles, Sokrates ... Chyba każdy kojarzy tych Panów z lekcji historii/języka polskiego. Ja też pamiętam... że tacy żyli, że jakieś poglądy głosili. Obrona Sokratesa? No tak, tak było coś takiego. Nawet jakieś 2-3 zdania były w książce na ten temat. Podobno perła literatury. I tyle zostaje w pamięci, dopóki samemu nie sięgnie się po te perły. Mnie tchnęło, aby zaznajomić się ze starożytnymi pismami po obejrzeniu na YT cyklu prof. Andrzeja Nowaka "Historia myśli politycznej". Duże wrażenie wywarła na mnie aktualność poglądów Myślicieli. I tak to się zaczęło.

Myślę, że takiego Sokratesa bardzo brakuje w dzisiejszym świecie. Oj na pewno by się nie nudził. Chociaż mam nieodparte wrażenie, że zakończenie wyglądało by bardzo podobnie :( Ponadczasowość. Ludzie nadal kochają pieniądze, używki, przyjemności, a ich pragnieniem jest ich zaspokajanie. Oczywiście nie lubią osób, które głośno o tym mówią, wytykają głupotę osądów, słabość i zło kryjące się pod maskami wcześniej...

Wabi | 2016-11-03
Przeczytana: 01 listopada 2016

Bohater proponuje Sokratesowi ucieczkę z więzienia.

Jones | 2016-02-24

Platon porusza w swych dialogach temat miłości, istoty piękna, zabobonnej religijności, prymatu ducha nad materią czy w końcu życia po śmierci. Innymi słowy - koszmar dla rurkowca.

+ pokłony dla Witwickiego za tłumaczenie!

tivrusky | 2015-12-24
Na półkach: Przeczytane, 2015, Ebook
Przeczytana: 23 grudnia 2015

Szerszy tekst tutaj: http://kotfranz.blogspot.com/2015/12/o-tym-jak-platon-portretowa-sokratesa.html

Oczekujący na wykonanie wyroku Sokrates udowadnia, że wcale nie trzeba żyć za wszelką cenę, że są przecież rzeczy ważniejsze. Jest miłość do ojczyzny i prawa - skoro przez całe życie godził się na pewne zasady, jakże miałby przed śmiercią od nich uciekać?
Radykalna postawa wierności sobie i swoim ideom do samego końca, którą widzieliśmy już w Obronie Sokratesa, tutaj przejawia się jeszcze bardziej i Kriton, próbujący namówić mistrza do ratowania życia - ucieczką lub przekupstwem - musi zrezygnować.

Wojciech Gołębiewski | 2015-10-15
Przeczytana: 15 października 2015

Platona (427 - 347 pne) zachwalać nie wypada, skoro bodajże prof. B. Skarga stwierdziła, że po nim ludzkość już nic nowego nie wymyśliła Natomiast trzeba chwalić tłumacza, Władysława Witwickiego, który poprzedził każdą rozprawę bardzo merytorycznym wstępem i wyczerpującymi objaśnieniami po właściwym tekście. Dzięki temu, jedne z najważniejszych dla ludzkości teksty stały się dostępne dla każdego czytelnika.
Ze wstępu do „Uczty”, który jako pierwszy jest najobszerniejszy i zawiera całą historię filozofii greckiej, pozwoliłem sobie wynotować parę uwag, aby się z Państwem podzielić
s. 7 "...w szóstym wieku Ksenofanes z Kolofonu, a po nim w piątym wieku Parmenides z Elei zaczęli otwarcie głosić, że bóstwa i mity człowiek sobie sam stworzył w czasach zamierzchłych na obraz i podobieństwo swoje.."
s. 8 "...Rozum tylko potrafi ukazać mądremu człowiekowi przed oczami ...