Okładka książki Rozmowa Mistrza Polikarpa ze Śmiercią

klasyka
typ
papier
Idan
6,38 (121 ocen i 5 opinii)
Gdzie kupić?

Opinie czytelników
młoda_pisarka | 2014-03-07
Na półkach: Lektury, Posiadam, Przeczytane
Przeczytana: 24 września 2012

Jeden z moich ulubionych tekstów omawianych przy epoce średniowiecza, do dziś epoka ta kojarzy mi się właśnie z tym utworem. A się przed nim wzbraniałam... Zapierałam rękmi i nogami, bo tytyuł już mnie odtrącał, wciąż to robi, jest taki... dziwnie nie zapowiadający niczego dobrego?
A jednak tytuł, jak okładka często mylą.

hrabian | 2012-08-16
Przeczytana: 16 sierpnia 2012

Język bardzo ogranicza lekturę - trzeba się zaopatrzyć w wydanie z przypisami. Sam poemat jest bardzo ciekawy, przedstawia mentalność społeczeństwa średniowiecznego. Tam śmierć była na porządku dziennym, i trzeba było się z nią oswoić. Postać Śmierci to sztandarowy przykład motywu danse macabre - jej brzydota, pląsy z kosą i odgrażanie się każdemu z pewnością pozwalały na oswojenie się z odejściem do innego świata ludzi tego okresu.

yasim | 2013-05-24
Przeczytana: 24 maja 2013

Krótki utwór o tematyce raczej nudnawej ale warto go znać ze względu na wieki w których powstał.

OldSparky | 2014-02-25

Strasznie podobał mi się opis śmierci. Trudny język, ale watro znać.

Karolina | 2013-12-23

Odpowiada na wiele pytań.

Emsi | 2014-10-20

Kalendarium literackie
  • David Weber
    62. rocznica
    urodzin
    Życie byłoby znacznie przyjemniejsze, gdyby tak powywieszać wszystkich polityków
  • Stephen R. Covey
    82. rocznica
    urodzin
    Przyjacielu, kochać to czasownik. Miłość, uczucie, to owoc tego czasownika. Zatem kochaj ją. Służ jej. Poświęcaj się. Współczuj. Doceniaj. Utwierdzaj ją. Czy jesteś gotów to robić?
  • Wieniedikt Jerofiejew
    76. rocznica
    urodzin
    - O-o-o-o! Niezrównoważenie psychiczne to moje marzenie! - i ośmielę się na szczerość - w marzeniach jestem wariatem! O, nie wiecie, panowie, co to takiego bezsenność marzeń... i stan zapalny marzeń przy bezsenności...
  • Ted Dekker
    52. rocznica
    urodzin
    Trzeba samemu mieć obsesję, żeby rozpoznać ją u drugiego człowieka.
  • Fernando Vallejo
    72. rocznica
    urodzin
    Przestałem być jednym i jesteśmy dwoma: jednym nierozłącznym w dwóch różnych osobach. To jest moja nowa teologia Dwójcy, przeciwstawiona teologii Trójcy: dwie osoby, które potrzebują siebie nawzajem do miłości; przy trzech już zaczyna się orgia
  • Jun'ichi Watanabe
    81. rocznica
    -Chcę być lekarzem.
    Ginko za bardzo się wstydziła,żeby to powiedzieć głośno,gdy się uczyła u Yorikuniego,lecz teraz przyszło jej to bez trudu.
    Po części dlatego,że nabrała odwagi,po części-bo czasy się zmieniły na tyle,że kobieta mogła mieć ambicje,nie narażając się na pogardę.
  • Szymon Szymonowic
    456. rocznica
  • Emma Donoghue
    45. rocznica
    urodzin
    Jak o czymś myślimy, nadajemy temu moc
  • Natalka Babina
    48. rocznica
    urodzin
    Ludzie rodzą się nie po to, żeby im było dobrze. W najlepszym wypadku przychodzą na ten świat po to, żeby dobrze było komu innemu.
  • Anatol Stern
    115. rocznica
  • Jerzy Kukuczka
    25. rocznica
    śmierci
    Widziałem w górach ludzi, którzy nigdy nie chodzą do kościoła. A tam się modlili.

Znajdź nas na Facebooku