Okładka książki Rozmowa Mistrza Polikarpa ze Śmiercią

klasyka
typ
papier
Idan
6.33 (113 ocen i 6 opinii)
Gdzie kupić?

Opinie czytelników
młoda_pisarka | 2014-03-07
Na półkach: Lektury, Posiadam, Przeczytane
Przeczytana: 24 września 2012

Jeden z moich ulubionych tekstów omawianych przy epoce średniowiecza, do dziś epoka ta kojarzy mi się właśnie z tym utworem. A się przed nim wzbraniałam... Zapierałam rękmi i nogami, bo tytyuł już mnie odtrącał, wciąż to robi, jest taki... dziwnie nie zapowiadający niczego dobrego?
A jednak tytuł, jak okładka często mylą.

Michał | 2014-03-02

Jeden z moich ulubionych krótkich utworów. Bardzo mnie wciągnął, pomimo teoretycznie trudnego języka, ten dualizm, jaki nadaje "Rozmowie" wprowadzenie bohatera-Śmierci. Podobnie tutaj, jak i w Monty Pythonie czy u Pratchetta, postać Śmierci ma charakter, dzięki któremu bardzo przyjemnie wpada się w rozmyślania filozoficzne i inne takie. Motyw danse macabre, ogólnie sporo mistycyzmu, mroczny klimat i spora wartość kulturowa tekstu - bo przecież jest w podręcznikach.

hrabian | 2012-08-16
Przeczytana: 16 sierpnia 2012

Język bardzo ogranicza lekturę - trzeba się zaopatrzyć w wydanie z przypisami. Sam poemat jest bardzo ciekawy, przedstawia mentalność społeczeństwa średniowiecznego. Tam śmierć była na porządku dziennym, i trzeba było się z nią oswoić. Postać Śmierci to sztandarowy przykład motywu danse macabre - jej brzydota, pląsy z kosą i odgrażanie się każdemu z pewnością pozwalały na oswojenie się z odejściem do innego świata ludzi tego okresu.

rjude | 2013-05-24
Przeczytana: 24 maja 2013

Krótki utwór o tematyce raczej nudnawej ale warto go znać ze względu na wieki w których powstał.

OldSparky | 2014-02-25

Strasznie podobał mi się opis śmierci. Trudny język, ale watro znać.

Karolina | 2013-12-23

Odpowiada na wiele pytań.

Arkadiusz | 2014-07-18
Glaniaczysko | 2014-06-19