Zatoka Żarłocznego Szczupaka

Książka jest przypisana do serii/cyklu "Seria z Kogutem". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Wydawnictwo Iskry
9788320705447
Paukszta
Lily

Książka opowiada o przygodach studentów, którzy przyjechali na Mazury w kilka lat po wojnie. Pozostałości wojny dają się odczuć w nieufności miejscowych, ciągle poddawanych ukrytej germanizacji oraz działalności niemieckiego szpiega, z którym bohaterowie muszą się uporać.

ZapomnianaBiblioteka | 2014-01-20
Przeczytana: styczeń 2014

Powieść rozpoczyna się podobnie jak „Znak Żółwia” oraz „Młodość i gwiazdy” tegoż autora. Grupka młodzieży studenckiej przyjeżdża na wakacje nad malownicze jezioro. Tym razem jest to jezioro Gardyńskie na Mazurach. Poznajemy braci Kostka i Pietrka, Zośkę, Mirkę i Julka. Rozbijają oni obóz w niewielkiej zatoczce. Pływają, łowią ryby. Mamy połowę lat 50-tych XX wieku, ryb w jeziorach nie brakuje.

Upalny początek wakacji nie zapowiada wielu dramatycznych wydarzeń, w centrum których już niebawem znajdą się bohaterowie. Młodzi zaprzyjaźniają się z mieszkającym nieopodal leśniczym. Od niego dowiadują się o zatopionych w 1944 r. niemieckich ciężarówkach, które spoczęły na dnie jeziora. Mimo iż wielu śmiałków próbowało wydobyć samochody, dotychczas nikomu się ta sztuka nie udała. Chłopcy postanawiają spróbować szczęścia, wyobrażają sobie, że właśnie oni zostaną odkrywcami tajemnicy i wydobędą skrzynie z tajemniczą zawartością.

Więcej...

Młodzieżowa książka.
I według w tej kategorii należy ją ocenić. Ja oceniam ją bardzo dobrze. Jest przygoda, jest miłość, jest rywalizacja, jest akcja....
To wszystko napisane w przystępny sposób.

Książka zrodziła chęć odwiedzenia Mazur, poznania tamtejszych jezior i okolic. Minęło od tego parę lat, a postanowienie jak było tak jest....
Książka na czytelnika wpłynęła - autor może być dumny ze swojej pracy.

Kawolszka | 2015-04-07

Takich upałów już nie ma. Takiej młodzieńczej miłości też trudno wypatrywać. Tylko ta wojna, tuż za plecami... Jak łatwo się zapomina.

KaJa | 2011-03-11

Książki Paukszty znajdują się w gronie tych do których wciąż wracam - choć nie do końca wiem dlaczego. Mają w sobie jakąś magię, specyficzny klimat, akcja większości toczy się tuż po wojnie, a bohaterowie i świat rządzą się priorytetami zupełnie innymi niż współcześnie. Dla mnie idealne na wakacje - by trochę oderwać się od tego "tu" i "teraz". Polecam!

leszel | 2013-04-02
Przeczytana: 2012 rok

Wakacyjna powieść. ma swój klimat.

Warto też zajrzeć na forum Pana Samochodzika, gdzie dyskutuje się także o Paukszcie:
Jest też m.in. wywiad z synem pisarza:

Piotr Izydorek | 2012-02-07

Świetna książka o Mazurach powojennych. Przygodowa, dla młodzieży.

liryczna | 2013-06-28

Z pewnością wrócę do niej. Nie występują tu jakieś spektakularne przygody,ale akcja książki jest szybka,dosyć długa,ale wciągająca.

Agnieszka | 2012-02-28

To była moja ulubiona książka czasów dzieciństwa.

Turms | 2012-06-25
Przeczytana: 2007 rok

Ciekawa i wciągająca, na pewno do niej wrócę.

Bałucki | 2016-11-19