Spowiedź Lucjana Skobiela

Estymator
2022-01-01
2010-01-01
Eugeniusz Paukszta Spowiedź Lucjana Skobiela

,, Spowiedź Lucjana Skobiela" porusza temat zupełnie pominięty,jeśli chodzi o przeżycia wojenne i powojenne.To ludzie tworzą historię,ich czyny,emocje,uczucia,a tego na lekcjach w szkole brak.Z książki Paukszty dowiadujemy się jak trudna była codzienność,życie wśród ludzi o różnej kulturze ,pochodzeniu i poglądach.Książka chwyta za serce i wzrusza,bo pokazuje jak sposób wychowania może rzutować na dalsze życie,pokazuje jak trudno było odnaleźć się w powojennej rzeczywistości,jak trudno odnaleźć drogę do serca własnego dziecka po długiej rozłące.Ludzkie historię i dramaty.

Książka warta przeczytania z uwagi na podjęcie przez autora trudnego tematu małżeństwa Polaka z Niemką. Jak również relacji z córką owocem tego małżeństwa. Jest to trudna lektura.

Lucjan Skobiel. W młodości student nie przepuszczający żadnej okazji do dobrej zabawy. Szczodry i hojny. Chłopak mający gest. Absolutnie nie miał problemu z tym, aby przepijać i przehulać z kolegami pieniądze, które otrzymywał z domu. Nie raz był głównym sponsorem libacji. Lucjan to także chłopak, który błyskawicznie podejmuje decyzje i w krytycznych momentach przystępuje do działania. Przynajmniej taki był przed wojną. Bez wahania wskoczył do rzeki, aby ratować pewną topielicę. Cóż z tego, że był na przeogromnym kacu? W wodzie była kobieta, która potrzebowała pomocy. A Lucjan był człowiekiem skorym do pomocy niezależnie od stanu swojej trzeźwości.

Trzeźwość myślenia bez wątpienia zatracił, kiedy zakochał się w Lucynie. Nic nie wskazywało na tragedię. Pewne niepokojące sygnały powinien dostrzec dużo wcześniej. Wszystko, a raczej wszystkich zweryfikowała wojna. A więc stało się! Wybuchła wojna, do której dążył niebezpieczny człowiek dzielący narody na ludzi i podludzi. A co z tymi, którzy pochodzili z mieszanych rodzin? Tak jak Lucyna? Do wojny była Polką, a po jej wybuchu i w czasie okupacji odkryła w sobie pokłady swojej niemieckości. Lucyna od tej pory była Niemką i jej córka, Małgosia, też była Niemką. Co z tego, że Małgosia miała ojca Polaka? I to Polaka z matki i ojca, Polaka kochającego swoją ojczyznę i walczącego o jej wolność. Jakież było jego zdziwienie, gdy po przegranej kampanii wrześniowej, po udanej ucieczce z pociągu wiozącego go na pewną śmierć, po przebyciu niebezpiecznej i dalekiej drogi do domu zdał sobie sprawę, że wrócił do zupełnie innego domu. Do domu, którego już nie ma. Do żony, która swoim zachowaniem nie przypomina jego żony. Do córeczki, która ma obowiązek zwracania się do niego wyłącznie w języku niemieckim.

A po wojnie? Okazało się, że Lucyna zginęła. A dziecko? Dziecko było pod opieką kogoś z rodziny żony. Dzień, w którym Lucjan pojechał po swoją ukochaną córeczkę był niezwykle trudnym dniem. Gdy znalazł się na progu domu, w którym Gosia czuła się bezpiecznie i komfortowo nie poznał swojej ukochanej córeczki. To już nie była ta szczebiocząca tatusiu kruszynka. To była prawie dziesięcioletnia dziewczynka, która właśnie w tej chwili przeżywała dramat. Bo przyjechał obcy człowiek i zabiera ją od rodziny.

Całą historię poznajemy z perspektywy Lucjana, który jest już u schyłku swego życia. Oczekując na wieści od Małgosi, która wraz ze swoim mężem i dziećmi wyjechała w góry, spowiada się przed sobą samym z całego swojego życia. Najczęściej powracają dwie kwestie. Dlaczego nie jest dla Gosi najważniejszą osobą w jej życiu? Po kim odziedziczyła charakter? Po nim czy po Lucynie? W książce pojawia się wiele innych, również istotnych kwestii, ale te dwie uderzyły mnie najbardziej. Ta wieczna rywalizacja o miłość dziecka z nieżyjącą już matką. Ta niechęć do zrozumienia, że Lucyna była dla Gosi przede wszystkim matką, którą kochała. Dziecko nie potrafiło przecież zrozumieć rozgrywek, które toczyły się między dorosłymi. Dla Gosi przyjazd ojca do Niemiec i zabranie jej ze sobą nie było powrotem do domu. Dla niej był to dramat, gdy obcy dla niej mężczyzna przyjechał i zabrał ją do obcego dla niej kraju. Dlaczego Lucjan nie potrafił docenić i okazać tego, jak bardzo dumny jest ze starań Gosi odnalezienia się w nowej dla nich rzeczywistości? Zamiast tego bezustanna zazdrość o pamięć o matce i o miłość do niej …

Całość na: https://monikaolgaczyta.blogspot.com/

Bardzo dobra książka podejmująca nieczesto poruszany temat małżeństw polsko-niemieckich w czasie ostatniej wojny. Ale akcja dzieje się przez ok. 40 lat, więc tak naprawdę jest to bogata niemal epopeja rodzinna w wieloma wątkami, przemyśleniami, obserwacajami. Mało znana ale na pewno wartościowa książka Eugeniusza Paukszty.
Więcej o twórczości Eugeniusza Paukszty znajdziesz tu:

Więcej o twórczości Eugeniusza Paukszty znajdziesz...

• Z Biblioteki
  • Chetnie sprzedam - wymiana tylko na nowości raczej