8372204411
przygodowa
norcast

Grupa zbiegłych niewolników, Indian Arawaków i Murzynów, płynie w kierunku indiańskiej wioski nad Orinoko. Wśród nich znajduje się jeden biały, John Bober. Planuje on dostać się do kolonii angielskich, jednak życie wśród Indian zaczyna mu się coraz bardziej podobać... Czy odnajdzie wśród nich swoje miejsce?

źródło opisu: Zielona Sowa, 2002

źródło okładki: zdjęcie autorskie

Roman Dłużniewski | 2016-12-04

Dalszy ciąg Wyspy Robinsona. Biały Jaguar. Arnak i Wagura. Lassana, Manauri i Karapana. I krwiożerczy Akawoje w pobliżu. Śmiało, sięgnijcie po przygodę!!

Nitager | 2016-03-25

Druga część trylogii o Białym Jaguarze. Beletrystyka, ale mocno osadzona w realiach i faktach historycznych, bowiem, choć trudno w to uwierzyć, tajemniczy Juan, zwany przez Indian Białym Jaguarem, to postać autentyczna.
Pisał ją znawca kultury indiańskiej, więc trudno się dziwić, że poznamy w niej wiele ciekawych zwyczajów i wierzeń, rozpowszechnionych wśród Arawaków i Guarano, pośród których przyszło żyć głównemu bohaterowi. Jest tam wszystko. I walka na śmierć i życie, i miłość, i zabawa, i dramatyczne wydarzenia, i intrygi, i fortele... Akcja prowadzona jest żywo i czytelnik, pomimo niewątpliwej urody tej powieści, nigdy się nie nudzi. Opisy przyrody są tak zręcznie wplecione w akcję, że czytelnik niemal ich nie zauważa i sam nie wie, dlaczego czuje się tak, jakby znalazł się w samym środku puszczy nad rzeką Orinoko.
Jedna z powieści mojego życia, do której wielokrotnie wracałem i z której mimo woli potrafię cytować obszerne fragmenty - tyle razy ją czytałem.

TathianaSmith | 2017-01-30
Przeczytana: 02 listopada 2016

Uwielbiam!!! To jedna z tych książek co chcesz jej więcej i więcej i nie masz dosyć. Az widzisz te kolory, te krajobrazy, czujesz zapach i smak źródlanej wody, strach i napięcie aż włosy stają dęba. Tym przyjemniej mi się czytało, bo w związku z nawiązaniem do Robinsona Cruzoe, momentami czułam się jak kiedyś, kiedy przerabialismy tę lekturę szkolną.
Polecam bardzo.

ilo99 | 2017-12-02

Przesłuchałam trochę z rozpędu, bo skłamałabym mówiąc, że akcja mnie wciągnęła. I owszem toczy się wartko, wydarzenia następują po sobie dość niespodziewanie, lecz przedstawione sytuacje są tak odległe zarówno czasowo, jak i sytuacyjnie, że czytelnik ma wrażenie jakby znalazł się na terenie skansenu. Ciężko się przejąć losem Indian z plemienia Arawaków, jeżeli sam narrator, czyli John Bober, Polak z pochodzenia, ma do nich stosunek co najmniej obojętny. Przejmuje się tym, że giną podczas starć z wrogiem, lecz jest to smutek właściciela, któremu zdechł ulubiony chomik. Traktuje ich jak dzieci, uważa że nie dorównują mu inteligencją i przemyślnością, sądzi iż nie potrafią myśleć perspektywicznie a najważniejsze dla nich są sprawy bytu. Stara się wpłynąć na ich zachowanie, uczy ich posługiwać się bronią palną, odwodzi od mściwości w traktowaniu jeńców wojennych, a także chroni przez Hiszpanami i Anglikami, starając się aby nie stali się bezpłatną siłą roboczą. Jednym słowem stawia się...

darek | 2015-06-29

Mój opis przy pierwszej części tej wspaniałej trylogii ,,Wyspa Robinsona,,.

Abee | 2015-02-20
Przeczytana: 26 grudnia 1991

Duch egzotycznej przygody z dawnych lat.

Arasybo | 2014-08-14
Nodoja | 2015-06-22

Jedna z moich ulubionych ksiazek. Nawet teraz zdaza mi sie do niej wracac.

kunegunda45 | 2015-02-23

Książkę przeczytałem dawno najpierw Wyspa Robinsona a puzniej Orinoko bardzo ładnie napisana. Czytając czuje się jak sam autor i czytelnik przeżywali niezwykłe przygody co Jan Bober.

książek: 1933
Efemeryda | 2017-11-05
Przeczytana: 05 listopada 2017

Powieść podróżnicza, moje wydanie miało też zdjęcia i ilustracje. Długi czas jedyny realny sposób na poznanie innych kultur.