Złote korony księcia Dardanów

Okładka książki Złote korony księcia Dardanów Eugeniusz Paukszta
Okładka książki Złote korony księcia Dardanów
Eugeniusz Paukszta Wydawnictwo: Estymator Cykl: Julek - z Ostródy do Turcji (tom 1) literatura młodzieżowa
literatura młodzieżowa
Julek - z Ostródy do Turcji (tom 1)
Estymator
2022-02-14
1980-01-01
literatura młodzieżowa literatura polska

Szesnastoletni Julek niedawno stracił matkę, a teraz choroba dotknęła jego ojca, który z powodu długiego pobytu w szpitalu nie może zapewnić mu należytej opieki. Julek trafia więc z Ostródy do Adampola, miasteczka położonego niedaleko Stambułu, do swojej ciotki.
Zbiegiem okoliczności Julek dołącza do wyprawy archeologicznej profesora Kseresa, który pomiędzy Dardanelą i Troją chciałby odnaleźć grobowiec starożytnego plemienia Dardanów.
Pasjonująca przygoda, nieoczekiwane spotkania, ciekawie przedstawione codzienne życie w Turcji, ta książka posiada wszystko, żeby być wspaniałą młodzieżową przygodówką, więc co poszło nie tak?

Ilość błędów w książce jest wprost porażająca! Na każdej stronie roi się od archaizmów, wiejskiej gwary, błędów gramatycznych, stylistycznych... wygląda to tak jakby nikt tej książki nie wziął do korekty. Autor napisał maszynopis i wydawca bez zerkania do treści, wydał go bez żadnych poprawek.
Szkoda, bardzo szkoda, bo mogłaby to być wspaniała lektura z pięcioma gwiazdkami.

Powieść dla młodszych czytelników w starym dobrym, a raczej BARDZO dobrym stylu. Rozwijająca się wzorowo przygodowa fabuła z prawdziwego zdarzenia, krwiści bohaterowie, życiowe dialogi, mądry (i nienachalny) dydaktyczny przekaz, interesujące tło. Uwielbiam pozycje tego nurtu sprzed lat, gdy wielkości nie mierzyło się poziomem spiętrzenia dziwactw. To zupełnie coś odmiennego od współczesnych uniwersów bez umiaru napakowanych współegzystującymi trollami, elfami, wampirami, czarownikami, supermenami i kosmitami na dodatek. To literatura, a nie grafomania, powieść, a nie makulatura. Bardzo polecam cały cykl, niestety niedokończony z uwagi na śmierć Autora.

Szkoda, bardzo szkoda, bo mogłaby to być wspaniała lektura z osmioma gwiazdkami.

Powieść przygodowa, którą czytałam z wypiekami na twarzy w szkole podstawowej. Myślę, że w porównaniu do współczesnych powieści dla dzieci, jest zdecydowanie bardziej wartościowa. Przekazuje wiele cennych informacji o Turcji, życiu jej mieszkańców, środowisku naukowym. Wartka akcja trzyma w napięciu i na szczęście wszystko kończy się dobrze. Pozostaje tylko mieć nadzieję, że niedzisiejszy język, którym pisana jest książka, nie odstraszy młodego czytelnika, Serdecznie zapraszam razem z Julkiem na fascynującą wyprawę do Turcji!

Rewelacyjna powieść przygodowa dla młodzieży. Raczej retro, zachwycałam się nią w dzieciństwie, ale nic nie straciła przez lata, przeczytałam ją ponownie z ogromną przyjemnością. Opowieść o przygodach młodego Polaka w Turcji, wykopaliska archeologiczne, poszukiwanie skarbu, tańczący derwisz, niebezpieczeństwo i pierwsza miłość. Ponadczasowa powieść. Historia polskiej osady Adampol w Turcji oraz mieszkającej tam ludności polskiej. Uczy patriotyzmu, uczy zachowania i życia, przyjaźni. Szczerze polecam. Pamiętam, że mam w swoich zbiorach dalszy ciąg historii Julka w Turcji "W cieniu hetyckiego sfinksa"... Muszę ją ponownie przeczytać:)

Miła lektura. Oprócz przygód młodych i sympatycznych bohaterów autor raczy nas wiedzą o polskim Adampolu.

Piękny język, trochę inny styl, niż współczesna literatura-ciekawie napisana, przygodowa książka dla młodzieży. Czytałam dość dawno i z ogromną przyjemnością wróciłam do niej raz jeszcze- co bardzo polecam!

Genialna książka mojego dzieciństwa, którą pamiętam do dzisiaj. Nie wiem dlaczego nie wznawiana. To pozycja która pozwala młodemu człowiekowi polubić czytanie.

Jedna z lepszych książek, jakie pamietam z młodych lat.
I w sumie mało się zestarzała. Naprawdę warto.
Warto też zajrzeć na forum Pana Samochodzika, gdzie dyskutuje się także o Paukszcie:
Jest też m.in. wywiad z synem pisarza:

Jedna z lepszych książek, jakie pamietam z młodych lat.
I w sumie mało się zestarzała. Naprawdę warto.
Jest też m.in. wywiad z synem pisarza:

Wspaniały klimat.

Wspaniały klimat.

• Przygodowe
  • Dla dzieci i młodzieży
  • Przeczytane 2023
  • Domowa biblioteczka

Dodaj cytat z książki Złote korony księcia Dardanów