W cieniu hetyckiego sfinksa

Okładka książki W cieniu hetyckiego sfinksa Eugeniusz Paukszta
Okładka książki W cieniu hetyckiego sfinksa
Eugeniusz Paukszta Wydawnictwo: Estymator Cykl: Julek - z Ostródy do Turcji (tom 2) literatura młodzieżowa
literatura młodzieżowa
Julek - z Ostródy do Turcji (tom 2)
Estymator
2022-01-01
1975-01-01
przygodowe

Genialna książka warta do przeczytania w każdym wieku, odkrywa przed nami Turcję , przygodę , zauroczenie ... Dziwię się tylko, że nie powstał na jej podstawie żaden film przygodowy .

Adampol - sentyment!

Adampol - sentyment!

Powieść tak mnie zachwyciła, że wiele lat szukałam kontynuacji losów Julka. Niestety na próżno, bo trzecia część prawdopodobnie nigdy nie powstała. Dla dziecka PRL-u czytanie tej książki było fantastyczną przygodą. Jedyną możliwością poznania tak odległego kraju jak Turcja, przeżywania wraz z Julkiem ogromnych emocji związanych z naukowymi odkryciami. Być może teraz odbierałbym tę książkę zupełnie inaczej. Wtedy liczyła się przede wszystkim wartka akcja, romantyczny wątek Hadżer i ciekawy finał. Serdecznie polecam nastolatkom poszukującym wartościowej literatury.

Ciekawa i w dobrym, literackim stylu powieść (da się bez wulgaryzmów?- da się!!) przygodowa dla młodzieży- taka jak część poprzednia. Wielka szkoda, że autor nie zdążył napisać następnego tomu:( Polecam jako odświeżenie i odskocznię od współczesnego stylu pisania:)

Genialna książka mojego dzieciństwa, którą pamiętam do dzisiaj. Nie wiem dlaczego nie wznawiana. To pozycja która pozwala młodemu człowiekowi polubić czytanie.

Obie części jak i pierwsza tak i druga są bardzo dobre.
Męczy mnie tylko to iż nie ma trzeciej części .
Iż nie wiadomo co się stało dalej z Julkiem.
Czy powrócił do Turcji ? Czy został w Polsce?
Ehh szkoda po prostu.

Obie części jak i pierwsza tak i druga są bardzo dobre.
Męczy mnie tylko to iż nie ma trzeciej części .
Iż nie wiadomo co się stało dalej z Julkiem.
Czy powrócił do Turcji ? Czy został w Polsce?
Ehh szkoda po prostu.

Wspaniały klimat.

Wspaniały klimat.

Druga część z niedokończonej nigdy trylogii przygód Julka, który tym razem wraz z wszystkimi poznanymi wcześniej bohaterami udaje się na wykopaliska w góry Taurus, nieopodal miasteczka Feke, gdzie odkrywają ruiny starożytnego miasta Hetytów. Sama fabuła nie zaskakuje niczym nowym, panuje tu bardzo zbliżony schemat do tego, który zaprezentowany został w pierwszej części. Jeżeli ktoś jednak zjeździł opisywane obszary i zna wiele z przedstawionych miejsc (Konyę, Ankarę czy Hattusę),z pewnością czytając książkę wspomni wielokrotnie każdy przeżyty dzień w Turcji.

Po pierwszej części byłem zachwycony, przeszło dwa lata szukałem drugiej części i nie rozczarowałem się. Więcej archeologii, tajemnic i do tego Hetyci.

Kontynuacja "Złotych koron księcia Dardanów" - równie znakomita

Kontynuacja "Złotych koron księcia Dardanów" - równie znakomita

• Domowa biblioteczka
  • Przygodowe
  • Młodzieżowe
  • Zanim dorosłem

Dodaj cytat z książki W cieniu hetyckiego sfinksa