Kochanie

Wydawnictwo: Świat Książki
The darling
reportaż, Liberia, wspomnienia, wojna
literatura faktu

Niezwykłe połączenie fikcji i literatury faktu. Hannah, sześćdziesięcioletnia Amerykanka, powraca po latach do Afryki, gdzie przeżyła najpiękniejsze i najstraszniejsze dni swego życia. W Liberii miała szczęśliwą rodzinę. Gdy wybuchła upiorna wojna domowa, straciła czarnoskórego męża. Co się tam wydarzyło, że opuściła trzech nastoletnich synów? Gdzie teraz są? Czy żyją? Egzotyczna historia miłosna na poruszającym tle obyczajowym, społecznym i politycznym, pełna dramatycznych zdarzeń oraz refleksji o sensie naszego życia.

Monika | 2012-11-09
Przeczytana: 09 listopada 2012

Niebanalna, wielowątkowa, szalenie intrygująca opowieść. Ciekawe tło historyczne. I szympansy - marzyciele, które były dla mnie najważniejszą, najpiękniejszą i najsmutniejszą częścią tej powieści.

To, co zdecydowanie nie przypadło mi do gustu, to sposób opowiadania tej historii przez autora. Męczył mnie momentami aż do bólu ;)

Całość z pewnością warta przeczytania. Polecam.

ursi | 2011-06-08
Przeczytana: 08 czerwca 2011

"Kochanie" to moje pierwsze spotkanie z twórczością Russella Banksa i gdyby nie on, do dzisiaj nie wiedziałabym, że istnieje mały afrykański kraj, położony w zachodniej części Afryki o nazwie Liberia.
Główna bohaterka Hanah Musgrave, amerykańska bojowniczka o wolność, musi się ukrywać w związku ze swoją działalnością niezgodną z amerykańską polityką w końcu lat sześćdziesiątych XX wieku. Dogodnym do tego miejscem staje się Liberia - kraj rządzony przez "amerykańskich nadzorców od stu pięćdziesięciu lat jak własną plantacją" (cytat z książki). Liberia staje się terenem wojny domowej, co jest powodem wielu dramatycznych przeżyć bohaterki.
Słabą stroną książki (w mojej ocenie) jest duży natłok informacji historycznych i politycznych podanych w sposób niemalże dokumentalny. Długie monologi głównej bohaterki związane z jej losami, przyczyniają się do tego, że książka nie jest łatwa w odbiorze. Jednakże tragizm i dramatyzm tych wydarzeń jest tak ogromny, że powieść jest niezmiernie...

uzależniona1992 | 2012-07-05

Świetna!!!

Izabell | 2013-02-19
Na półkach: Przeczytane, Powieść, Posiadam
Przeczytana: luty 2013

Powieść "Kochanie" Russella Banksa opowiada o życiu Hannah Musgrave. Akcja powieści toczy się od 1975 do 1991 roku w Stanach Zjednoczonych i Liberii. Liberia jest małym krajem położonym w Afryce Zachodniej.
Hannah Musgrave amerykanka, kobieta wyznająca ideały wolnościowe, ukrywająca się pod innym imieniem i nazwiskiem- Dawn Carrington. Wojowniczka o wolność, działająca w podziemiu. Zmuszona uciekać do Afryki, w przeciwnym razie groziłoby jej więzienie lub utrata życia. Najpierw trafia do Ghany potem do małego kraju o nazwie Liberia w Afryce Zachodniej. Tam poznaje swojego męża, ma z nim trójkę dzieci, chłopców, piękny dom, służącą i wiedzie w miarę szczęśliwe życie. Całe życie Hannah, czy Dawn, później Pani Sundiaty nigdy nie było nudne, wiele w życiu doświadczyła i przeszła, na jej i oczach jej synów żołnierze zabili maczetą męża.
Mimo tego, od początku główna bohaterka nie spodobała mi się, nie mogłam ją polubić, wzbudzała we mnie sprzeczne uczucia. Podczas czytania powieści...

satja | 2013-02-02

Akcja powieści rozgrywa się w plenerach dzikiej Liberii. Można poznać losy tego państwa targanego przez wojnę domową i stopniowe wyniszczanie kraju. W książce przedstawione są autentyczne postacie, które kierowały losem państwa począwszy od Samuel K. Doe po Charles Taylora (późniejszego prezydenta oskarżonego o zbrodnie wojenne). Pisarz bardzo dobrze ukazał wypaczoną moralność ludzi i ich skłonności do popełniania zbrodni zarówno na ludziach i zwierzętach. Smutna książka i bardzo prawdziwa, gdyż w dalszym ciągu w kilku państwach afrykańskich trwają wojny, giną ludzie, cierpią dzieci i zwierzęta a świat tak obojętnie obok tego przechodzi.

Rafał Splisteser | 2016-04-13
Przeczytana: 13 kwietnia 2016

Ciekawa pod względem historycznym, politycznym afrykańskiego państwa liberia. Bohaterka Hannah Musgrave momentami mnie irytowała nie wiedząc czego chce w życiu. Jak sama mówiła jest matką trójki chłopców ale macierzyństwa nie ma w genach. Momentami ciekawa, momentami nudna, momentami irytująca.

aztique | 2011-12-23

cudowna...