Kochanie

Świat Książki
2010-05-01
2010-05-01
Paweł Lipszyc
reportaż Liberia wspomnienia wojna literatura amerykańska

Ciekawa pod względem historycznym, politycznym afrykańskiego państwa liberia. Bohaterka Hannah Musgrave momentami mnie irytowała nie wiedząc czego chce w życiu. Jak sama mówiła jest matką trójki chłopców ale macierzyństwa nie ma w genach. Momentami ciekawa, momentami nudna, momentami irytująca.

Powieść "Kochanie" Russella Banksa opowiada o życiu Hannah Musgrave. Akcja powieści toczy się od 1975 do 1991 roku w Stanach Zjednoczonych i Liberii. Liberia jest małym krajem położonym w Afryce Zachodniej.
Hannah Musgrave amerykanka, kobieta wyznająca ideały wolnościowe, ukrywająca się pod innym imieniem i nazwiskiem- Dawn Carrington. Wojowniczka o wolność, działająca w podziemiu. Zmuszona uciekać do Afryki, w przeciwnym razie groziłoby jej więzienie lub utrata życia. Najpierw trafia do Ghany potem do małego kraju o nazwie Liberia w Afryce Zachodniej. Tam poznaje swojego męża, ma z nim trójkę dzieci, chłopców, piękny dom, służącą i wiedzie w miarę szczęśliwe życie. Całe życie Hannah, czy Dawn, później Pani Sundiaty nigdy nie było nudne, wiele w życiu doświadczyła i przeszła, na jej i oczach jej synów żołnierze zabili maczetą męża.
Mimo tego, od początku główna bohaterka nie spodobała mi się, nie mogłam ją polubić, wzbudzała we mnie sprzeczne uczucia. Podczas czytania powieści wielokrotnie odkładałam książkę na dzień, dwa i znowu do niej wracałam. Może dlatego tak nisko oceniłam książkę.
"Kochanie" jest to egzotyczna, wielowątkowa powieść, napisana w formie narracji głównej bohaterki. Najbardziej w książce podobał mi się wątek o szympansach, "marzycielach" jak nazywała je Hannah. Najpierw opiekowała się nimi w laboratorium, w którym pracowała, następnie założyła i prowadziła schronisko dla szympansów. Aż, serce mi się ściskało kiedy czytałam jaki los spotyka te biedne zwierzęta, gdy trafiają do niewoli, przeznaczone do badań medycznych. W wielu zakątkach dzikiej Afryki szympansy są postrzegane wyłącznie jako mięso do jedzenia i to smaczne mięso:( A przecież są takie podobne do człowieka. Plusem książki jest również ciekawe tło historyczne Afryki. Banks świetnie przedstawił prawdziwą rzeczywistość ubogiego życia czarnych Afrykanów i prawdziwe realia wojny.
Natomiast jeżeli chodzi o minusy, to autor zawarł w książce za dużo rzeczowych informacji, które sprawiały, że opowiadanie dłużyło się i było miejscami nużące.
Nie podobał mi się styl książki i to jak została skonstruowana, teraźniejszość poplątana z przeszłością bliższą i dalsza. Chociaż po przeczytaniu książki, stwierdziłam, że sama historia jest ciekawa i interesująca, godna polecenia:)

Akcja powieści rozgrywa się w plenerach dzikiej Liberii. Można poznać losy tego państwa targanego przez wojnę domową i stopniowe wyniszczanie kraju. W książce przedstawione są autentyczne postacie, które kierowały losem państwa począwszy od Samuel K. Doe po Charles Taylora (późniejszego prezydenta oskarżonego o zbrodnie wojenne). Pisarz bardzo dobrze ukazał wypaczoną moralność ludzi i ich skłonności do popełniania zbrodni zarówno na ludziach i zwierzętach. Smutna książka i bardzo prawdziwa, gdyż w dalszym ciągu w kilku państwach afrykańskich trwają wojny, giną ludzie, cierpią dzieci i zwierzęta a świat tak obojętnie obok tego przechodzi.

2041

Niebanalna, wielowątkowa, szalenie intrygująca opowieść. Ciekawe tło historyczne. I szympansy - marzyciele, które były dla mnie najważniejszą, najpiękniejszą i najsmutniejszą częścią tej powieści.

To, co zdecydowanie nie przypadło mi do gustu, to sposób opowiadania tej historii przez autora. Męczył mnie momentami aż do bólu ;)

Całość z pewnością warta przeczytania. Polecam.

Całość z pewnością warta przeczytania. Polecam.

Świetna!!!

Świetna!!!

"Kochanie" to moje pierwsze spotkanie z twórczością Russella Banksa i gdyby nie on, do dzisiaj nie wiedziałabym, że istnieje mały afrykański kraj, położony w zachodniej części Afryki o nazwie Liberia.
Główna bohaterka Hanah Musgrave, amerykańska bojowniczka o wolność, musi się ukrywać w związku ze swoją działalnością niezgodną z amerykańską polityką w końcu lat sześćdziesiątych XX wieku. Dogodnym do tego miejscem staje się Liberia - kraj rządzony przez "amerykańskich nadzorców od stu pięćdziesięciu lat jak własną plantacją" (cytat z książki). Liberia staje się terenem wojny domowej, co jest powodem wielu dramatycznych przeżyć bohaterki.
Słabą stroną książki (w mojej ocenie) jest duży natłok informacji historycznych i politycznych podanych w sposób niemalże dokumentalny. Długie monologi głównej bohaterki związane z jej losami, przyczyniają się do tego, że książka nie jest łatwa w odbiorze. Jednakże tragizm i dramatyzm tych wydarzeń jest tak ogromny, że powieść jest niezmiernie intrygująca.

cudowna...

cudowna...