In this enviable gathering, Haruki Murakami has chosen for his party some of the very best short story writers of recent years, each with their own birthday experiences, each story a snapshot of life on a single day. Including stories by Russell Banks, Ethan Canin, Raymond Carver, David Foster Wallace, Denis Johnson, Claire Keegan, Andrea Lee, Daniel Lyons, Lynda Sexson, Paul Theroux, William Trevor and Haruki Murakami, this anthology captures a range of emotions evoked by advancing age and the passing of time, from events fondly recalled to the impact of appalling tragedy.

Previously published in a Japanese translation by Haruki Murakami, this English edition contains a specially written introduction.

Kasio | 2013-08-11

"Birthday Stories" to książeczka zawierająca wybór smakowitych opowiadań zebranych przez zacnego Noblistę, pana Haruki Murakami (nie wiem jak, więc wolę nie odmieniać).

Zbiór otwiera przedmowa napisana przez Haruki Murakami, zamyka zaś jedno z jego opowiadań, które w polskim tłumaczeniu możemy przeczytać w antologii "Ślepa wierzba i śpiąca kobieta". Ja polecam je w obu wersjach, tak jak i całą twórczość japońskiego Noblisty. Co ciekawe, do stworzenia tego zbioru autora skłoniło dość dziwne doświadczenie: otóż pewnego ranka usłyszał w radio, że słynny japoński pisarz, Haruki Murakami, obchodzi dzisiaj XX urodziny.

I tak powstała antologia, w której dzień urodzin jest jednocześnie dniem, w którym dzieje się coś innego - ważnego, dziwnego, a czasem przygnębiającego. Opowiadania prezentują różne style, bo i autorzy są różni. Jedne z nich są smutne, inne wesołe. Łączy je jedno: urodziny. I choć są to tylko krótkie opowieści, to nie można odmówić im uroku ani walorów literackich....

Z_błyskiem_w_oku | 2015-02-08

Książka na specjalne okazje. Murakami zebrał w niej swoje ulubione opowiadania związane z tematem urodzin. Dziwnych, wesołych, intrygujących, smutnych. Tak jak nasze urodziny. To trochę tak, jak czytać opowiadania zupełnie nieznanych autorów podarowane przez dobrego znajomego specjalnie z okazji naszych urodzin.

siaba | 2014-07-25
Przeczytana: 22 maja 2014

Zbiór opowiadań, który mógł wciągnąć, ale mnie niestety nie wciągnął.

KiRu | 2016-07-24
Firo | 2016-07-12