Dudziak

Wydawnictwo: Świat Książki
The King’s Speech
król, Jerzy VI, przyjaźń, problem
Ag2S

Prawdziwa opowieść z życia brytyjskiej rodziny królewskiej. Jest rok 1936. Edward VIII abdykuje, by związać się z ukochaną Amerykanką, panią Simpson. Królem - Jerzym VI - zostaje niespodziewanie jego brat. Nowy monarcha ma jednak wielki problem: jąka się. Do wystąpień publicznych przygotowuje go australijski terapeuta mowy Lionel Logue. Zawiązują niezwykłą przyjaźń... Książka, oparta na...

Prawdziwa opowieść z życia brytyjskiej rodziny królewskiej.

Książka, oparta na pamiętnikach Logue`a, odsłania kulisy życia osobistego i rodzinnego Jerzego VI, ojca obecnej królowej Elżbiety II.

źródło opisu: http://wydawnictwoswiatksiazki.pl/

źródło okładki: http://wydawnictwoswiatksiazki.pl/

hanterkaa | 2018-02-27
Przeczytana: 27 lutego 2018

"Jak zostać królem" to książka biograficzna o przyjaźni,lojalności i zaufaniu dwóch mężczyzn pochodzących z różnych sfer: króla i psychoanalityka bez dyplomu.Autorzy sympatycznie przedstawiają,iż wobec pewnych problemów i ułomności wszyscy jesteśmy równi.Książka udana,ale nie porywająca.Film natomiast wybitny.

Kotkad | 2015-04-24
Na półkach: Przeczytane, 2015
Przeczytana: 24 kwietnia 2015

Książkę chciałam przeczytać zaraz po obejrzeniu filmu. Długo nie mogłam dostać jej w swoje ręce. Po przeczytaniu jestem zdziwiona ilością szczegółów historycznych i koligacji rodzinnych które czasem przyprawiały mnie o zawrót głowy. Bardzo ciekawe są cytaty z korespondencji prywatnej między Logue a królem Jerzym. W książce jest również kilka zdjęć korespondencji oryginalnej i zdjęć co stanowi dodatkowo o atrakcyjności książki.
Książka wzbudziła we mnie zupełnie inne emocje niż film. |W filmie uwagę przyciągał sam problem mowy króla i sposoby leczenia w tamtych czasach. W książce większe emocje i podkreślenia dla mnie stanowiło nie leczenie jąkania a powody dla których było to tak ważne. Ważność poszczególnych przemówień które musiały być wypowiedziane. Emocjonalny odbiór poddanych króla jąkającego się i nie jąkającego, jego wizerunek człowieka silnego - elokwentnego, słabego, niegodnego -jąkającego się.

Kathy | 2011-06-13
Przeczytana: 13 czerwca 2011

Oczywiście najpierw obejrzałam film o tym samym tytule, dopiero później usłyszałam o książce. Nieco zaskoczyła mnie forma- jest to w zasadzie biografia króla i jego terapeuty a nie normalna książka z fabułą. Wiele cytatów i wypowiedzi postaci autentycznych sprawia, że czyta się ją nawet miło, chociaż czasem nadmiar dat i nazwisk może przytłoczyć... Polecam wszystkim, którym spodobał się film i którzy są ciekawi jak naprawdę wyglądała znajomość Louge'a z Jerzym V :)

Anna | 2014-03-15
Przeczytana: 15 marca 2014

Filmowa okładka może zmylić czytelników, gdyż nie jest to opowiedziany film. To historia terapii mowy i przyjaźni pomiędzy terapeutą (logopedą), a księciem później królem Anglii.
Czytałam tę książkę by dowiedzieć się więcej o szczegółach rozwiązań jakie Logue zastosował w swoim postępowaniu, ale nie odkryłam zbyt wiele. Bardziej okazuje się to relacja historyczna z uwzględnieniem tła wielu wydarzeń. Na szczęście historia Anglii również mieści się w polu moich zainteresowań, więc było po co czytać.
Przypominam sobie jednak film, który obejrzałam kilka lat temu i jeśli miałabym porównać to książka jest bardziej "poprawna". Terapeuta jest pokazany jako dozgonny sługa króla, nie ma nic co rzucałoby cień na żadną z postaci. Z tego co pamiętam to film było trochę bardziej... niepoprawny.

Dość dobra książka , oparta na prawdziwych faktach.Ukazuje , że nawet ci co stoją najwyżej mają takie same problemy jak zwykli ludzie.Dodatkowo można wyciągnąć z tej lektury naukę , że silna , szczera chęć pokonania problemów , a zwłaszcza ciężka praca nad sobą , potrafią zdziałać cuda :).

Jadzia | 2012-12-17
Przeczytana: 16 grudnia 2012

Obawiałam się, że czeka mnie mniej lub bardziej wyszukana kopia filmu. Zostałam przyjemnie zaskoczona. W książce opisano wszystko to, co w filmie ujęte nie zostało.
Może nie jest fascynująca, ale interesująca tak :)

Kasiek m | 2011-03-16
Na półkach: Akcja 52, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 15 marca 2011

O filmie „Jak zostać królem” było głośno, zbierał bardzo dobre recenzję. Przyznam się, że byłam pełna obaw gdy usłyszałam, że wychodzi książka o tym samym tytule. Bałam się, że będzie to film przeniesiony na karty książki, coś przeciętnego i książka nie wniesie nic nowego. Nie byłabym sobą gdybym się jednak nie napaliła na książkę… raz udało mi się zwalczyć pokusę, później chodziłam z kąta w kąt aż się złamałam.
Spodziewałam się kiepskiego czytadła.
A tu… totalne zaskoczenie. Książka zawiedzie tych, którzy szukać będą filmowych scen, autor książki, wnuk owego Lionela pisze książkę o dziadku, którego praktycznie nie znał, korzysta z obszernego domowego archiwum, jest to opowieść o dziadku, rodzinie księciu Yorku, a później Królu Wielkiej Brytanii i o czasach a jakich żyli. Bo wydarzenia historyczne miały ogromny wpływ na życie króla i nauczyciela. Książka to kronika lat w trakcie których miała miejsce owa słynna i owocna współpraca, poznajemy wydarzenia historyczne z perspektywy...

ilo99 | 2017-01-25
Na półkach: Przeczytane, Audiobook

Książka biograficzna napisana przez wnuka terapeuty mowy króla Jerzego VI. Bardzo szczegółowy opis wzajemnych relacji panujących między królem a jego logopedą. Ukazuje losy Australijczyka, jego samokształcenie i dążenie do doskonałości w poprawnej dykcji oraz to w jaki sposób stał się mieszkańcem Londynu. Naświetla czytelnikowi również trudną drogę jaką przeszedł książę Yorku, aby jego wymowa stała się prawidłowa, aby z jąkały obawiającego się publicznych wystąpień stać się niemalże oratorem potrafiącym swoją przemową porwać tłumy. Przez swoją drobiazgowość książka może wydać się nudna, zwłaszcza w porównaniu z filmem o tym samym tytule. Niemniej ukazuje dużo szersze spektrum wydarzeń, a historia przekazana jest dokładnie. Obie rodziny – Logue'ów i królewska przedstawione są pieczołowicie, bez pominięcia jakichkolwiek członków. Jeśli chodzi o wersję audio, z którą miałam przyjemność się zapoznać, to zabrakło mi oryginalnych przemów króla Jerzego. Można byłoby załączyć choć drobne...

książek: 1987
MaratikS | 2015-06-21
Na półkach: Przeczytane, Biografie, 2015
Przeczytana: 21 czerwca 2015

Ze względu na prawie dwutygodniową grypę, która niemiłosiernie szczypała oczy, czytałam tę ksiazkę w dwu podejściach. Jej wartość oddać może fakt, iż leżąc w łóżku często rozmyślałam o tym, co już na temat Lionela Louge'a i króla Jerzego VI przeczytałam oraz na temat przyszłych wydarzeń znanych z historii oraz filmu "Jak zostać królem". Warto podkreślić, że w przeciwieństwie do filmu z Rushem i Firthem, książka jest dziełem dokumentalnym, bardziej rzetelnym ale nie mniej ciekawym. Wiele tu cytatów z listów i króla i terapeuty, oraz z ich dzienników. Dane nam jest poznać dwóch mężczyzn godnych podziwu i naśladowania: dwa niezłomne, twarde charaktery wymieszane z ciepłymi osobowościami doprawione dyscypliną i pracowitością. Myślę, że wspomnienie o tej przedziwnej parze przyjaciół będzie mi towarzyszyć jeszcze długi czas. Polecam tę przyjemną lekturę wszystkim, tym bardziej, że język tego dokumentu jest prosty a styl lekki.

Resistance | 2016-10-07
Przeczytana: 07 października 2016

Świetnie napisana biografia człowieka który miał niezwykłe życie. W tle w której napotykamy opis czasów 20-lecia między wojennego, II wojny światowej a co ciekawsze ze strony ludzi nie biorący bezpośredniego u działo w niej. Książka też zawiera dobrze zarysowany rys historyczny rodziny królewskiej. Nie tylko dla miłośników historii czy filmu o tym samym tytule. Nie dość że dowiadujemy się z niej wielu ciekawych rzeczy o Panu Lionelu Logue to także bardzo wciągają opisy tamtych lat, zachowań ludzi i co najważniejsze wgląd w rodzinę królewską ze strony wiernie im oddanego sługi. Bardzo polecam tą niezwykłą pozycję.