Jak zostać królem

Wydawnictwo: Świat Książki
The King’s Speech
król, Jerzy VI, przyjaźń, problem
Ag2S

Prawdziwa opowieść z życia brytyjskiej rodziny królewskiej. Jest rok 1936. Edward VIII abdykuje, by związać się z ukochaną Amerykanką, panią Simpson. Królem - Jerzym VI - zostaje niespodziewanie jego brat. Nowy monarcha ma jednak wielki problem: jąka się. Do wystąpień publicznych przygotowuje go australijski terapeuta mowy Lionel Logue. Zawiązują niezwykłą przyjaźń... Książka, oparta na...

Prawdziwa opowieść z życia brytyjskiej rodziny królewskiej.

Książka, oparta na pamiętnikach Logue`a, odsłania kulisy życia osobistego i rodzinnego Jerzego VI, ojca obecnej królowej Elżbiety II.

źródło opisu: http://wydawnictwoswiatksiazki.pl/

źródło okładki: http://wydawnictwoswiatksiazki.pl/

Kotkad | 2015-04-24
Na półkach: 2015, Przeczytane
Przeczytana: 24 kwietnia 2015

Książkę chciałam przeczytać zaraz po obejrzeniu filmu. Długo nie mogłam dostać jej w swoje ręce. Po przeczytaniu jestem zdziwiona ilością szczegółów historycznych i koligacji rodzinnych które czasem przyprawiały mnie o zawrót głowy. Bardzo ciekawe są cytaty z korespondencji prywatnej między Logue a królem Jerzym. W książce jest również kilka zdjęć korespondencji oryginalnej i zdjęć co stanowi dodatkowo o atrakcyjności książki.
Książka wzbudziła we mnie zupełnie inne emocje niż film. |W filmie uwagę przyciągał sam problem mowy króla i sposoby leczenia w tamtych czasach. W książce większe emocje i podkreślenia dla mnie stanowiło nie leczenie jąkania a powody dla których było to tak ważne. Ważność poszczególnych przemówień które musiały być wypowiedziane. Emocjonalny odbiór poddanych króla jąkającego się i nie jąkającego, jego wizerunek człowieka silnego - elokwentnego, słabego, niegodnego -jąkającego się.

Kathy | 2011-06-13
Przeczytana: 13 czerwca 2011

Oczywiście najpierw obejrzałam film o tym samym tytule, dopiero później usłyszałam o książce. Nieco zaskoczyła mnie forma- jest to w zasadzie biografia króla i jego terapeuty a nie normalna książka z fabułą. Wiele cytatów i wypowiedzi postaci autentycznych sprawia, że czyta się ją nawet miło, chociaż czasem nadmiar dat i nazwisk może przytłoczyć... Polecam wszystkim, którym spodobał się film i którzy są ciekawi jak naprawdę wyglądała znajomość Louge'a z Jerzym V :)

Anna | 2014-03-15
Przeczytana: 15 marca 2014

Filmowa okładka może zmylić czytelników, gdyż nie jest to opowiedziany film. To historia terapii mowy i przyjaźni pomiędzy terapeutą (logopedą), a księciem później królem Anglii.
Czytałam tę książkę by dowiedzieć się więcej o szczegółach rozwiązań jakie Logue zastosował w swoim postępowaniu, ale nie odkryłam zbyt wiele. Bardziej okazuje się to relacja historyczna z uwzględnieniem tła wielu wydarzeń. Na szczęście historia Anglii również mieści się w polu moich zainteresowań, więc było po co czytać.
Przypominam sobie jednak film, który obejrzałam kilka lat temu i jeśli miałabym porównać to książka jest bardziej "poprawna". Terapeuta jest pokazany jako dozgonny sługa króla, nie ma nic co rzucałoby cień na żadną z postaci. Z tego co pamiętam to film było trochę bardziej... niepoprawny.

Dość dobra książka , oparta na prawdziwych faktach.Ukazuje , że nawet ci co stoją najwyżej mają takie same problemy jak zwykli ludzie.Dodatkowo można wyciągnąć z tej lektury naukę , że silna , szczera chęć pokonania problemów , a zwłaszcza ciężka praca nad sobą , potrafią zdziałać cuda :).

Jadzia | 2012-12-17
Przeczytana: 16 grudnia 2012

Obawiałam się, że czeka mnie mniej lub bardziej wyszukana kopia filmu. Zostałam przyjemnie zaskoczona. W książce opisano wszystko to, co w filmie ujęte nie zostało.
Może nie jest fascynująca, ale interesująca tak :)

Kasiek m | 2011-03-16
Na półkach: Akcja 52, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 15 marca 2011

O filmie „Jak zostać królem” było głośno, zbierał bardzo dobre recenzję. Przyznam się, że byłam pełna obaw gdy usłyszałam, że wychodzi książka o tym samym tytule. Bałam się, że będzie to film przeniesiony na karty książki, coś przeciętnego i książka nie wniesie nic nowego. Nie byłabym sobą gdybym się jednak nie napaliła na książkę… raz udało mi się zwalczyć pokusę, później chodziłam z kąta w kąt aż się złamałam.
Spodziewałam się kiepskiego czytadła.
A tu… totalne zaskoczenie. Książka zawiedzie tych, którzy szukać będą filmowych scen, autor książki, wnuk owego Lionela pisze książkę o dziadku, którego praktycznie nie znał, korzysta z obszernego domowego archiwum, jest to opowieść o dziadku, rodzinie księciu Yorku, a później Królu Wielkiej Brytanii i o czasach a jakich żyli. Bo wydarzenia historyczne miały ogromny wpływ na życie króla i nauczyciela. Książka to kronika lat w trakcie których miała miejsce owa słynna i owocna współpraca, poznajemy wydarzenia historyczne z perspektywy...

MaratikS | 2015-06-21
Na półkach: 2015, Przeczytane, Biografie
Przeczytana: 21 czerwca 2015

Ze względu na prawie dwutygodniową grypę, która niemiłosiernie szczypała oczy, czytałam tę ksiazkę w dwu podejściach. Jej wartość oddać może fakt, iż leżąc w łóżku często rozmyślałam o tym, co już na temat Lionela Louge'a i króla Jerzego VI przeczytałam oraz na temat przyszłych wydarzeń znanych z historii oraz filmu "Jak zostać królem". Warto podkreślić, że w przeciwieństwie do filmu z Rushem i Firthem, książka jest dziełem dokumentalnym, bardziej rzetelnym ale nie mniej ciekawym. Wiele tu cytatów z listów i króla i terapeuty, oraz z ich dzienników. Dane nam jest poznać dwóch mężczyzn godnych podziwu i naśladowania: dwa niezłomne, twarde charaktery wymieszane z ciepłymi osobowościami doprawione dyscypliną i pracowitością. Myślę, że wspomnienie o tej przedziwnej parze przyjaciół będzie mi towarzyszyć jeszcze długi czas. Polecam tę przyjemną lekturę wszystkim, tym bardziej, że język tego dokumentu jest prosty a styl lekki.

Resistance | 2016-10-07
Na półkach: 2016, Przeczytane, Zekranizowane
Przeczytana: 07 października 2016

Świetnie napisana biografia człowieka który miał niezwykłe życie. W tle w której napotykamy opis czasów 20-lecia między wojennego, II wojny światowej a co ciekawsze ze strony ludzi nie biorący bezpośredniego u działo w niej. Książka też zawiera dobrze zarysowany rys historyczny rodziny królewskiej. Nie tylko dla miłośników historii czy filmu o tym samym tytule. Nie dość że dowiadujemy się z niej wielu ciekawych rzeczy o Panu Lionelu Logue to także bardzo wciągają opisy tamtych lat, zachowań ludzi i co najważniejsze wgląd w rodzinę królewską ze strony wiernie im oddanego sługi. Bardzo polecam tą niezwykłą pozycję.

Mimira | 2015-01-09

Zapraszam na zrecenzowano.blogspot.com

Jest to opowieść o przyjaźni Australijczyka Lionela Logue'a i Alberta, Księcia Yorku, który następnie zasiądzie na angielskim tronie jako Jerzy VI. Mężczyźni bardzo różnią się od siebie - Lionel jest sporo starszy, nawet nie posiada tytułu szlacheckiego oraz nie posiada pokaźnego majątku. Jednak panowie znajdują nić porozumienia i staja się prawdziwymi przyjaciółmi.

Książę Albert ma poważną wadę wymowy. Gdy znajdzie się w stresującej sytuacji, zaczyna się jąkać, co utrudnia, a wręcz uniemożliwia mu wygłaszanie publicznych przemówień. Przysparza mu to wielu upokorzeń i wstydu. Albert jest w kolei drugim pretendentem do tronu, gdyż pierwszy jest jego brat Edward. Mimo to, musi często występować publicznie. Na pomoc przychodzi mu Lionel Logue, który jest logopedą bez dyplomu szkoły medycznej. Mężczyźni często się spotykają, by pracować nad wymową księcia. Bardzo się do siebie zbliżają. Niespodziewanie Albert obejmuje tron, gdyż jego brat...

Emerald | 2013-10-24

Ci, którzy spodziewali się po tej książce rozszerzonego scenariusza filmowego, będą rozczarowani. Autorzy przedstawili skrócone biografie Logue'a oraz Jerzego VI, skupiając się na okresie ich współpracy. Można zaryzykować stwierdzenie, że króla i logopedę połączyła przyjaźń. Licznie przytaczane są przemówienia i wymieniana przez bohaterów korespondencja, pojawiają się pewne ciekawostki i zdjęcia, ale wyraźnie czegoś tu brakuje.

Za drzwiami Pałacu Buckingham

Życie Elżbiety II wydaje się usłane różami, ale Marr przedstawia nam je od kuchni, a widziane od tej strony prezentuje się już zupełnie inaczej. Składają się na nie rutynowe obowiązki, ciągłe pokazywanie się, kurtuazyjne podróże.