Izabell 
lifestyllook.blogspot.com
"Czytanie dobrych książek jest niczym rozmowa z najwspanialszymi ludźmi minionych czasów"-Kartezjusz
kobieta, status: Czytelniczka, ostatnio widziana 1 dzień temu
Teraz czytam
 • Jaśnie pan
  Jaśnie pan
  Autor:
  Książka nominowana w Plebiscycie Książka Roku 2015 lubimyczytać.pl w kategorii Powieść historyczna. Z jaką łatwością spada się ze szczytów władzy na dno piekła zniesławienia! Jak szybko pełnia życia...
  czytelników: 2441 | opinie: 133 | ocena: 7,02 (930 głosów)
 • Joseph Conrad i narodziny globalnego świata
  Joseph Conrad i narodziny globalnego świata
  Autor:
  Arcydzieło. Jedna z najważniejszych książek na temat kolonializmu, jakie powstały w naszych czasach. William Dalrymple, „The Guardian” Najlepsza książka 2017 „New York Timesa” Joseph Conrad i narodz...
  czytelników: 365 | opinie: 4 | ocena: 7,64 (28 głosów)
 • Niewidzialni
  Niewidzialni
  Autor:
  Doskonała norweska powieść, która trafiła do finału Międzynarodowej Nagrody Bookera 2017! „Nikt nie może opuścić wyspy, wyspa to miniaturowy kosmos, w którym gwiazdy śpią w trawie pod śniegiem. Zdarz...
  czytelników: 682 | opinie: 16 | ocena: 7,6 (88 głosów) | inne wydania: 1

Pokaż biblioteczkę
Aktywności (z ostatnich 3 miesięcy)
2019-01-22 09:17:51
Dodała książkę na półkę: Teraz czytam
 
2019-01-22 09:17:14
Dodała książkę na półkę: Przeczytane, literatura piękna, Powieść

Pierwszymi słowami jakie nasunęły mi się na usta, po przeczytaniu "Manhattan Beach" to: przepiękna historia, dawno nie czytałam tak wspaniałej, pasjonującej powieści.

"Manhattan Beach" napisała amerykańska pisarka Jennifer Egan, która otrzymała Nagrodę Pulitzera za powieść "Zanim dopadnie nas czas". "Manhattan Beach" jest z gatunku powieścią historyczną, okrzykniętą powieścią roku. W Stanach...
Pierwszymi słowami jakie nasunęły mi się na usta, po przeczytaniu "Manhattan Beach" to: przepiękna historia, dawno nie czytałam tak wspaniałej, pasjonującej powieści.

"Manhattan Beach" napisała amerykańska pisarka Jennifer Egan, która otrzymała Nagrodę Pulitzera za powieść "Zanim dopadnie nas czas". "Manhattan Beach" jest z gatunku powieścią historyczną, okrzykniętą powieścią roku. W Stanach Zjednoczonych została wydana w 2017 roku, a w Polsce rok później, w 2018 roku.


Główną bohaterką jest Anna Kerrigan, która pracuje jako jedyna kobieta nurek w okolicach Staten Island. Akcja rozgrywa się w latach 30 i 40, w Nowym Jorku. Jest rok 1943, toczy się druga wojna światowa. Młoda, dziewiętnastoletnia Anna jest wyjątkową dziewczyną. Jej praca nurka nie jest łatwa. Anna musi dźwigać bardzo ciężki kombinezon do nurkowania, schodzić pod wodę i naprawiać zniszczone statki, które walczyły na Pacyfiku. Wykonywana przez nią praca nie należy do bezpiecznych.
Anna pewnego dnia spotyka Dextera Stylesa podejrzanego biznesmena, dla którego przed laty, pracował jej ojciec Eddie Kerrigan. Pewnego dnia ojciec zniknął, a Anna podejrzewała, że zniknięcie miało coś wspólnego z wykonywaną pracą Ediedgo dla Stylesa. Anna nie myliła się. Po paru latach od zaginięcia ojca, zrządzenie losu i praca nurka, dały możliwość Annie szukać ciała ojca w głębinach morskich.

Tak po krótce, przedstawia się główna fabuła książki. Mimo, iż wydaje się prosta, to wierzcie mi, że taka nie jest. Nie chciałam zdradzać wiele, aby nie psuć przyjemności czytania i żeby zachęcić, bo naprawdę jest warto przeczytać te książkę. To co zdradziłam jest jedynie rąbkiem wielkiej, złożonej i do głębi poruszającej powieści, skrywające wiele tajemnic. Akcja toczy się dynamicznie. Powieść czyta się płynnie i szybko. Mimo swoich prawie sześciuset stron, nie miałam wrażenia, że czytanie mi się dłuży. Wręcz przeciwnie, jest to książka, którą czyta się jednym tchem. Opowiedziana historia jest ciekawa, wciągająca i wzruszająca. Troszeczkę smutna, ale ze szczęśliwym, pomyślnym, a zarazem zaskakującym zakończeniem. Piękna powieść! Polecam ;)

by Izabell C.

pokaż więcej

 
2019-01-15 08:56:06
Dodała książkę na półkę: Teraz czytam
Autor:
 
2019-01-15 08:53:06
Dodała książkę na półkę: Teraz czytam
Autor:
 
2019-01-15 08:52:14
Dodała książkę na półkę: Przeczytane, Thriller/sensacja/kryminał
Cykl: Cormoran Strike (tom 4)

"Zabójcza biel" jest czwartym tomem przygód londyńskiego detektywa Cormorana Strike i jego przeuroczej wspólniczki Robin. Książka długo wyczekiwana przez fanów pisarki, ale warto było. Tym razem autorka również nie zawiodła swoich czytelników.


Cormoran i Robin ro raz kolejny rozwiązują mistrzowsko uknutą intrygę. Sama zagadka kryminalna wydaje się prosta, ale w rzeczywistości okazuje się...
"Zabójcza biel" jest czwartym tomem przygód londyńskiego detektywa Cormorana Strike i jego przeuroczej wspólniczki Robin. Książka długo wyczekiwana przez fanów pisarki, ale warto było. Tym razem autorka również nie zawiodła swoich czytelników.


Cormoran i Robin ro raz kolejny rozwiązują mistrzowsko uknutą intrygę. Sama zagadka kryminalna wydaje się prosta, ale w rzeczywistości okazuje się bardzo złożona i zawikłana. Opłata ją wiele niebezpiecznych tajemnic, pilnie strzeżonych od wielu lat. Jest dokładnie obmyślona w najmniejszych szczegółach, spójna i logiczna. Mamy tu wszystko, na co powinien składać się dobry kryminał detektywistyczny. Fabuła opiera się na ciekawej zagadce, szantażu na tle życia londyńskich wyższych i niższych klas społecznych.

W książce oprócz wątku detektywistycznego mamy także szeroko rozwinięty wątek prywatny głównych bohaterów. Czytając czasami miałam takie wrażenie, że bardziej skupiam i jestem zainteresowana życiem prywatnym, losami Cormorana i Robin. W mojej opinii losy głównych bohaterów przesłoniły trochę rozwiązywaną zagadkę, spychając ją na dalszy plan. Co oczywiście nie umniejsza nic powieści.

Książka ma i swoje wady. Uważam, że momentami opowiadanie jest za bardzo rozwleczone, zawiera niepotrzebne jekieś opisy, nic nie wnoszące do fabuły. Ogólnie "Zabójcza biel" to dobrze napisana, na poziomie książka. Dobry styl sprawia, że czyta się szybko. Sprawnie skonstruowana intryga i świetnie wykreowane postacie są atutami tej książki. Czy jest lepsza od poprzednich części? Dla mnie jest równie dobra, ciekawa i wciągająca jak poprzednie tomy. Polecam ;)

pokaż więcej

 
2019-01-07 16:03:54
Dodała książkę na półkę: Przeczytane, Literatura klasyczna

Opowieści wigilijne Chrlesa Dickensa, angielskiego pisarza to zbiór opowiadań świątecznych, które corocznie ukazywały się w prasie jeszcze za życia pisarza. Niniejsza książka "Opowieści wigilijne. Świerszcz za kominem" to drugi tom zebranych opowieści wigilijnych, mniej znanych, przepięknie wydanych i ozdobionych oryginalnymi ilustracjami z pierwszych wydań."Świerszcz za kominem" napisana...
Opowieści wigilijne Chrlesa Dickensa, angielskiego pisarza to zbiór opowiadań świątecznych, które corocznie ukazywały się w prasie jeszcze za życia pisarza. Niniejsza książka "Opowieści wigilijne. Świerszcz za kominem" to drugi tom zebranych opowieści wigilijnych, mniej znanych, przepięknie wydanych i ozdobionych oryginalnymi ilustracjami z pierwszych wydań."Świerszcz za kominem" napisana w 1846 roku to baśniowa opowieść o domowym ognisku. To historia domu i jego mieszkańców z punktu widzenia świerszcza, ukazujacym, co jest najważniejsze, co się liczy w życiu najbardziej. Jest opowiadaniem o ludzkiej dobroci, rodzinie, miłości, wzajemnym zaufaniu i zrozumieniu. Bohaterów mimo, że są biedni cechuje miłość, dobroć i serdeczność.

Drugim opowiadaniem jest "Życiowa batalia", czyli historia miłosna dwóch sióstr. Jedna z sióstr poświęca się dla drugiej. Ojciec, doktor Jeddler prowadzący dotąd spokojne życie, wyznający swoją życiową mądrość "Nasz żywot jest jedynie krotochwilą", będąc świadkiem samopoświęcenia jednej z córek, zmuszony jest do przewartościowania swojego podejścia do życia.

"Sygnaturki" kończą zbiór opowiadań. Jest to opowieść o duszkach, za sprawą których jedne dzwony wyganiają stary rok, a inne przyzywają nowy. Opowiadanie to poruszyło mnie najbardziej, jest przepełnione smutkiem, krzywdą i niesprawiedliwością ludzką. Jest też, o godności ludzkiej. To, że ktoś jest biedny i ubogi, nie znaczy, że jest złym człowiekiem, co bohater tej opowieści, ubogi goniec Tobby Veck, dał się przekonać, iż tak nie jest.

Dickens w opowiadaniach stworzył świat pełen magii, z świetnie opisanymi i wyraźiście przedstawionymi bohaterami. Opowiadania napisane są pięknym językiem, czyta się dobrze i przyjemnie. Wszystkie historie kończą się dobrze i szczęśliwie dla wszystkich bohaterów. Chociaż nie są to prawdziwe opowieści wigilijne, z wyjątkiem ostatniej, której akcja toczy się w czasie Nowego Roku, ale niosą ze sobą pouczające przesłania. Nie wolno wątpić w siebie, ani w dobro w innych ludziach. Nigdy nie jest za późno, aby swoje życie naprawić i skorygować. Opowieści skłaniają do przemyśleń i refleksji, poruszane przezpisarza tematy są nadal aktualne i realne.

pokaż więcej

 
2018-12-18 14:11:15
Autor:
Seria: Klasyka grozy

Mary Shelley, córka dwóch niezwykłych osobostości literackich Mary Wollstonecraft i Williama Goldwina, napisała "Frankensteina" w 1816 roku. "Frankenstein" jest ponadczasowym klasykiem grozy. Powieść powstała w niezwykłych okolicznościach, osnutych legedą. Latem 1816 roku, w Szwajcarii, w willi Diodati, na przedmieściach Genewy spotkali się młodzi pisarze z Angli George Gordon Byron, John... Mary Shelley, córka dwóch niezwykłych osobostości literackich Mary Wollstonecraft i Williama Goldwina, napisała "Frankensteina" w 1816 roku. "Frankenstein" jest ponadczasowym klasykiem grozy. Powieść powstała w niezwykłych okolicznościach, osnutych legedą. Latem 1816 roku, w Szwajcarii, w willi Diodati, na przedmieściach Genewy spotkali się młodzi pisarze z Angli George Gordon Byron, John William Polidori, Percy Bysshe Shelley i Mary Wollstonecraft Goldwin. Pewnego deszczowego wieczoru Byron zaproponował, żeby każdy napisał opowieść grozy, z dreszczykiem. W takiej to właśnie atmosferze powstała jedna z najpopularniejszych postaci literackich w historii literatury i kina.
Książka zaczyna się listami pisanymi przez dowódcę statku Roberta Waltona, do swojej siostry Małgorzaty. Walton kierował wyprawą odkrywczą do bieguna północnego, a w listach pisał, że pewnego dnia na pokład statku, uwięzionego w lodach, na bezkresach Arktyki, dotarł psim zaprzęgiem, ledwo żywy człowiek. Tajemniczy przybysz, który nazywał się Wiktor Frankenstein, zaciekawił kapitana statku Waltona, na tyle, że ten wymógł na gościu, opowiedzenie swojej historii, która przywiodła go na śnieżne i odludne pustkowia Arktyki.

Te oto wydanie "Frankensteina" Mary Shelley jest wyjątkowe, gdyż po raz pierwszy ukazało się po polsku w wersji pierwotnej. Późniejsze wersje były wielokrotnie zmieniane przez autorkę. Ozdobą książki są ilustracje amerykańskiego artysty Lynda Warda. "Frankenstein" składa się z czterech listów Waltona, będących wstępem do historii naukowca Wiktora Frankensteina. Opowieści Wiktora o swoim życiu i stworzeniu swojego monstrum. Temu wydaniu towarzyszą także, wstęp Mary Shelley do trzeciego wydania "Frankensteina" z 1831 roku, fragment powieści George Gordona Byrona "Pogrzeb", opowiadanie "Wampir" Johna Williama Polidori, "Dziennik z Genewy. Opowieści o duchach" autorstwa Percy Bysshe Shelley i posłowie Macieja Płazy.

"Frankenstein" jest nadzwyczaj interesującą, cały czas trzymającą w napięciu i fantastycznie napisaną powieścią grozy. Jest opowieścią uniwersalną, o samotności, moralnych marginesach eksperymentów, odrzuceniu, fizjonomii człowieka, nietolerancji, nieczułości, okrucieństwie, ambicji. Umberto Eco pisał, że "Frankenstein" jest - "... machiną do wytwarzania interpretacji". Serdecznie polecam, nie tylko fanom klasyki literatury.

by Izabell C.

pokaż więcej

 
2018-12-14 14:37:49
Ma nowego znajomego: Montgomerry
 
2018-12-11 23:06:59
Ma nowego znajomego: dreamer08
 
2018-12-11 17:00:16
Została fanką autora: Fiodor Dostojewski
 
2018-12-11 16:58:44
Została fanką autora: Charles Dickens
 
2018-12-11 10:41:39
Dodała książkę na półkę: Przeczytane, Poradniki
Autor:

Hygge, czyli duńska filozofia życia.
O tej książce i o duńskim hygge jest głośno, już od jakichś dwóch lat, kiedy to książka pojawiła się na rynku czytelniczym. Czytałam różne opinie na jej temat, jednym podobała się, a innym nie. Skuszona ciekawością postanowiłam owy egzemplarz zakupić i osobiście zapoznać się z jej treścią. Pora roku wydała mi się najodpowiedniejsza.

Duńczycy według...
Hygge, czyli duńska filozofia życia.
O tej książce i o duńskim hygge jest głośno, już od jakichś dwóch lat, kiedy to książka pojawiła się na rynku czytelniczym. Czytałam różne opinie na jej temat, jednym podobała się, a innym nie. Skuszona ciekawością postanowiłam owy egzemplarz zakupić i osobiście zapoznać się z jej treścią. Pora roku wydała mi się najodpowiedniejsza.

Duńczycy według zestawień, należą do jednych z najszczęśliwszych narodów świata, a jest to zasługa właśnie duńskiej filozofi życia. Autorem książki jest Meik Wiking szef Instytutu Badań nad Szczęściem w Kopenhadze. Hygge. Klucz do szczęścia zalicza się do kategorii poradników.
Książka podzielona jest na kilka rozdziałów, w których autor objaśnia czym jest hygge, co składa się na hygge. Pisze o tym, jak wprawić się w nastrój hygge. Hygge, nie można zdefiniować jednym określeńiem, jest to coś co się czuje. Składa się na to wiele rzeczy, tj. poczucie szczęścia i spokoju, odczuwanie wewnętrznej harmonii i bezpieczeństwa. Najważniejszy jest odpowiedni nastrój, ale hygge mogą być także wełniane skarpetki, koc, palące się świeczki, ogień w kominku, kubek ulubionej herbaty czy kawa, czytanie książki, przeróżne miejsca. Najistotniejsze w hygge jest wyłapywanie chwil szczęścia, spokoju i celebrowanie ich. Z książki wyniosłam przede wszystkim, że należy trochę zwolnić, wyciszyć się, czerpać radość z prostych rzeczy jakie przynosi nam codzienność.

Książka charakteryzuje się pięknym wydaniem, jest okraszona klimatycznymi zdjęciami, objaśnia czym jest hygge. Pełna inspiracji i podpowiedzi, jak w życiu codziennym odnaleźć wewnętrzny spokój i radość. Myślę, że każdy może wynieść z książki coś dla siebie i odnaleźć swój własny klucz do szczęścia. Może nie jest to wielka literatura, ale książka wprawiła mnie w osobliwy nastrój i pomogła odnaleźć własne hygge, a jeśli ktoś szuka swojego, to myślę, że ta książeczka na pewno w tym pomoże ;)

http://lifestyllook.blogspot.com

pokaż więcej

 
2018-12-04 12:12:25
Dodała książkę na półkę: Przeczytane, Literatura klasyczna, Powieść
Autor:
Seria: Klasyka grozy

Powieść "Portret Doriana Graya" autorstwa irlandzkiego pisarza Oskara Wilde'a (1854-1900) została wydana w 1890 roku. Jest to książka z gatunku literatury klasycznej i gotyckiej.
Pierwotną wersję powieści opublikowano na łamach magazynu "Lippincott's Monthly Magazine". Opublikowana powieść szybko doczekała się słów krytyki i oburzenia za strony czytelników i krytyków. Okrzyknięto ją mianem...
Powieść "Portret Doriana Graya" autorstwa irlandzkiego pisarza Oskara Wilde'a (1854-1900) została wydana w 1890 roku. Jest to książka z gatunku literatury klasycznej i gotyckiej.
Pierwotną wersję powieści opublikowano na łamach magazynu "Lippincott's Monthly Magazine". Opublikowana powieść szybko doczekała się słów krytyki i oburzenia za strony czytelników i krytyków. Okrzyknięto ją mianem powieści wulgarnej, obscenicznej i niemoralnej, pełnej odniesień i sugestii homoseksualnych. Oskar Wilde pod na naciskiem wydawcy i opinii publicznej zmuszony został do wniesienia poprawek, dokonania większych zmian i usunięcia pewnych wątków co w ostateczności zmieliło charakter powieści. Ocenzurowana powieść po raz pierwszy została wydana w formie książki w 1891 roku.Jednym z głównych bohaterów jest malarz artysta Bazyli Hallward, który zafascynowany i zainspirowany pięknym, młodzieńczym wyglądem Doriana Graya postanawia uwiecznić go na portrecie. Tytułowy bohater Dorian Gray jest bardzo pięknym, zamożnym, wywodzącym się z wyższych warstw społecznych młodzieńcem. Natomiast lord Henryk Wotton to cyniczny, dystyngowany, bogaty arystokrata, bywalec salonów.

Pewnego dnia lord Henryk będąc w odwiedzinach u swojego starego przyjaciela Hollwarda poznaje Doriana Graya. Wotton zafascynowany pięknem i niewinnością młodzieńca postanawia poznać go bliżej, mimo sprzeciwu i próśb Bazylego, który chce mieć Doriana, tylko i wyłącznie dla siebie, twierdząc, iż on jest jego muzą. Lord Henryk w rozmowie z Dorianem uświadamia mu, że jego młodość i uroda przeminą. Ten z kolei nieopatrznie wypowiada słowa do ukończonego swojego portretu, że chciałby pozostać wiecznie młodym, a obraz się zestarzał. W dodatku oddałby za to swoją duszę. Te zaklęte słowa spełniają się. Znajomość Wottona i Doriana przeradza sie w przyjaźń, która poniekąd jest zgubna dla Doriana. Młodzieniec pod wpływem lorda Henryka zmienia swoją postawę i pogląd na życie.

"Portret Doriana Graya" jedyna powieść Oskara Wilde'a jest bez wątpienia wybitnym dziełem wartym przeczytania. Nie jest to lektura łatwa, należy czytać ją uważnie. Nie ma w niej dynamicznej akcji, ale nie jest nudna. Pisarz pisze przede wszystkim o uczuciach i emocjach nawiązując do sztuki i ludzi. "Portret Doriana Graya" jest powieścią kontrowersyjną, wiele razy cenzurowana przez samego autora, czy też wydawców. W czasach, w których została napisana i wydana okrzyknięta mianem powieści obscenicznej i niemoralnej, ze względu na swój wydźwięk homoseksualny, a w czasach współczesnych, skłania czytelnika do refleksji i przemyśleń.

http://lifestyllook.blogspot.com

pokaż więcej

 
2018-12-04 11:49:37
Dodała książkę na półkę: Przeczytane, literatura piękna
 
2018-12-04 11:48:05
Dodała książkę na półkę: Przeczytane, Literatura klasyczna, Powieść
Autor:
 
Moja biblioteczka
425 122 1493
Porównaj książki w Waszych biblioteczkach.
Sprawdź oceny wspólnych książek.
Tyle książek ma ten użytkownik w swojej biblioteczce.
Tyle opinii dodał ten użytkownik.
Tyle plusów otrzymał ten użytkownik za swoje wypowiedzi.
Znajomi (56)

Ulubieni autorzy (9)
Lista ulubionych autorów
Ulubione cytaty (3)
lista cytatów
zgłoś błąd zgłoś błąd