Królowa Noor: Autobiografia

Książka jest przypisana do serii/cyklu "Literka". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Albatros
Leap of faith: memoirs of an enexpected life: the autobiography of Queen Noor
83-7359-244-X
Monika

Autobiografia Królowej Noor, żony zmarłego w 1999 roku króla Jordanii Husajna, to opowieść o życiu szczęśliwym, a przy tym bardzo nieoczekiwanym. To opowieść o wielkiej miłości, która rozwijała się i umacniała na tle burzliwych wydarzeń politycznych ostatnich trzydziestu lat na Bliskim Wschodzie. W 1976 roku młoda Amerykanka Lisa Halaby, świeżo upieczona absolwentka wydziału architektury...

W 1976 roku młoda Amerykanka Lisa Halaby, świeżo upieczona absolwentka wydziału architektury Uniwersytetu Princeton, planująca karierę dziennikarską, została przedstawiona na płycie lotniska w Ammanie Husajnowi i członkom jego rodziny. Dwa lata później dwudziestosiedmioletnia dziewczyna w ciągu jednego dnia została muzułmanką, królową Jordanii i macochą ośmiorga dzieci z poprzednich trzech małżeństw króla. Jako jego żona, dzieląc z nim życie przez dwadzieścia jeden lat, urodziła mu czwórkę dzieci.

W swojej autobiografii królowa Noor opowiada o latach dzieciństwa i studiach uniwersyteckich, o pierwszej pracy, o spotkaniu z Husajnem i okolicznościach, w jakich doszło do zawarcia związku małżeńskiego - młodej nowoczesnej kobiety z władcą arabskiego kraju, w którym obowiązują feudalne prawa definiujące rolę kobiet.

[Wydawnictwo Albatros Andrzej Kuryłowicz, 2005]

W 1976 roku młoda Amerykanka Lisa Halaby, świeżo upieczona absolwentka wydziału architektury Uniwersytetu Princeton, planująca karierę dziennikarską, została przedstawiona na płycie lotniska w Amanie Husajnowi i członkom jego rodziny. Dwa lata później dwudziestosiedmioletnia dziewczyna w ciągu jednego dnia została muzułmanką, królową Jordanii i macochą ośmiorga dzieci z poprzednich trzech małżeństw króla. Jako jego żona, dzieląc z nim życie przez dwadzieścia jeden lat, urodziła mu czwórkę dzieci. W swojej autobiografii królowa Noor opowiada o latach dzieciństwa i studiach uniwersyteckich, o pierwszej pracy, o spotkaniu z Husajnem i okolicznościach, w jakich doszło do zawarcia związku...

Monka | 2012-08-03
Przeczytana: 03 sierpnia 2012

Ciekawie napisana autobiografia.Takie inne, kobiece spojrzenie na wydarzenia rozgrywająca się na Bliskim Wschodzie. Urzekający opis niespodziewanej i wielkiej miłości.

Ela | 2010-11-13
Przeczytana: 2010 rok

Biografia żony króla Jordanii Husajna, bardzo ciekawie napisana. Dużo historii Jordanii i innych krajów arabskich. Polecam.

Elżbieta | 2016-01-01
Przeczytana: styczeń 2016

Obawiam się, że ta książka stanowi ciąg dalszy pracy królowej Noor, mającej na celu propagowanie pozytywnego wizerunku Jordanii. Obraz tego kraju, jego zwyczajów i tradycji oraz tamtejszego dworu królewskiego został przedstawiony w tak pozytywnym świetle, że całość jak dla mnie jest nazbyt cukierkowa i sprawiająca wrażenie zbyt odbiegającej od realiów świata rzeczywistego.
Nie spodziewałam się wprawdzie pikantnych szczegółów z życia osobistego królowej, czy zmarłego króla, ale miałam nadzieję na co nieco detali z dnia codziennego królewskiej pary, opisy (choćby bardzo zdawkowe) problemów, z jakimi musiała się zetknąć młoda kobieta postawiona znienacka na czele licznej rodziny, stając się czwartą z kolei żoną monarchy państwa niemalże feudalnego, wreszcie koronowaną głową. Tymczasem praktycznie nic takiego w tej pozycji nie znalazłam. Że problemy wychowawcze się pojawiły, to wiemy, ale co było ich przyczyną, ani jak je rozwiązano zostaje dla nas tajemnicą. Że niełatwo było zostać z...

Konflikty na Bliskim Wschodzie i życie u boku króla Jordanii z perspektywy jego żony.

Łatwo się czyta.
Warto.

ira | 2012-08-03
Przeczytana: 2008 rok

Łatwa w odbiorze biografia królowej. Miło się czyta, aczkolwiek ja miałam wrażenie, że król i jego otoczenie zostali przedstawieni w nieco zbyt korzystnym świetle. Trochę więcej obiektywizmu by nie zaszkodziło tej książce.

Edyta Zawiła | 2015-04-15
Przeczytana: 15 kwietnia 2015

Niezwykła historia kobiety, która została żoną jordańskiego króla Husajna I.....mnie osobiście przypomniała się wspaniała podróż do Izraela i Jordanii.Znalazłam się w skalnym mieście Petra i na pustyni Wadi Run, poczułam klimat portu Akaba.....

Hieronima | 2014-07-27
Przeczytana: 06 sierpnia 2014

"Pisać każdy może, trochę lepiej - lub trochę gorzej" - parafrazując słowa znanej piosenki. A zatem ja też skorzystam z możliwości, jakie daje ten portal i sobie napiszę, a co.

Nie wiem, czym podpadła Jej Wysokość Królowa Noor polskiemu wydawcy, zemsta udała mu się jednak znakomicie - polskie wydanie autobiografii królowej nie nadaje się bowiem do czytania.

Stylistyka w polskim tłumaczeniu tego utworu - pardon my french - leży i kwiczy.

Książka pełna jest niesamowicie długich zdań - tak długich, że niekiedy sam ich autor gubi się w podmiotach i orzeczeniach ("... miast rezydować w swym wspaniałym zamku - Muzeum Prado, hiszpańska rodzina królewska zamieszkała w Palacio de la Zarzuela, skromnej budowli, którą wznieśli na spokojnych przedmieściach Madrytu"). Imiesłowy, niczym karaluchy, mnożą się bez opamiętania nie tam, gdzie powinny i wymykają spod kontroli ("Husajn i ja zostaliśmy, gawędząc o rodzinie i polityce. [Gospodyni] Wiedziała wszystko, wypytując o każdego członka...

SwedishPrincesses | 2016-02-25
Na półkach: Ulubione, Przeczytane

Wspaniała książka, napisana przez wspaniałą kobietę. Nie jest to jedynie autobiografia królowej. W jej oczach śledzimy nie tylko jej życie i niespodziewaną miłość do króla Husseina, ale także wydarzenia na Bliskim Wschodzie. Noor to bardzo ciekawa i godna podziwu kobieta. Jest osobą publiczną, znaną praktycznie na całym świecie, więc z pewnością jej samej było trudno napisać coś o samej sobie, zdając sobie sprawę, że wszyscy w jej otoczeniu po nią sięgną. Wspaniale się czyta historię jej i Husseina, a koniec książki chwyta za serce. Książka okazała się świetną lekturą, napisaną dość lekko, ale z całą pewnością nie podejmującą jedynie lekkich tematów.

Daga | 2012-09-26
Przeczytana: 26 września 2012

Spokojna i stonowana. Wydarzenia na Bliskim Wschodzie widziana oczami Królwej Noor.