Od zmarłej księżniczki

Książka jest przypisana do serii/cyklu "Zakazane biografie". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Amber
De la part de la princesse morte
1918, Imperium Osmańskie, Ghandi
Inne
Beata

Prawdziwa historia, która zaczyna się w roku 1918 na dworze ostatniego sułtana imperium osmańskiego. Po upadku imperium skazana na wygnanie rodzina sułtana chroni się w Libanie. Droga "księżniczki w cerowanych pończochach" wiedzie z pałacu, przez nędzę i upokorzenia, miłość do druzyjskiego wodza, po małżeństwo z nieznajomym radżą i przyjazd do Indii wstrząsanych wystąpieniami Ghandiego. Wszędzie obca, nierozumiejąca pragnień i dążeń ludzi, pomiędzy których rzuciły ją historia i tradycja, Selma ucieka do Paryża. Tu zastaje ją wybuch II wojny światowej...

Monika | 2010-11-17
Przeczytana: 17 listopada 2010

Piękna biografia wnuczki ostatniego sułtana Turcji. Aż się wierzyć nie chce, że losy człowieka mogą być aż tak poplątane, tak barwne i tragiczne zarazem.
W książce można znaleźć wszystko. Od indyjskiej biedy po czarodziejski Paryż. Od nienawiści po miłość. Od tajemniczych eunuchów po silne kobiety. Z każdą stroną powieść robi się ciekawsza.

Yosun | 2016-12-18
Przeczytana: grudzień 2016

Gdybym oceniała książkę po okładce, pomyślałabym, że jest to kolejne romansidło na orientalnym tle. A nic bardziej mylnego. Za fatalnym tytułem kryje się biografia prawnuczki sułtana tureckiego Murada V, żyjącej w latach 1911-1941 oraz całkiem porządny kawałek historii. Główna bohaterka - księżniczka Selma - dzieciństwo spędza w Turcji. Jest to czas I wojny światowej i okres gdy Mustafa Kemal zwany Złotą Różą, a później znany jako Ataturk, przejął w Turcji władzę. W wyniku czego Selma traci ojczyznę i zostaje skazana na wygnanie. Dorasta w Libanie i słucha dyskusji o tym, jak wydobyć się spod wpływów Francji. Do Indii przenosi się w niespokojnych czasach Mahatmy Gandhiego i Alego Jinnaha. Kraj, z jednej strony pragnący uwolnić się z rąk Anglików, z drugiej niszczony jest coraz większym rozłamem między hindusami a muzułmanami. W końcu Selma wyjeżdża do Francji i tu rozkwita... na chwilę, bo oto rozpoczyna się II wojna światowa. Cztery lekcje historii i krótkie życie jednej...

lumbarda | 2012-04-19

Fascynująca książka! Piękna biografia wnuczki ostatniego sułtana Turcji. Aż trudno uwierzyć, że los człowieka może być aż tak poplątany, barwny i zarazem tragiczny. W tej książce można znaleźć wszystko. Od indyjskiej biedy po czarodziejski Paryż. Od nienawiści po miłość. Od tajemniczych eunuchów po silne kobiety. Z każdą stroną powieść robi się ciekawsza. Poznajemy nieznane w naszej kulturze zwyczaje i obyczaje, poznajemy egzotyczny świat Orientu. Łatwiej jest zrozumieć, jak doszło do upadku Imperium Osmańskiego i powstaniu Turcji. Po przeczytaniu tej książki właściwie rozpoczęło się moje zauroczenie światem Wschodu. Barwna powieściowa biografia niezwykłej kobiety. Historia prawdziwa, którą czyta się jak baśń. Gorąco polecam.

Małgorzata | 2016-01-31

Daleki świat,który wciąga nas strona po stronie. Zwyczaje i tradycje zachwycają i dziwią. Historią życia księżniczki można obdzielić kilka osób. Warto przeczytać.

Ann1ee | 2017-01-04
Na półkach: 2017, Przeczytane