Dziedzictwo Lovecrafta. W hołdzie twórcy horroru

Okładka książki Dziedzictwo Lovecrafta. W hołdzie twórcy horroru Robert Bloch, Mort Castle, Ed Gorman, Brian Lumley, Graham Masterton, F. Paul Wilson, Gene Wolfe
Okładka książki Dziedzictwo Lovecrafta. W hołdzie twórcy horroru
1992-01-01
1992-01-01
8385202625
Sławomir Studniarz
Mity Cthulhu lovecraftiana literatura amerykańska literatura angielska horror antologia horroru zbiór opowiadań grozy

Książkę znalazłam jakiś czas temu w antykwariacie. Tak naprawdę kupiłam ją ze względu na nazwisko Lovecrafta i Mastertona.
Pozycja zawiera niezwykłych opowiadań inspirowanych twórczością Lovecrafta. Kilka z tych opowiadań jest naprawdę świetna. Moim ulubionym jest opowiadanie grozy, w którym znalazła się postać samego Lovecrafta.

świetne równe opowiadania

świetne równe opowiadania

Bardzo nierówny zbiór. Są rzeczy dobre, są i słabiutkie.

Bardzo nierówny zbiór. Są rzeczy dobre, są i słabiutkie.

Zbiór opowiadań poświęconych znamienitemu Lovercraftowi, dość fajne są niektóre z nich, widać w nich podziw do samego autora.

Bardzo przyjemnie czytało mi się ten zbiorek. Tematyka opowiadań jest naprawdę różna. Niektóre bezpośrednio nawiązują do twórczości Lovecrafta a niektóre mniej. Większość przeczytanych historii podobała mi się. Wiadomo w antologii są lepsze i gorsze opowiadania ale warto przeczytać wszystkie. Do moich ulubionych mogę zaliczyć: "Sekret Serca" Morta Castle, "Willy" Mastertona, "Nadzorca Dusz" Citro, "Pan Krainy" Gene Wolfe, zabawne i z poczuciem humoru "Meryphillia" Briana McNaughtona, oraz ciekawe "H.P.L. Gahana Wilsona z cyklu historie alternatywne.
Polecam antologię.

O HPL i Cthulhu słyszałem wiele. Każdy, z kim rozmawiałem, a kto zetknął się z mitologią Lovecrafta był zachwycony, a zarazem przerażony. HPL ponoć ma dar do budowania nastroju w dość niesamowity i niepowtarzalny sposób. Tego powiedzieć nie mogę, nie czytałem nic, co wyszło spod jego ręki. Postanowiłem więc to zmienić, a że jedyne co posiadałem w domu to zbiór opowiadań napisany ku jego czci, zacząłem więc czytać Dziedzictwo Lovecrafta.

Sam zbiorek jest dość nierówno napisany. Są w nim opowiadania kiepskie, których tytułów nawet nie pamiętam, jak i te genialne moim zdaniem. Niesamowite wydają mi się Duże R, Ostrze i pazur, oraz najlepsze według mnie, czyli Sosnowe pustkowie. Nie będę tutaj zdradzał ich treści, polecam samodzielną lekturę przynajmniej tych trzech. Powiem tylko, że pierwsze to wariacja na temat raka, który opanowuje ziemię. Drugie to opowiadanie związane z Voo Doo. Trzecie zaś, jest opisem dążenia człowieka do poznania niezbadanego. Trzy różne opowiadania w trzech różnych klimatach, a każde związane w jakiś sposób z Lovecraftem, lecz nie koniecznie z Ctulhu.

Zbiorek wydaje mi się dość ciekawym i przyjemnym w czytaniu, przynajmniej dla kogoś kto nie czytał samego mistrza. Niestety nie wnosi nic do uniwersum Cthulhu.

Lovecraft chyba nie byłby dumny ;)
Poziom większości opowiadań jest dość mierny, ani to straszne ani wciągające. Ale to co najbardziej mi się nie podobało i dość mocno mnie wkurzyło to "Howard PHILLIP Lovecraft". Autorzy, którzy rzekomo są wielkimi miłośnikami tego pana nazywają go Phillipem, kiedy to nie żaden Filip tylko Phillips, nazwisko. Może to kwestia polskiego tłumaczenia, może błąd w druku, ale tak czy siak kiepsko czyta się coś takiego.

Lovecraft chyba nie byłby dumny ;)

• Horror
  • Graham Masterton