Czarne okna

Wydawnictwo: Siedmioróg
83-7162-663-0
powieść młodzieżowa,
Wiola-M

Kilkunastoletni chłopak prowadzi dziennik, w którym notuje zdarzenia dnia codziennego. Na pierwszy plan wybijają się kłopoty rodzinne (rozwód rodziców) i szkolne, gdy chłopak odważy się przeciwstawić reszcie klasy. Odbicie znajduje też pierwsze zauroczenie dziewczyną. W sumie jest to stonowana, a zarazem bardzo prawdziwa powieść o trudach dorastania, napisana z wielką kulturą i wyczuciem psychiki nastolatków.

PABLOPAN | 2012-07-28

Nie przemówiła do mnie ta książka. Niby normalne problemy nastolatków, ale bohater jakiś rozlazły.

Kate | 2013-06-24
Przeczytana: 23 czerwca 2013

Dowiedziałam się o tej książce ze słownika motywów literackich i szczerze to po przeczytaniu zamieszczonego tam opisu miałam inne wyobrażenie co do tego utworu. Mimo to powieść bardzo mi się podobała. W głównym bohaterze było coś niezwykłego. Moim zdaniem Krzysiek stał się bardzo wartościowym młodym człowiekiem. Jego losy nie potoczyły się dobrze. Zakończenie mimo że nie było niezwykłe to zdruzgotało mnie. Nasuwa mi się myśl, że młodzież często nie docenia "porządnych" osób. Miło również czytało się momenty, w których ukazany był szacunek jakim chłopiec darzył matkę ale wątek związany z panem Pantyką był jak dla mnie chyba najciekawszy i również mocno druzgocący.

EmaxDomina | 2015-06-16
Przeczytana: 1981 rok

Okropna książka - przeczytałam ją ponad trzydzieści lat temu ale do dzisiaj przechodzi mi dreszcz po krzyżu, kiedy sobie o niej przypomnę. Ponura, ciężka atmosfera i rozterki chłopaka w okresie dojrzewania. Cała książka podobna do tytułu - jak czarne okna i ani jednego przebłysku światła.

YomiNezu | 2013-12-21

Książka zapisana jest w formie dziennika, a mianowicie dziennika kilkunastoletniego chłopca. Język jakim posługuje się autor jest bardzo łatwy, przez co można odnieść wrażenie jakby to faktycznie pisał młody chłopak. Nasz główny bohater pisze o wszystkim co go trapi w życiu, głównie o problemach rodzinnych, jak i tych szkolnych.
Mimo, że książka faktycznie nie jest zniewalająca, to jednak umila czas spędzony przy niej i przede wszystkim nie nudzi. Byłam, aż zdziwiona po zobaczeniu bardzo niskich ocen i negatywnych komentarzy, bo w końcu między wszystkimi literami tkwi zagubiony człowiek i jego uczucia, co sprawia, że opisana tu historia nie jest taka banalna, na jaką może z początku wyglądać.
Opowieść ta nie wpłynęła za bardzo na moje życie czy też myślenie, odświeżyła jedynie temat tego, co naprawdę w życiu ważne. Krótko mówiąc wywnioskować z niej można, że indywidualizm, inne postrzegania świata, wyrażanie własnego zdania i kierowanie się nim to nic złego, a wręcz przeciwnie. W...

Wypożyczyłam po przeczytaniu serii Marty Fox. Ale chyba się zawiodłam.

edtta | 2013-03-24

Ta książka do mnie nie przemówiła w żaden sposób...

Itak | 2016-10-22
Przeczytana: 22 stycznia 2011