Barwne cienie i nietoperze. Życie w autystycznym świecie

Wydawnictwo: Media Rodzina
Buntschatten und Fledermäuse – Leben in einer anderen Welt
978-83-7278-394-3
Ivyll

Profesor Irena Obuchowska pisze o "Barwnych cieniach i nietoperzach" tak: "Książka ta jest na rynku wydawniczym pozycją niezwykłą. Została bowiem napisana przez osobą żyjącą w świecie autyzmu, a ściślej - występuje u niej tzw. syndrom Aspergera, będący szczególną postacią autyzmu. Niezwykłość książki Axela Braunsa polega na biograficznie, introspekcyjnie ujmowanym opisie postrzegania otoczenia, nawiązywania społecznych relacji i komunikowania się z innymi ludźmi. Autor wnikliwie analizuje specyfikę swoich uczuć, a właściwie ich braku. Zjawiska i przeżycia opisuje w oparciu o bardzo dobrą pamięć, a opisy te są frapujące - jak sądzę - dla każdego, kogo interesują odmienności ludzkiego spostrzegania, myślenia i działania.

marsilje | 2012-10-20
Przeczytana: październik 2012

Świetna książka. Niezwykle sugestywnie pokazuje świat widziany oczami autystyka. Nie jest to przy tym jedynie świadectwo życia z autyzmem, ale też po prostu dobrze napisana książka. Z polotem, z humorem (który wynika głównie ze świetnie oddanego specyficznego rozumienia świata i języka). Polecam nie tylko osobom, które mają na co dzień kontakt z osobami autystycznymi, ale też tym, którzy lubią ciekawe powieści.

Beata M | 2012-10-13
Na półkach: Przeczytane, Rok 2012
Przeczytana: 13 października 2012

Książka, do przeczytania której zabierałam się kilkukrotnie. Chyba przez dziwny dla mnie sposób pisania, konstrukcji zdań i treści. Dziwny dla mnie, bo z punktu widzenia osoby autystycznej.
Gdy przebrnęłam przez kilka pierwszych rozdziałów, bez trudu weszłam w ten świat. Świat powtórzeń, szelestu i brzmienia. Świat w którym atrakcyjne stają sie szczegóły, ogóły są niedostrzegalne. W trudny świat skomplikowanych uczuć, wyobcowania, inności.
Była to niezwykle cenna lektura. I przerażająca. Axel żyje ze stosunkowo lekką odmianą autyzmu. Trudno jest sobie wyobrazić jak świat: dotyk, zapach, dźwięk, smak odbierają osoby dotknięte cięższymi odmianami... Lektura dla cierpliwych i ciekawych. Niesamowita i godna polecenia.

fragola | 2012-11-07
Przeczytana: czerwiec 2012

Bardzo ważna książka, pokazująca świat autyzmu od strony człowieka, który go doświadczył.

Karolina | 2013-12-27
Przeczytana: 26 grudnia 2013

Rewelacyjna!
Fascynujący świat autyzmu. Niezwykle sugestywnie pokazuje świat widziany oczami osoby cierpiącej na autyzm, z polotem, z humorem (który wynika głównie ze świetnie oddanego specyficznego rozumienia świata i języka).

Joanna | 2010-12-12

Ciekawe, bo napisane przez osobę z autyzmem, w specyficzny sposób, z użyciem jego specyficznego języka. Fascynujący świat autyzmu. Opis przede wszystkim dzieciństwa i problemów dziecka z autyzmem. Rzadkie świadectwo.

Marta Lichnerowicz | 2013-12-07

Lektura obowiazkowa dla osob pracujacych lub zyjacych z autystami. Autor wprowadza nas w tajemniczy swiat swwojej choroby, ktora ludziom zdrowym niezwykle ciezko jest zrozumiec. BARDZO DOBRA KSIAZKA

Beniamin Kaczmarek | 2014-07-30

ZMIENIA OPTYKĘ NA ŚWIAT