Barwne cienie i nietoperze. Życie w autystycznym świecie

Wydawnictwo: Media Rodzina
Buntschatten und Fledermäuse – Leben in einer anderen Welt
978-83-7278-394-3
Ivyll

Profesor Irena Obuchowska pisze o "Barwnych cieniach i nietoperzach" tak: "Książka ta jest na rynku wydawniczym pozycją niezwykłą. Została bowiem napisana przez osobą żyjącą w świecie autyzmu, a ściślej - występuje u niej tzw. syndrom Aspergera, będący szczególną postacią autyzmu. Niezwykłość książki Axela Braunsa polega na biograficznie, introspekcyjnie ujmowanym opisie postrzegania otoczenia, nawiązywania społecznych relacji i komunikowania się z innymi ludźmi. Autor wnikliwie analizuje specyfikę swoich uczuć, a właściwie ich braku. Zjawiska i przeżycia opisuje w oparciu o bardzo dobrą pamięć, a opisy te są frapujące - jak sądzę - dla każdego, kogo interesują odmienności ludzkiego spostrzegania, myślenia i działania.

marsilje | 2012-10-20
Przeczytana: październik 2012

Świetna książka. Niezwykle sugestywnie pokazuje świat widziany oczami autystyka. Nie jest to przy tym jedynie świadectwo życia z autyzmem, ale też po prostu dobrze napisana książka. Z polotem, z humorem (który wynika głównie ze świetnie oddanego specyficznego rozumienia świata i języka). Polecam nie tylko osobom, które mają na co dzień kontakt z osobami autystycznymi, ale też tym, którzy lubią ciekawe powieści.

Beata M | 2012-10-13
Na półkach: Przeczytane, Rok 2012
Przeczytana: 13 października 2012

Książka, do przeczytania której zabierałam się kilkukrotnie. Chyba przez dziwny dla mnie sposób pisania, konstrukcji zdań i treści. Dziwny dla mnie, bo z punktu widzenia osoby autystycznej.
Gdy przebrnęłam przez kilka pierwszych rozdziałów, bez trudu weszłam w ten świat. Świat powtórzeń, szelestu i brzmienia. Świat w którym atrakcyjne stają sie szczegóły, ogóły są niedostrzegalne. W trudny świat skomplikowanych uczuć, wyobcowania, inności.
Była to niezwykle cenna lektura. I przerażająca. Axel żyje ze stosunkowo lekką odmianą autyzmu. Trudno jest sobie wyobrazić jak świat: dotyk, zapach, dźwięk, smak odbierają osoby dotknięte cięższymi odmianami... Lektura dla cierpliwych i ciekawych. Niesamowita i godna polecenia.

IrenaG | 2018-09-12
Przeczytana: 12 września 2018

Książka pomaga zrozumieć świat widziany oczami autystyka. Wyjaśniła mi wiele w zachowaniu mojego syna z zespołem Aspergera. Szkoda,że nie przeczytalam jej jak był dzieckiem. To by mi otworzyło oczy na wiele spraw, wyjaśniło jego odmienność. Inny nie znaczy gorszy, kochany bardzo choć trudnych momentów było wiele.

fragola | 2012-11-07
Przeczytana: czerwiec 2012

Bardzo ważna książka, pokazująca świat autyzmu od strony człowieka, który go doświadczył.

Karolina | 2013-12-27
Przeczytana: 26 grudnia 2013

Rewelacyjna!
Fascynujący świat autyzmu. Niezwykle sugestywnie pokazuje świat widziany oczami osoby cierpiącej na autyzm, z polotem, z humorem (który wynika głównie ze świetnie oddanego specyficznego rozumienia świata i języka).

Joanna | 2010-12-12

Ciekawe, bo napisane przez osobę z autyzmem, w specyficzny sposób, z użyciem jego specyficznego języka. Fascynujący świat autyzmu. Opis przede wszystkim dzieciństwa i problemów dziecka z autyzmem. Rzadkie świadectwo.

Marta Lichnerowicz | 2013-12-07

Lektura obowiazkowa dla osob pracujacych lub zyjacych z autystami. Autor wprowadza nas w tajemniczy swiat swwojej choroby, ktora ludziom zdrowym niezwykle ciezko jest zrozumiec. BARDZO DOBRA KSIAZKA

| 2014-07-30

ZMIENIA OPTYKĘ NA ŚWIAT