Życie na trzy psy

Wydawnictwo: Galaktyka
A Three Dog Life
życie na trzy psy,
Pistacia

"Życie na trzy psy" to niezwykła opowieść o życiu małżeństwa, które pewnego dnia zostaje zburzone tragicznym wypadkiem. Rich doznaje ciężkiego urazu mózgu w wyniku czego zaczyna cierpieć na paranoję, traci pamięć krótkotrwałą i zdolność do samodzielnej egzystencji. Jego żona - Abby, przyglądając się tak dramatycznie odmienionemu życiu, szuka odpowiedzi na pytanie o stopień, w jakim człowiek może się poświęcić dla drugiej osoby i odkrywa nowy wymiar miłości.

W towarzystwie ukochanych psów, które okazują się przyjaciółmi na dobre i na złe, stopniowo uświadamia sobie, jak wiele przyjemności mogą sprawić zwykłe czynności i pozornie błahe wydarzenia - niedoceniane drobiazgi, które tak naprawdę stanowią esencję życia.

Ta mądra, szczera i piękna książka ukazuje prawdę, którą Abigail poznawała przez pięć lat po wypadku męża. Czasem nie potrafimy doszukać się sensu w tragedii, ale możemy się postarać, by wykorzystać ją z pożytkiem.

źródło opisu: Galaktyka 2006

źródło okładki: zdjęcie autorskie

mozartiwieloryb | 2010-09-28
Przeczytana: 20 maja 2010

Nie potrafiłabym napisać szczerej opinii o tej książce.
Jest dla mnie zbyt osobista.
Powiedziałabym intymna.
Głęboko zagnieździła się w przeszłości, dość emcjonalnie.

Tak trudno przecież jest kochać bezwarunkowo. Tak "mimo wszystko", a przy tym pozostać sobą..

I tak dobrze jest mieć blisko siebie najbardziej ludzkie istoty świata - psy i koty...

UpsyDaisy | 2010-09-26
Na półkach: Przeczytane, (2010)
Przeczytana: wrzesień 2010

58-letnia Abby próbuje poskładać swoje życie, które uległo gwałtownej i nieodwracalnej zmianie po wypadku męża, w wyniku którego doznał on ciężkiego urazu mózgu.To sentymentalna podróż. W jej trakcie kobieta próbuje zamknąć przeszłość i wymyśleć na nowo teraźniejszość.Trudna droga do odnalezienia ponownego sensu - bez poczucia winy i straty - okazuje się nieco łatwiejsza dzięki obecności trzech psów.Czworonożni przyjaciele stopniowo wypełniają pustkę, ogrzewają swoim ciepłem i pozwalają nabrać dystansu.

Książka z nurtu, który prywatnie nazywam "terapeutycznym" - napisana z potrzeby serca, stanu ducha i konieczności swoistego rozliczenia.

Kokos | 2016-05-30
Przeczytana: 29 maja 2016

Ciekawy zabieg - autorka opisuje swoje życie po tym, jak jej mąż uległ poważnemu wypadkowi, ale nie robi tego w sposób dramatyczny, ze stronic książki nie wylewa się wyłącznie ból i rozpacz, jest tam też dużo refleksji. W którymś momencie pomyślałam, że to jednak trochę nudne (autorka pisze m.in. o swoich robótkach na drutach), ale potem spojrzałam na to zupełnie inaczej - takie właśnie jest życie, więc skoro jest to jakaś forma autobiografii, a nie typowa powieść, to nie może tu być aż tyle dramatyzmu i taniego wyciskania łez. Ale kiedy przyjrzeć się temu bliżej, widać tę rozpacz, bezsilność, brak nadziei. I to właśnie jest fascynujące - Abigail Thomas nie opisała wprost wszystkich swoich emocji, ale napisała to bardzo prawdziwie, nie koloryzując. Podejrzewam, że pisanie miało dla niej funkcję terapeutyczną. I owszem, chwilami książka wydaje się za mało dynamiczna, niemal nie ma akcji, żadnych punktów kulminacyjnych. Jest ciąg wspomnień, przeplatające się obrazy dni, które minęły...

Małgorzata | 2013-12-12
Na półkach: Przeczytane, 2013
Przeczytana: 07 grudnia 2013

„Życie na trzy psy” jest ujmującą książką, będącą zbiorem wspomnień autorki – Abigail Thomas. Historia wydana w serii "Zapach pomarańczy" - czyli, w cyklu opowieści o poznawaniu samego siebie i odnajdywaniu sensu życia wśród codziennych zdarzeń. Z Abby spotykamy się, tuż po wypadku jej męża, Richarda. W dniu, kiedy wszystko się zmienia i każde z nich musi nauczyć się żyć od nowa.

Rich doznał urazu mózgu. Musi więc nauczyć się radzić sobie z paranoją i utratą pamięci krótkotrwałej. Jego wspomnienia się mieszają i zacierają. A gdzie w tym wszystkim jest miejsce Abby? Abby, która po latach szczęśliwego małżeństwa musi zaakceptować nowego człowieka, jakim stał się jej mąż. Musi nauczyć się żyć z poczuciem winy i bezradnością. Książka wzrusza opowiadając o sile miłości i oddania.

Wszystko zaczyna się układać, kiedy Abby odkrywa radość z małych i prostych rzeczy. Cieszy ją kubek porannej kawy oraz wylegiwanie w łóżku ze swoimi psami. I przestaje czuć się winna. Jej wspomnienia czyta...

Meszuge | 2014-03-17
Przeczytana: 17 maja 2008

"Życie na trzy psy" dość skutecznie rozwiewa dziecinne wyobrażenia o miłości, bo prawdziwa miłość - według autorki - nie jest zakochaniem. Blask świec, nastrojowa muzyka, szampan w wysmukłych kieliszkach i taniec po świt, to nie to. Choć może i szkoda...

W prawdziwej miłości nie ma też miejsca na spektakularne akty poświęcenia, na cierpiętnictwo i odgrywanie roli ofiary. Miłość to odpowiedzialne wybory i decyzje podejmowane każdego dnia. A za decyzjami i wyborami idą konsekwencje - te dobre i te złe.

Abby musi dokonywać takich wyborów każdego dnia, i robi to. Rich większość czasu spędza w specjalnym ośrodku dla osób z uszkodzeniami mózgu. Abby mieszka w pobliżu, w przytulnym domu z kominkiem, ma dwa akry ziemi, trzy psy i przyjaciela. A jednak tak dalece, jak to możliwe, i nie wyrzekając się siebie, jest nadal z Richem.

okruszek | 2012-01-16
Przeczytana: 24 stycznia 2012

Dzisiaj przedstawiam Wam książkę, którą kupiłam jakiś czas temu, ale nie mogłam się do niej przekonać. Dopiero teraz się do niej przekonałam i w końcu ją przeczytałam.

Nieco o fabule….” Życie na trzy psy” Abigail Thomas to opowieść o małżeństwie, którego spokojne życie przerywa wypadek męża. Od tej chwili wszystko się zmienia. Rich doznał udaru mózgu. Musi nauczyć się żyć z utratą pamięci krótkotrwałej i brakiem odpowiedzialności. Natomiast Abby musi nauczyć się żyć na nowo bez męża. Zaczyna cieszyć się z małych rzeczy, z przebywania ze swoimi psami. Ale również musi nauczyć się żyć z „nowym człowiekiem”, który jest chory, nieznośny i zdany całkowicie na łaskę innych, w tym przypadku na łaskę swojej żony.

Generalnie czy ta się te wspomnienia bardzo łatwo, mimo tak dramatycznej sytuacji, nie ma tu mowy o żadnym bólu. Wszystko płynie bardzo wolno , monotonnie. Jest dużo ciepła i spokoju.

Niby jest to książka o miłości, przemijaniu, życiu, chorobie, a jakoś nie umiejętnie jest...

beataj | 2013-03-16
Przeczytana: 16 marca 2013

Bardzo ciepła i sympatyczna, taka "anielska", choć jednocześnie porusza trudne sprawy.

luthien | 2013-04-12
Przeczytana: 12 kwietnia 2013

Niesamowite, że w tak ciepły, prosty (a zarazem jakże malowniczy) sposób można napisać o tym, jak zmienia się życie kobiety, której mąż ulega wypadkowi i już nigdy nie będzie takim samym człowiekiem. Książka ta stała się doskonałym sposobem na przypomnienie sobie tego, że nasze życie składa się z małych, wydawałoby się nieważnych i błahych elementów, a radość czerpać można z każdej chwili - wystarczy jedynie chcieć.

Ervisha | 2010-10-17

Opowieść o miłości do drugiego człowieka, odpowiedzialności i poświęceniu. Daje radę, jednak szału nie ma.

Buka | 2016-02-21
Na półkach: 2016, Przeczytane, E-booki
Przeczytana: 21 lutego 2016

"Życie niepoddane analizie jest być może nic niewarte, ale życie ciągle analizowane jest z pewnością piekłem".

O tym, żeby brać swoje życie takim jakie jest i nigdy się nie poddawać.