Życie na trzy psy

Seria: Zapach Pomarańczy
Wydawnictwo: Galaktyka
A Three Dog Life
Pistacia

"Życie na trzy psy" to niezwykła opowieść o życiu małżeństwa, które pewnego dnia zostaje zburzone tragicznym wypadkiem. Rich doznaje ciężkiego urazu mózgu w wyniku czego zaczyna cierpieć na paranoję, traci pamięć krótkotrwałą i zdolność do samodzielnej egzystencji. Jego żona - Abby, przyglądając się tak dramatycznie odmienionemu życiu, szuka odpowiedzi na pytanie o stopień, w jakim człowiek może się poświęcić dla drugiej osoby i odkrywa nowy wymiar miłości.

W towarzystwie ukochanych psów, które okazują się przyjaciółmi na dobre i na złe, stopniowo uświadamia sobie, jak wiele przyjemności mogą sprawić zwykłe czynności i pozornie błahe wydarzenia - niedoceniane drobiazgi, które tak naprawdę stanowią esencję życia.

Ta mądra, szczera i piękna książka ukazuje prawdę, którą Abigail poznawała przez pięć lat po wypadku męża. Czasem nie potrafimy doszukać się sensu w tragedii, ale możemy się postarać, by wykorzystać ją z pożytkiem.

źródło opisu: Galaktyka 2006

źródło okładki: zdjęcie autorskie

betina360 | 2017-11-13
Na półkach: Przeczytane, 2017
Przeczytana: 13 listopada 2017

Ksiazka jest o milosci zony do meza ktory ulegl wypadkowi i nie jest juz taki jak dawniej. Zycie z nim jest trudne tak jakby byla sama bo tez sama musi podejmowac wiele decyzji. Jest tu tez pokazana milosc do psow ktore w jej sytuacji sa dla niej ogromnym wsparciem i dzieki ktorym nie popadla w depresje i sie nie poddala. Takie ksiazki pokazuja ze sa ludzie ktorym nie jest latwo lecz mimo to robia wszystko by dac rade i nie stracic tych pieknych lat wsrod bliskich.

CzytamNaOkrągło | 2017-04-28
Przeczytana: 09 lipca 2016

Fajna, lekka powieść obyczajowa, z piesełami w tle :) Dla wielbicieli czworonogów i nie tylko ;)

Kokos | 2016-05-30
Przeczytana: 29 maja 2016

Ciekawy zabieg - autorka opisuje swoje życie po tym, jak jej mąż uległ poważnemu wypadkowi, ale nie robi tego w sposób dramatyczny, ze stronic książki nie wylewa się wyłącznie ból i rozpacz, jest tam też dużo refleksji. W którymś momencie pomyślałam, że to jednak trochę nudne (autorka pisze m.in. o swoich robótkach na drutach), ale potem spojrzałam na to zupełnie inaczej - takie właśnie jest życie, więc skoro jest to jakaś forma autobiografii, a nie typowa powieść, to nie może tu być aż tyle dramatyzmu i taniego wyciskania łez. Ale kiedy przyjrzeć się temu bliżej, widać tę rozpacz, bezsilność, brak nadziei. I to właśnie jest fascynujące - Abigail Thomas nie opisała wprost wszystkich swoich emocji, ale napisała to bardzo prawdziwie, nie koloryzując. Podejrzewam, że pisanie miało dla niej funkcję terapeutyczną. I owszem, chwilami książka wydaje się za mało dynamiczna, niemal nie ma akcji, żadnych punktów kulminacyjnych. Jest ciąg wspomnień, przeplatające się obrazy dni, które minęły...

Asia | 2016-05-16
Przeczytana: 2015 rok

Dla mnie dobra książka. Opisuje jak bardzo zmieniamy się w obliczu choroby bliskich. Bardzo dobrze się czyta.

martenka199111 | 2016-05-14

Opowieść o kobiecie, która mimo tragicznego w skutkach wypadku męża stara się wieść normalne życie. Jej nieodłącznymi towarzyszami od teraz stają się psy.

Buka | 2016-02-21
Na półkach: Przeczytane, E-booki, 2016
Przeczytana: 21 lutego 2016

"Życie niepoddane analizie jest być może nic niewarte, ale życie ciągle analizowane jest z pewnością piekłem".

O tym, żeby brać swoje życie takim jakie jest i nigdy się nie poddawać.

Meszuge | 2014-03-17
Przeczytana: 17 maja 2008

"Życie na trzy psy" dość skutecznie rozwiewa dziecinne wyobrażenia o miłości, bo prawdziwa miłość - według autorki - nie jest zakochaniem. Blask świec, nastrojowa muzyka, szampan w wysmukłych kieliszkach i taniec po świt, to nie to. Choć może i szkoda...

W prawdziwej miłości nie ma też miejsca na spektakularne akty poświęcenia, na cierpiętnictwo i odgrywanie roli ofiary. Miłość to odpowiedzialne wybory i decyzje podejmowane każdego dnia. A za decyzjami i wyborami idą konsekwencje - te dobre i te złe.

Abby musi dokonywać takich wyborów każdego dnia, i robi to. Rich większość czasu spędza w specjalnym ośrodku dla osób z uszkodzeniami mózgu. Abby mieszka w pobliżu, w przytulnym domu z kominkiem, ma dwa akry ziemi, trzy psy i przyjaciela. A jednak tak dalece, jak to możliwe, i nie wyrzekając się siebie, jest nadal z Richem.

Nefra-Nafteta | 2014-03-10
Na półkach: Przeczytane, Kundelek, 2014
Przeczytana: marzec 2014

Czytając Życie na trzy psy miałam nieprzyjemne wrażenie, że znalazłam czyjś pamiętnik i postanowiłam go bez pozwolenia sobie przeczytać.
Książka, która sprowadziła moje myśli na złe tory "życie to jedno wielkie nieporozumienie i same cierpienia, a my musimy bezustannie coś udawać".

Małgorzata | 2013-12-12
Na półkach: Przeczytane, 2013
Przeczytana: 07 grudnia 2013

„Życie na trzy psy” jest ujmującą książką, będącą zbiorem wspomnień autorki – Abigail Thomas. Historia wydana w serii "Zapach pomarańczy" - czyli, w cyklu opowieści o poznawaniu samego siebie i odnajdywaniu sensu życia wśród codziennych zdarzeń. Z Abby spotykamy się, tuż po wypadku jej męża, Richarda. W dniu, kiedy wszystko się zmienia i każde z nich musi nauczyć się żyć od nowa.

Rich doznał urazu mózgu. Musi więc nauczyć się radzić sobie z paranoją i utratą pamięci krótkotrwałej. Jego wspomnienia się mieszają i zacierają. A gdzie w tym wszystkim jest miejsce Abby? Abby, która po latach szczęśliwego małżeństwa musi zaakceptować nowego człowieka, jakim stał się jej mąż. Musi nauczyć się żyć z poczuciem winy i bezradnością. Książka wzrusza opowiadając o sile miłości i oddania.

Wszystko zaczyna się układać, kiedy Abby odkrywa radość z małych i prostych rzeczy. Cieszy ją kubek porannej kawy oraz wylegiwanie w łóżku ze swoimi psami. I przestaje czuć się winna. Jej wspomnienia czyta...

Maialis | 2013-09-24
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, 2013
Przeczytana: 25 lipca 2013

Rich ulega wypadkowi, w wyniku którego traci pamięć, popada w paranoję i traci możliwość samodzielnej egzystencji. Jego ukochana żona, Abby, stara się znaleźć odpowiedź na pytanie o sens miłości i żyć dalej, bez wyrzutów sumienia, w jakie wpędzają drobne przyjemności...

Lubię takie historie, trochę podobne do "Tato" Wiliama Whartona. Historie o miłości dojrzałej. Bo Rich i Abby czekali na siebie dość długo, byli już dojrzałymi ludźmi, kiedy natrafili na siebie. A kiedy się udało, Rich... staje się zupełnie innym człowiekiem. Co dla Abby nie oznacza kogoś mniej wartościowego! Książka, oparta zresztą na prawdziwych przeżyciach autorki, jest próbą pokazania, że trzeba od nowa zakochać się w... nowym człowieku, choć wygląda tak samo, jak przed wypadkiem.

Nie jest to jednak książka jedynie dla tych, którzy są w takiej sytuacji, co Abigail i Rich. "Życie na trzy psy" to bowiem po prostu piękna, mądra i poruszająca opowieść o życiu i wszystkich jego odcieniach. Życie Abby, w wielkim...