Tischner: Życie w opowieściach

Wydawnictwo: Świat Książki
biografia
Snoopy

Biografia opowiadana księdza Józefa Tischnera na podstawie scenariusza filmu o tym samym tytule. O człowieku, który przyjazny był ludziom, przyjazny był całemu światu opowiadają: rodzina, przyjaciele, współpracownicy, parafianie, ludzie prości i uczeni, m.in. Wanda Czubernatowa, Józefa Hennelowa, bp Pieronek, ks. Boniecki, prof. Gadacz, Tadeusz Mazowiecki. Opowiada też sam bohater - z pozostawionych pism i wywiadów. Biografię dopełnia kalendarium życia i pracy księdza Tischnera.

Ania | 2016-07-15

Dzięki temu,ze jest to dzieło napisane w fumie rozmów bardzo łatwo można zagłębić się w przedstawionym tu świecie. Pomagają w tym także osoby tu przywoływane posługujące się różnymi odmianami języka polskiego, od naukowego poprzez codzienny aż po gwarę uralską. Kolejną niewątpliwą wartością tej książki jest możliwość poznania Życia księdza Tischnera, relacji jego krewnych , znajomych i rodziny, jak i poznania realów w jakich dane mu było dojrzewać . Jest to bardzo ważne dla młodego pokolenia, które o pewnych wydarzeniach słyszy wyłączne od swoich dziadków, a i to niekoniecznie.

Snoopy | 2010-03-08

Postać księdza Tischnera bliska mi jest od lat – nic więc dziwnego, że czytając tę książkę aż się wzruszyłem. Odświeżyłem też i ożywiłem naszą „przyjaźń”.

bibliofilka | 2011-01-19

Biografia księdza Józefa Tischnera na podstawie scenariusza filmu o tym samym tytule.
Dziś bardzo rzadko można spotkać prawdziwego kapłana, Bogu oddanego kapłana, z takim poczuciem humoru. Ksiądz Tischner łączył ów humor z niezłomną wiarą chrześcijańską. Nie miał w sobie złości ani zawiści. Był życzliwy ludziom i życzliwy światu; widział w całym świecie piękno i blask chwały bożej. Poza tym miał oczywiście doskonałe wykształcenie akademickie, dlatego zawsze potrafił posłużyć się ciętą, ale i subtelną ripostą.
Jeśli chcesz - możesz. To były słowa z Ewangelii, które ks. Tischner szczególnie cytował. Poza tym posiadł niezwykłą umiejętność uchwycenia tego, co w danym momencie jest ważne - i pokazanie perspektywy. Jednak na czoło wysuwa się tylko jedno słowo: zaufanie. Zaufanie to drugie imię nadziei. I za tą właśnie nadzieję uwielbiam Tischnera najbardziej.
"....trzeba człowiekowi poznać tajemnicę rozpaczy. Trzeba się nauczyć patrzeć w oczy własnej rozpaczy, dopiero wtedy...

poznanianka | 2012-11-02
Przeczytana: grudzień 2008

"Tischner – życie w opowieściach" to książka o księdzu, który mówił, że najpierw się jest człowiekiem, później filozofem a dopiero na końcu księdzem. Chodzi w niej o spotkanie z drugim człowiekiem, o to, co było motywem przewodnim filozofowania ks. Tischnera.
Książka ta powstała na bazie filmu dokumentalnego, składającego się z wypowiedzi rodziny, przyjaciół, znajomych i współpracowników księdza oraz materiałów archiwalnych, zawierających fragmenty programów telewizyjnych z udziałem Józefa Tischnera.
Jednak nie jest to zwykły dokument i zwykła książka, ma w sobie coś, co zachwyca, skłania do zadumy. Może to widoki polskich Tatr, a może obecny w wypowiedziach bohaterów zachwyt nad pięknem, który charakteryzował życie księdza Tischnera. Na pewno wielkim walorem tej książki jest brak patosu. Jej bohater nie był człowiekiem nadający się do postawienia na cokole, to był człowiek. Przede wszystkim człowiek i tak został pokazany. Jako dowcipny, umiejący wybrnąć z każdej sytuacji...

Kasia | 2012-05-13
Przeczytana: 2010 rok

Tischner w opowieściach ludzi, wśród których się wychował, z którymi myślał i dzięki którym uczył się spotykać człowieka.

maciek | 2013-04-11

koniecznie- Bereś