Największy. Opowieść o Muhammadzie Alim

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka, Prószyński i S-ka
83-7337-631-3
Muhammad Ali, boks
Pistacia

Trzecia - po "Bestii" i "Tygrysie" - książka Przemysława Słowińskiego z serii zbeletryzowanych biografii wielkich bokserów. "Największy" to Muhammad Ali, wcześniej Cassius Clay; sam sobie nadał ten przydomek na początku kariery. I bardzo szybko udowodnił, że nań zasługuje, już jako osiemnastolatek pokonując jednogłośnie na punkty Zbigniewa Pietrzykowskiego (olimpiada w Rzymie, 1960, finał wagi półciężkiej), wówczas bodaj najlepszego boksera amatora na świecie.
"Największy" to książka nie tylko o bokserze; to także barwna opowieść o Ameryce lat 60. i 70. - o Czarnych Panterach, rasizmie, hippisach i wojnie w Wietnamie, a także ludziach tworzących klimat tamtego czasu: pastorze Kingu, Charlesie Mansonie, Franku Palermo, Malcolmie X. Ali też do nich należał.

[opis wydawcy]

Lilia Światła | 2016-09-13
Przeczytana: 11 września 2016

Trochę przez przypadek trafiłam na tę książkę. Choć nie interesuję się boksem, to powieść mi się podobała. Oprócz historii tytułowego boksera są też opisane historie jego rywali i dobrze zarysowany kontekst kulturowo-historyczny. Szybko się czyta.

Radosław Gabinek | 2015-05-25
Przeczytana: 23 maja 2015

Szczerze powiedziawszy miałem większe oczekiwania odnośnie tej pozycji. Nie będę się zbytnio rozpisywał, gdyż książki nie polecam. Ogólnie rzecz biorąc dziwie się, że pisząc biografię poświęconą tak ciekawej postaci, która na stałe weszła do światowej historii sportu i zresztą nie tylko sportu, autor skupia się na wszystkich innych wątkach bardziej niż na samym sportowcu. W rezultacie dostajemy tu historię ameryki i sportu na przełomie kilkudziesięciu lat, a pomiędzy to wszystko wpleciony jest zbiór faktów i anegdot o tytułowym bohaterze. Książka jak dla mnie męcząca, a mnogość wątków sprawiła, że momentami zaczynałem się gubić i trudno mi było się skupić.

przygodka | 2011-08-23
Przeczytana: 2011 rok

Tytuł i podtytuł, okładka książki, nawet informacja na końcu książki sugeruje, że jest to opowieść o Muhammadzie Alim - nic bardziej mylnego. Rozczarowałam się tą pozycją 300 stron, a całość informacji o Alim zmieściła by się w 1/6 tej objętości. Może miałam za duże oczekiwania, spodziewałam się formy biografii a tutaj wszystkiego po trochu,jakbym czytała fragment skróconej encyklopedii: o organizacjach bokserskich, o gangsterach, o budowie Las Vegas, o telewizji, o Malkolmie X, o sędziach, o islamie(?), o wojnie w Wietnamie. Do tego rozbudowane historie przeciwników Alego, z kim walczyli, czym się zajmowali poza boksem, jakie mieli dzieciństwo, słowem o wszystkim i niczym. Nie interesowało mnie też, że bluzka, którą nosiła Sonia na drugiej randce z Alim miała kremowy kolor i uwydatniała jej pełne piersi.
W całym szeregu mniej istotnych i nieistotnych historii brakowało mi spojności i przede wszystkim essencji, tego jakim człowiekiem prywatnie był Ali, co myślał, co czuł.
Może...

Marcin Jaroszewicz | 2016-11-19
Przeczytana: 19 listopada 2016

Jeśli ktoś chce poczytać o Alim, to lepiej niech sobie odpuści. Ale jeśli macie ochotę na ciekawą historię o Ameryce z boksem w tle, to ok, polecam!

sub | 2018-05-07

bardzo niespójna biografia wszystko i nic.

michał | 2018-01-30
MC_Sobieski | 2017-09-06