Sztuka podróżowania

The Art of Travel
978-83-60318-86-7
podróż, filozofia, sztuka
Ag2S

Sztuka podróżowania to niezwykła relacja z wojaży w czasie i w przestrzeni - bliskich i dalekich, rzeczywistych i wyobrażonych. Wybierając za przewodników artystów (m.in. Baudelaire'a, Flauberta, van Gogha czy Hoppera), de Botton dostrzega w podróżowaniu problem filozoficzny, ściśle związany z ludzkim pragnieniem pełni i dążeniem do szczęścia.

Snoopy | 2011-09-16
Przeczytana: 10 września 2011

Tę książkę o podróżowaniu z artystami w roli przewodników czyta się znakomicie. To przykład świetnej eseistyki w stylu anglosaskim, pisanej z humorem, erudycją - po prostu "dla ludzi". Autor ani przez moment nie nudzi, raz po raz przywołuje mnóstwo ciekawostek i interesujących anegdot z życia artystów. Przy okazji rzuca trochę światła na styl naszych własnych wojaży i sposobu życia w ogóle. Kapitalna lekka, acz niegłupia lektura.

Alfalfa | 2013-06-11

Książeczka stanowi nawet odkrywcze spojrzenie na motyw podróży z punktu widzenia filozofii i psychologii w literacko-artystycznym sosiku. Zawiera niby oczywiste prawdy, które jednak nie zawsze sobie uświadamiamy, nie myślimy o podróżach w ten sposób.
Tak jak dla Stendhala piękno sztuki i siła doznań były obietnicą szczęścia, tak dla niektórych z nas nasze wyobrażenia o podróżach, które odbędziemy bądź chcielibyśmy odbyć, są obietnicą naszego, osobistego szczęścia.
Na przykład taka Prowansja. Niby nic oryginalnego, kraina masowo odwiedzana i uwielbiana przez Anglosasów. A jednak przyciąga, mnie także. Odpowiedź na pytanie "dlaczego?" nie będzie wcale: bo są pola lawendy, zabytki z czasów rzymskich, bo jest cassis i mydło marsylskie. To raczej pozytywne wrażenia, doznania i dobre relacje my-ludzie, my-przyroda, my-świat, które powodują w naszej świadomości stan błogości i przypływ endorfin. Jeśli jest spełnionych przy tym szereg warunków, np. właściwe miejsce, czas, piękna pogoda,...

Tamanna | 2016-07-19
Przeczytana: 08 czerwca 2016

Życie mnie ostatnio porwało na tyle, że nie zdążyłam opisać kilku przeczytanych książek. Szkoda. Czar pierwszych chwil po zakończeniu książki minął.
"Sztuka podróżowania" przyciągnęła moją uwagę tytułem. Podróże to ważna część mego życia (szczególnie podróże do Indii, te wspominane i te planowane), więc warto wiedzieć, jak może na nie spojrzeć "filozof życia codziennego".
Swoje wrażenia Alain de Botton zawiera w pięciu cyklach esejów:
- Wyjazd
- Motywy
- Krajobraz
- Sztuka
- Powrót
Czytałam nie po kolei. Zaczynając od rozdziału "O sztuce, która otwiera oczy" że względu na osobę Van Gogha. Autor przebywając między Arles i Saint Remy uczestniczy w wycieczce po miejscach malowanych tu przez Van Gogha. Dzieląc się z nami wrażeniami z tej wycieczki i tym, jak przeżywa malarstwo Van Gogha. Pisze o odkrywaniu cyprysów i oliwek dzięki obrazom Van Gogha. W eseju ilustrowanym zdjęciami miejsc, w których powstały sławne dziś obrazy i reprodukcje i obrazów van Gogha (niestety czarno-białym)...

kasiulik | 2011-11-15
Przeczytana: listopad 2011

W poszukiwaniu kluczy do poznawania codzienności, autor skłania do przeformułowywania zjawisk z pozoru oczywistych i banalnych. Finezja i lekkość tych tekstów podszyta jest potrzebą głębszego przeżywania i rozumienia świata. Każdy z bohaterów zbioru kreślony jest w perspektywie różnych sposobów poszukiwania i badania konstrukcji tajemnego piękna "opatrzonej", lecz nie odkrytej i nie docenionej w pełni jej zróżnicowania, codzienności. Moim faworytem jest tekst o Ruskinie i zawarta w nim refleksja, może i oczywista, lecz jak trafnie oddana, o ekspresji plastycznej jako doskonaleniu zmysłu obserwacji.

NullnFull | 2016-09-02
Przeczytana: 02 września 2016

Ciekawa pozycja w niszowej tematyce: filozofia podróżowania. Książka dużo by zyskała na lepszym wydaniu, kolorowych zdjęciach reprodukcji obrazów i lepszym papierze. W przypadku tej książki ma to znaczenie. Autor w ciekawy sposób połączył historię sztuki z filozofią i podróżowaniem. Nie do końca zgadzam się z jego wnioskami ale trzeba przyznać, że jest bardzo ciekawym przyczynkiem do dyskusji.

Marcin | 2012-06-02
Przeczytana: 02 czerwca 2012

Interesujące spojrzenie na podróżowanie, napisane piórem prawdziwego humanisty (w całym tego słowa znaczeniu). Pozwala inaczej spojrzeć na pewne kwestie, np. w rozdziale o rysowaniu.

Anna | 2016-11-06
Na półkach: Le B, Posiadam, Przeczytane