Prawdziwa historia miłości

W.A.B.
2018-01-31
2018-01-31
Magdalena Sommer
codzienność miłość poszukiwanie sensu życia poszukiwanie szczęścia relacje damsko-męskie uczucie życie codzienne

Bardzo ważna książka, pokazuje zawiłość względnie prostej rzeczy jaką jest związek dwójki ludzi. Genialna jako poradnik relacji między ludzkich, nie tylko związanych z miłością do partnera lub partnerki, sytuacje przedstawione w książce można odnieść do przyjaźni, relacji z rodzicami lub rodzeństwem. Autor głównie jednak skupił się na relacjach małżeńskich, gdzie przechodzi przez wszystkie etapy miłości, od zauroczenia, przez oświadczyny i małżeństwo. Tłumaczy dokładnie co może stać za chęcią zawarcia związku małżeńskiego, jest to interpretacja autora, jednak bardzo logiczna. Książka może mieć duży wpływ na postrzeganie miłości. A niektórzy odnajdą w głównych bohaterach siebie, co daje poczucie komfortu i samoakceptacji. Dosłownie sesja u psychologa zawarta w książce - nie tylko przedstawia problem, ale pokazuje jak można go odebrać i sugeruje możliwe rozwiązania. Uważam, że każdy powinien po nią sięgnąć, niezależnie na jakim etapie życia się znajduje.

Kompletnie mnie ta książka przejechała emocjonalnie. Szczera, chwilami wręcz brutalnie. Nieidealistyczna.

Przepiękna opowieść - poradnik, bez zbędnego lania wody po prostu wraz z autorem dokonujemy analizy pewnego związku. Począwszy od zalążków miłości, które się rodzą już w czasie dziecięcym po każdy etap zakochania, małżeństwa i starości. Pada wiele przejmujących zdań, które tłumacza zachowanie partnera oraz to ze każdy ma swój indywidualny koniec świata i bariery, które wydają się nie do przeskoczenia.
Jest po prostu piękna, nadaje się na prezent dla nowożeńców.

Przyznaję... początek był dosyć słaby.

Jednak z każdym kolejnym rozdziałem i etapem życia pary, odkrywałam coraz to nowe zakamarki ich psychiki.

On i ona. Ona i on. Na początku sielanka, ptaki, śpiew, a później dobijająca szara rzeczywistość i pojawiające się kłopoty. Jesteśmy świadkami narodzin ich miłości, a następnie przez kolejne rozdziały dowiadujemy się, jak ich związek ewoluuje i przeradza się w stałą życiową relację z obrączką na palcu. Następnie dzieci, zdrada i szukanie pomocy. Mamy tu wszystko.

Historia przeplatana autorskimi komentarzami, które unaoczniają popełniane błędy w komunikacji oraz podejściu pary dają do myślenia.

Książka skłania do refleksji. Jednak myślę, że nie do każdego ona przemówi. Nie każdy polubi się z jej formą. Nie wciąga od samego początku, ale warto dać jej szansę.

Przyznaję... początek był dosyć słaby.

Podoba mi się forma tej książki - na przykładzie pewnej pary, od momentu ich poznania, poprzez małżeństwo i dalsze lata - autor omawia typowe zachowania i problemy osób połączonych miłością. Analizuje błędy, problemy w komunikacji, rozważa co by było gdyby. Ciekawa lektura.

Spokojna książka napisana w ciekawej formule i z czułością dla człowieka z jego ograniczeniami i słabościami. Pomaga rozumieć i siebie, i partnera i wybaczyć i sobie, i jemu, a zatem pomaga dojrzewać. Jest piękna.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

"Było sobie życie" w wersji dla dorosłych; trochę powieść, trochę poradnik.
Część nauk płynących z całej tej historii przespałem podczas lektury, a część przeszła niezauważona pod grubą warstwą banałów.

"Było sobie życie" w wersji dla dorosłych; trochę powieść, trochę poradnik.

Nietypowa lektura: ni to powieść ni poradnik z rozłożeniem na części pierwsze wybranych sytuacji z życia bohaterów i dywagacjami co było gdyby bohater w tym momencie powiedział coś innego lub zachował się inaczej.

Książka o związku, miłości i małżeństwie poparta psychologiczno filozoficznymi przemyśleniami.
Dzięki temu mamy retrospekcje zachowań myśli postępowania, które kieruja każdym z nas.
Polecam, to nie poradnik, coś znacznie więcej.

Polecam, to nie poradnik, coś znacznie więcej.

Świetna analiza związku dwojga ludzi, niezwykle przenikliwa i pięknie napisana.

Świetna analiza związku dwojga ludzi, niezwykle przenikliwa i pięknie napisana.