Burza z krańców ziemi

Tłumaczenie: Beata Walczak-Larsson
Cykl: Rebeka Martinsson (tom 1)
Wydawnictwo: Otwarte
Solstorm
Maleństwo

UWAGA! książka wydana również pt.:"Burza słoneczna". Na podłodze prowincjonalnego kościoła w północnej Szwecji leży brutalnie okaleczone ciało mężczyzny. Gdy życie z wolna z niego uchodzi, on myśli o swojej poprzedniej śmierci. Wśród mroku nocy niczym smok wije się zorza polarna... Rebeka Martinsson wraca do rodzinnego miasta, o którym wolałaby zapomnieć. Chce pomóc przyjaciółce oskarżonej o...

UWAGA! książka wydana również pt.:"Burza słoneczna".

Na podłodze prowincjonalnego kościoła w północnej Szwecji leży brutalnie okaleczone ciało mężczyzny. Gdy życie z wolna z niego uchodzi, on myśli o swojej poprzedniej śmierci. Wśród mroku nocy niczym smok wije się zorza polarna... Rebeka Martinsson wraca do rodzinnego miasta, o którym wolałaby zapomnieć. Chce pomóc przyjaciółce oskarżonej o zamordowanie brata, charyzmatycznego przywódcy lokalnego protestanckiego kościoła. Jednak by odnaleźć prawdziwego mordercę, Rebeka będzie musiała zmierzyć się z własną mroczną i bolesną przeszłością, stawić czoła wrogiej, milczącej wspólnocie, zanurzyć się w lodowatym, brutalnym świecie zakłamania, głęboko skrywanych rodzinnych sekretów, władzy i manipulacji. A walka o prawdę szybko zmieni się w walkę o jej własne życie. Mistrzowsko nakreślone kobiece charaktery nie pozwalają oderwać się od lektury aż do zaskakującego końca. W ekranizacji tej powieści główną rolę zagrała Izabella Scorupco.

źródło opisu: Wydawnictwo Otwarte, 2008

źródło okładki: zdjęcie autorskie

Pierwsza książka z serii, której bohaterką jest Rebeka Mortinssen.

Postanowiłam sięgnąć po "Burze z krańców ziemi" skuszona obietnicą zimowych krajobrazów, mroźnych wieczorów i mglistych sennych poranków towarzyszącym bohaterom powieści. Razem z nimi przekopywałam się przez zaspy skąpane w mroku nocy, odgarniałam trzeszczące na mrozie gałązki drzew i oglądałam zorzę polarną, by w końcu natrafić na morderce jednego z przywódców duchowych, którego okaleczone ciało zostało odnalezione w jednym z prowincjonalnych kościołów.
To wędrówka w której oprócz przebijania się przez niezwykle barwne opisy krajobrazu, można również skosztować charakterystyki ciekawie skonstruowanych postaci. Bohaterowi są bardzo realistyczni, a ich charakter jak i wzajemne relacje są bardzo rozbudowane. Autorka stosuje środki stylistyczne, które nadają językowi tajemniczość i budują opisy o lekko surrealistycznym zabarwieniu. W połączeniu z mroźnym krajobrazem północnej Szwecji powoduje to wytworzenie się...

Podoba mi sie sposób zaprezentowania głównej bohaterki, która zmaga się z demonami przeszłości i to jak tworzy Asa skomplikowaną zagadką kryminalną.Niby debiut,ale za to jaki!

To co do mnie przemawia w skandynawskim pisarstwie to malowanie mocnej, mroźnej scenerii, pokrytej przez mgły i śnieg, w której rozgrywa się cały dramat postaci skrywających liczne sekrety.

Jak dla mnie odpowiednio dozowany dreszczyk emocji, niespodziewane sytuacje,dobrze nakreślone postacie które łatwo zapamiętać,pewien pokład psychologiczny,teraźniejszość i przeszłość,które tu współbrzmią.

allison | 2014-01-19
Na półkach: Przeczytane, Rok 2014
Przeczytana: 19 stycznia 2014

Było to moje drugie spotkanie z kryminałem A. Larsson i również udane, bo fabuła łączy kryminalną intrygę z wątkami obyczajowymi, a to lubię.

Dochodzenie do prawdy trzyma w napięciu, zwłaszcza, że w związku z makabryczną zbrodnią na jaw wychodzą ciemne sprawy i sekrety bohaterów. Poznajemy je stopniowo, co buduje napięcie i sprawia, że trudno oderwać się od czytania.

Podobnie jak w powieści "W ofierze molochowi", duże wrażenie zrobił na mnie opis cierpień psa, większe niż opis zmasakrowanych zwłok człowieka. Fragment był tak wstrząsający i sugestywny, że musiałam zrobić przerwę w lekturze, by otrząsnąć się z szokującego przeżycia.

Całość czyta się szybko i z niesłabnącym zainteresowaniem.

PaniKa | 2014-08-15
Na półkach: Przeczytane, 2014

„Burza słoneczna” to pierwsza część z cyklu powieści o Rebece Martinsson, prawniczce ze Sztohklomu. Jest to równocześnie pierwsza pozycja Asy Larsson po którą zdecydowałam się sięgnąć.

Rebaka pewnego dnia otrzymuje telefon od swojej przyjaciółki z młodości Senny, która zostaje oskarżona o morderstwo swojego brata, pastora prowadzącego kościół w Kirunie, małej miejscowości w północnej Szwecji. Kobieta wiedząc iż Rebeka jest prawniczką prosi ją o pomoc. Ta nie namyślając się długo wyrusza do Kiruny by pomóc koleżance. Tam przyjdzie się jej zmierzyć nie tylko z bolesnymi wspomnieniami z przeszłości, ale również będzie musiała stawić czoło mieszkańcom miasteczka którzy są do niej wrogo nastawieni.
Poznajemy również komisarz Anne Marię Melle która bierze udział w prowadzeniu śledztwa w sprawie zamordowanego pastora. W trakcie dochodzenia w domu siostry zamordowanego zostaje znaleziona jego Biblia, a także nóż, który najprawdopodobniej był narzędziem zbrodni. Senna zostaje aresztowana,...

zaczytana | 2014-10-06

Seria książek Pani Asy Larsson stała na półkach mojej biblioteczki już od jakiegoś czasu. I sama nie wiem, dlaczego nie sięgałam po nie. Może odstraszała mnie umieszczona na ich okładkach informacja, że to kolejny Bestseller - a autorka to kolejna Królowa Skandynawskiego Kryminału? Czy nie ufałam już kolejnym takim rewelacjom? No bo w końcu ile można? Ile może być Królowych? Ale przecież ja uwielbiam być straszona i zadziwiana po skandynawsku! W końcu, wczoraj sięgnęłam po pierwszą z cyklu książkę "Burza słoneczna" i.... wpadłam! Nie mogłam oderwać się od czytania. Dobry styl, dobry język, ciekawa, wciągająca akcja. No i przede wszystkim główna bohaterka - Rebeka Martinsson, której ja uwierzyłam od pierwszych stron książki. Byłam wściekła razem z nią. Bałam się razem z nią. Razem z nią brnęłam po kolana w śniegu, dosłownie odczuwając na swej twarzy szczypanie mrozu zimowej Kiruny. I jedyne, co mi przeszkadzało w czytaniu, to cudowna pogoda za oknem, której zdrowy rozsądek nie...

Anna | 2016-11-20
Przeczytana: 20 listopada 2016

Ach, jak zimno jest w tej książce. Jak śnieżnie. I jak ciemno.

Ja jestem niedźwiedź i zimą śpię. Jak w takich warunkach można prowadzić jakieś śledztwo? Jak można przy tym zajmować się dwiema małymi dziewczynkami nie będąc nigdy matką? Jak w ogóle można tam dobrowolnie pojechać??

Świetna, trzymająca w napięciu książka z mądrymi policjantami, momentami niezbyt rozgarnietą Rebeką, ciekawym wątkiem obyczajowym, no i zimą, zimą, zimą...
Ta zima mnie urzekła. A najbardziej to, że jest tam, a nie tu.

darkangel | 2013-09-21
Przeczytana: 11 marca 2013

Ciekawy kryminał, który powinien być przeczytany jako pierwszy ale ja przeczytałam go na końcu i pod tytułem "Burza z krańców ziemi". Polecam

Madi | 2014-05-08
Przeczytana: 08 maja 2014

Tak jakoś się złożyło,że nie dane mi było przeczytać powieści Pani Asy chronologicznie .
Jednak wcale mi to nie przeszkadzało w czytaniu,
wręcz przeciwnie znając już trochę główną bohaterkę, Rebekę fajnie było dowiedzieć się dopiero teraz o jej przeszłości i o tym,co ją skłoniło do opuszczenia rodzinnej Kiruny.
Mało tego ,ta pierwsza część podobała mi się jak na razie najbardziej,to właśnie w niej najbardziej poczułam klimat mroźnej Szwecji.
Poznajemy tu nie tylko przeszłość Rebeki,ale śledzimy razem z nią postępy w śledztwie w sprawie zamordowania jej dawnego przyjaciela -pastora.
Oprócz tego autorka w bardzo prosty i dobitny sposób opisała jakimi prawami rządzą się przewódcy sekt i fanatycy religijni, jak potrafią manipulować słabymi ludźmi używając do tego celu Boga i Biblii .
Reasumując-jak dla mnie jest to bardzo dobrze napisany kryminał z wątkiem religijnym i zimowym klimatem ,który przeczytałam z dużym zainteresowaniem w dość szybkim tempie.
Świetny!Polecam nie tylko...

elenkaa | 2014-03-25
Przeczytana: 25 marca 2014

Pierwsza część przygód o ambitnej prawniczce Rebece Martinsson, która wraca do rodzinnego miasteczka zbadać sprawę śmierci brata niegdyś najlepszej przyjaciółki. Troszkę to przypomina historię Erici Falck z książek Camilli Läckberg, co jest dla mnie pozytywnym skojarzeniem.
Kryminał zapowiadał się bardzo ciekawie i taki był. Lubię książki, w których w sprawę kryminalną wplątane są głowy kościoła - w tym wypadku było trzech pastorów.
Cieszę się, że poznałam nową szwedzką autorkę kryminałów, która mam nadzieję, obok Camilli będzie moją ulubioną. Bo jak na razie zapowiada się bardzo dobrze. A z tego co widzę, jej najnowsza powieść ("W ofierze Molochowi") zbiera naprawdę niezłe oceny.

Książka, która powinna być jako pierwsza, ja przeczytałam jako ostatnią. Tylko dlatego że nie mogłam jej nigdzie kupić, ale dzięki uprzejmości jednej z czytelniczek "Lubimy czytać" - Kingi:), która mi ją przesłała, w końcu dowiedziałam się co wydarzyło się w Kirunie, i co spowodowało depresję i załamanie psychiczne Rebeki, o którym jest mowa w następnych książkach Asy Larsson. Bardzo przyjemna i zaskakująca książka Asy:) Zresztą jak każda jej książka. Uwielbiam ten skandynawski, mroźny klimat. Polecam>