Burza słoneczna

Okładka książki Burza słoneczna Åsa Larsson
Logo Lubimyczytac Patronat
Logo Lubimyczytac Patronat
Okładka książki Burza słoneczna
Åsa Larsson Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie Cykl: Rebeka Martinsson (tom 1) kryminał, sensacja, thriller
Rebeka Martinsson (tom 1)
Solstorm
Wydawnictwo Literackie
2013-09-25
2013-09-25
Beata Walczak-Larsson
literatura szwedzka Rebeka Martinsson Beata Walczak-Larsson

Morderstwo na tle zorzy polarnej

zaskakujący tytuł który nie kojarzy się z treścią ,dużo wątków ,nazwisk ,religii , mało akcji . przeczytać i zapomnieć.

Całkiem fajna historia kryminalna. Dobrze się czyta. Nie jest to książka, którą się czyta z zapartym tchem ale mimo wszystko warto się zaznajomić z tą autorką.

Autorka polecana na grupach czytających kryminały nałogowo więc i ja postanowiłam zapoznać się z twórczością tej Pani. No i cóż. Początek książki taki sobie. Nie mogłam skupić się na fabule , bo ciągle rozpraszały mnie dziwnie brzmiące imiona . Zresztą książka tak do 3/4 nie wciągała aż tak. W połowie byłam tak zdezorientowana że miałam ochotę ja zwrócić do biblioteki bez skończenia czytać. Mnóstwo drobnych szczególików , które irytowały jak koperek między jedynkami np.odsniezanie auta szczotka ryżową na kiju czy pomysł , że prawnik zajmujący się głównie sprawami przekrętów podatkowych nagle staje się obrońca w sprawie karnej ( w Polskim prawie chyba nie ma takich możliwości). Generalnie miałam wrażenie że Pani płacą za słowo bo akcja jako taka rozwinęła się dopiero od koniec książki. Ostatnie sto stron sprawiło , że dam Pani kolejną szansę. W końcu to debiut. Może w kolejnych częściach się zrehabilituje.

Jak na kryminał to niestety mało "kryminałowa" pozycja. Główna bohaterka taka jakaś bez wyrazu, bardziej charakterystyczna wydaje się już policjantka z Kiruny. Ogólnie motywy religijno-sekciarskie nie są dla mnie jakoś wybitnie pasjonujące, ale tu było to do przełknięcia. Fabuła nieco rozwleczona i momentami bez emocji, dopiero ciekawiej robiło się na ok 150 stron od końca. Dobra książka do czytania na plaży/leżaku, w domu chyba bym się z nią męczyła 2 tygodnie, zamiast 2 dni.

Pierwszy tom cyklu o Rebece, przeczytany jako drugi.
Ciekawa rola głównej bohaterki.
Polecam.
Zabieram się za kolejne tomy.

Pierwszy tom cyklu o Rebece, przeczytany jako drugi.
Ciekawa rola głównej bohaterki.
Polecam.
Zabieram się za kolejne tomy.

Książka polecona mi w bibliotece i bardzo się cieszę , że ją wypożyczyłam. Tym oto sposobem Asa Larsson trafiła na listę moich ulubionych pisarek.
W książce poza ciekawą fabułą i toczącym się śledztwem zachwyciło mnie tło czyli życie na północy Szwecji. Opisy potraw, krajobrazu, roślinności był bardzo ciekawy, dużo można się nauczyć o żyjących tam ludziach. Nie jest to typowy nudny opis, który wiele osób chętnie by pominęło. Moja ocena być może pokierowana jest tym, że skandynawia jest bardzo bliska memu sercu.

Trigger Warning: krzywdzą pieska :///

Trigger Warning: krzywdzą pieska :///

Obrzydliwie nudna. Kryminału tutaj w zasadzie tyle, że ktoś kogoś zabił i jest jakieś śledztwo, ale ważniejsze jest multum opisów relacji, emocji, snów i innych totalnie nieinteresujących rzeczy.

Ciekawe otwarcie serii, mimo religijno-sekciarskiego wątku, za którymi generalnie nie przepadam, byłam ciekawa rozwojowi wypadków.

Burza słoneczna zrobiła na mnie dużo lepsze wrażenie niż jej kontynuacja. Niestety, sama zaspoilerowałam sobie jej zakończenie, więc wiedziałam, jak zakończy się powrót Rebeki do Kiruny, ale nadal z ciekawością śledziłam jej drogę ku temu. Z przyjemnym zaskoczeniem odkryłam, że główna bohaterka ma ikrę i “jaja”, które pozwalają jej nie dawać za wygraną i stawiać na swoim, jeśli czuje, że ma rację. Szkoda, że w drugim tomie w wyniku traumy zatraciła te cechy, ale liczę, że w kolejnych tomach ta pierwotna wersja prawniczki powróci.

Cała opinia:

• Kryminały