Elling mamusin synek

2005-06-01
2005-06-01
2017-01-01
Maria Gołębiewska-Bijak

Zaczęło się od obejrzenia filmu na WFF. Nakręcono go zresztą na podstawie następnego tomu ("Elling na śmierć i życie),a dopiero w kolejnym roku mogłam zobaczyć prequel, czyli ekranizację "Elling mamusin synek". Po serię książek sięgnęłam gdy tylko dowiedziałam się, że zostały napisane ;) I nie zawiodłam się. Dużo niezłego humoru, coś do przemyśleń i ogólnie dobra lektura.
A filmy również warto obejrzeć.

2041

Doprawdy nie mogę się nadziwić, że książka jest u nas tak mało popularna... Oczywiście, to niełatwa lektura, ale przecież w życiu i czytaniu nie chodzi o to, żeby iść na łatwiznę, czyż nie?
Mnie ta historia poruszyła bardzo. Są książki, o których nigdy się nie zapomina i "Elling..." z całą pewnością jest jedną z nich.
POLECAM!

Indiana -> świetna opinia! :)

POLECAM!

Indiana -> świetna opinia! :)

Początkowo miałam nieodparte wrażenie, że autor wzorował się na powieści "Lot nad kukułczym gniazdem" - mamy szpital psychiatryczny, biel, zapach chloru, pielęgniarzy i postać niewzruszonego Indianina.

Ale później wszystko jest inne.

Elling - mężczyzna, który dobiega czterdziestki, mieszkał całe życie z matką, nie potrafi przystosować się do życia w społeczeństwie, nie ma kolegów, przyjaciół, dziewczyny, ba! Nigdy dziewczyny nie miał.
W szpitalu psychiatrycznym jesteśmy tylko na początku książki, i w końcowych jej kartach.
Reszta to wspomnienia Ellinga ze wspólnego życia z matką - niedziel, w których serwowała zawsze coś ekstra na śniadanie (jajko),Wigilii, i wycieczki do Hiszpanii, gdzie w jaskrawym świetle widzimy mocno zaburzone relacje dwojga ludzi: matki samotnie wychowującej swoje jedyne dziecko, która całe życie poświęciła synowi skazując się na samotność i syna, który usiłuje być samodzielny, walczy o prawo do decyzji i samodzielnej egzystencji, ale nie potrafi wykonać finalnego kroku.

Zadziwia mnie streszczenie na okładce, w którym mowa o przyjaźni Ellinga i Kjella w szpitalu, bo faktycznie, jest taki wątek, ale wydaje mi się mało istotny na tle wydarzeń w Hiszpanii, przyjaźni Ellinga z małym kotkiem, stresującej go odprawie paszportowej, fantazjowaniu o stewardessie czy układaniu sobie życia z Gunn, lekarką ze szpitala.

Mam nieodparte wrażenie, że Kjell powstał tylko po to, by jaskrawiej pokazać postać Ellinga, jego wrażliwość, oczytanie, elokwencję i podejście do kobiet.
Elling pragnie miłości, samodzielności, tego, by kimś się opiekować i mu pomagać, seks jest istotny, ale stanowi dopełnienie. Kjell to prosty, wręcz zacofany facet z patologicznej rodziny, który sam twierdzi, że "chce mu się pieprzyć".

Książka do gatunku klasyki się nie zalicza, nie jest książką "wow!" jednak łyka się ją w jeden dzień i nie jest to dzień stracony.

Ale później wszystko jest inne.

Norwegia - dziwny i ponury kraj. Norwegowie - dziwni i ponurzy ludzie. Elling - Norweg, dziwny, dziwaczny, najdziwniejszy.

W pierwszej książce o Ellingu poznajemy zupełnie bezradnego faceta (chłopca? mimo wieku, właściwie chłopca),który nawet sobie nie zdaje sprawy z tego, jaki jest odmienny. A może, kurcze, nie - może to norweski standard? Właściwie dlaczego państwo się nim zaopiekowało umieszczając go w zakładzie psychiatrycznym? Przecież czubkiem zupełnym nie jest. Jest po prostu dziwny. Taki norweski Forrest Gump. Gump przecież sobie dawał radę. I to świetnie. Elling też sobie da radę. Mimo przedziwnych i zaskakujących perypetii nie żywię na tym etapie (1 część o Ellingu) specjalnej sympatii... a Norwegia to dziiiiiwny kraj...

MATKO!!! ZANIM URODZISZ PRZECZYTAJ
„Elling mamusin synek”, to nie tylko tytuł książki to jednostka chorobowa głównego bohatera, który całe swoje życie spędza „kołysząc się w wygodnym kokonie” kochającej lecz nadopiekuńczej matki. To coraz częściej spotykane zjawisko kobiety samotnie wychowującej dziecko, która kompensując sobie brak mężczyzny całą swoją uwagę skupiają na jedynaku.
W efekcie mamy do czynienia z samotnym prawiczkiem, który jest nastawiony do świata zewnętrznego nieufnie i wrogo, żyje według dziwacznych schematów i rytuałów, prowadząc nieprzerwaną konwersację z samym sobą. Bohater nie dąży do zmian ale zmiana jest nieuchronna, pępowina łącząca go z matką zostaje w brutalny sposób zerwana, Elling staje się życiowym rozbitkiem bez szans na samodzielną egzystencję.
Książkę można czytać jako zabawną komedię lub tragikomiczną farsę o naszych nerwicach i natręctwach, samotności oraz poszukiwaniu akceptacji i miłości.

MATKO!!! ZANIM URODZISZ PRZECZYTAJ

Po lekturze tej książki mam ochotę krzyknąć: Elling to ja!
Analizowanie nawet najmniej istotnych zdarzeń, przesadne przejmowanie się wszystkim, chorobliwe przywiązanie do pewnych rzeczy- każdy to zna, czy z autopsji, czy też z obserwacji.
Perypetie nadwrażliwego i uzależnionego od matki Ellinga, śmieszą, rozczulają i pochłaniają bez reszty. Nie rozumiem, dlaczego ta książka jest tak mało popularna w naszym kraju. Czyżby wina tkwiła w paskudnej okładce? Gdyby nie film, który miałam okazję obejrzeć jakiś czas temu, pewnie też nigdy nie sięgnęłabym po ten tytuł, a dużo bym straciła

Po lekturze tej książki mam ochotę krzyknąć: Elling to ja!

Rewelacyjna, rewelacyjna do n-tej potęgi. Musicie ją przeczytać!!!!

Rewelacyjna, rewelacyjna do n-tej potęgi. Musicie ją przeczytać!!!!

• Skandynawia
  • Literatura skandynawska