Elling na śmierć i życie

Cykl: Elling (tom 2)
Wydawnictwo: Replika

Znowu spotykamy Ellinga (mamusinego synka), tym razem zaabsorbowanego przybliżaniem się do realnego życia ze swojej nowej bazy wypadowej sojalnego mieszkanka na Kirkeveien w Oslo. I tym razem nasz bohater nie jest sam. U swego boku ma Kjella Bjarnego, jednego z nieskomplikowanych apostołów codzienności. życie budzi obawy, niemniej w niewielkich porcjach okazuje się całkiem do wytrzymania.

Aisling | 2016-06-04
Przeczytana: 04 czerwca 2016

Nie mam więcej jak tyle, że gdy czytam historie z Ellingiem, Kjellem Bjarnem i innymi... czułam się jakoś tak bardzo swojsko, a jednocześnie irytował mnie ellingowy tradycjonalizm. Przekonania utrwalone w nim od lat, a moi rodzice myślą podobnie jak on i stąd ta nieprzychylna emocja.

Elcia | 2016-01-12
Przeczytana: 2014 rok

Przemyślenia Ellinga mnie urzekły. Pierwszej części nie czytałam, ale wcale nie trzeba tego robić, aby przeczytać drugą część. Podoba mi się dobór słów, widać w tym trochę zabawy. Tak jak wyrażenie "nieskomplikowany apostoł codzienności" użyte w opisie książki odniesione do kumpla i współlokatora Ellinga to piękne i zabawne zastępstwo różnych nacechowanych negatywnie słów ;)

biegaczka | 2014-03-11
Przeczytana: 10 marca 2014

Kolejne, już drugie spotkanie z Ellingiem. Jeśli ktoś nie lubi trylogii, serii, tasiemcowych opowieści, to jest duża szansa, że jednak po drugą część przygód mamusinsynka sięgnie. Podobnie jak ja.

W tej części poznajemy Ellinga już po wyjściu z psychiatryka, na wolności, na której w towarzystwie Kjella - kumpla z pokoju - ma nauczyć się żyć. I tak oto jesteśmy świadkami jego pierwszych, samotnych spacerów, wypadów do knajpy, gdzie zawiera pierwszą przyjaźń ze starszym mężczyzną o uroczym imieniu Alfons, upojenia alkoholowego, swatania przyjaciela...

Elling zaczyna żyć na nowo, bez matki, sam stawiając czoła problemom. Pomaga wraz z Kjellem ciężarnej sąsiadce, jest świadkiem inicjacji seksualnej swojego przyjaciela, przeżywa skrajne emocje, od zazdrości o kumpla po kibicowanie mu w walce, którą toczy on sam - walce o normalne życie.
Życie, które zaczyna prowadzić Elling wydaje się być normalne, ale sam Elling... zaczyna być mocno irytujący, zarozumiały i fantasmagoryczny....

indiana ego | 2010-11-15
Przeczytana: 11 listopada 2010

Dalsze losy Ellinga.
Tym razem staje przed ogromnym wyzwaniem. Przeprowadza się do samodzielnego mieszkanie, nie jest jednak w swych zmaganiach sam. Towarzyszy mu przyjaciel, którego znamy już z poprzedniej części przygód Ellinga, Kjell Bjarne.
Mozolna droga do samodzielności jest naszpikowana trudnościami. Pokonanie lęku przed telefonem, czy też przed wyjściem z domu przybliża ich do bycia pełnoprawnymi członkami społeczeństwa, wraz ze wszystkimi przywilejami i obowiązkami.
"Na śmierć i życie" jest jeszcze lepsze niż "Elling mamusin synek". Akcja toczy się wartko, Elling dojrzewa, uczy się i odkrywa w sobie powołanie do bycia poetą, w jego życiu pojawiają się nowe osoby, które go motywują do działania. Nie jest już samotny.
Ciepłej i zabawnej historii ciąg dalszy zaostrza apetyt. Mam nadzieję że ostatnia część, okaże się równie dobra.

Salma | 2013-02-21

Druga część opowieści o Ellingu zupełnie nie przypadła mi do gustu, bo Elling coraz mniej sympatyczny się robi, wiecznie naburmuszony... no, ale skoro już czytam... (w końcu filmy mi się podobały). Właściwie ta część nie jest zupełnie o nim. Bardziej skupia się na perypetiach jego przyjaciela z psychiatryka - Kjella, który całkiem nieźle aklimatyzuje się w życiu za murami szpitala. Elling go tylko obserwuje. I choć dba zdecydowanie lepiej o higienę, to jakoś trudniej mu prowadzić zwyczajne życie, bez przewodnika, opiekuna. Czy ma szansę się jednak przystosować? Obstawiam, że ma szansę.

marzi | 2010-12-28

Genialnie napisana i przetlumaczona, mega zabawna, mozna smiac sie i plakac.

lady_of_theflowers | 2016-04-16
Przeczytana: 20 kwietnia 2016