Kolory miłości

9788372001894

Bohaterką jest młoda brytyjska Hinduska, Nina, która rzuca pracę radcy prawnego w agencji artystycznej, żeby spełnić uśpione brakiem pewności siebie, a także autorytatywnym zakazem ojca marzenie o malowaniu (sama Nair rzuciła posadę doradcy wydawniczego po to, żeby poświęcić się pisaniu).

Kahl | 2014-11-12
Przeczytana: 10 listopada 2014

Książka bardzo fajna i bardzo lekka w czytaniu, nie mogłam się od niej oderwać i mało co nie płakałam po jej przeczytaniu bo już się skończyła.. co nie oznacza, że na samym finale książki nie płakałam.. owszem - płakałam. Strasznie podobało mi się zestawienie dwóch światów: tego czego oczekują od nas inni i jak powinniśmy według nich żyć i oczywiście druga strona medalu czyli kim my sami chcemy zostać i czego w życiu potrzebujemy do tego żeby być szczęśliwym. Niesamowite co potrafimy zrobić żeby wszyscy w okół byli szczęśliwi oprócz nas. Niestety czasem bańka pęka i nie sposób dalej brnąć w kłamstwa dnia powszedniego, co rzuca nas w wir nowych kłamstw i zmagań z tym co powinnam i z tym co chcę.
Cieszę się, że mamy tutaj silną więź przyjacielską i to tak naprawdę przyjaciele a nie rodzina, która często chce dla nas tego czego samego nie mogła mieć, są największym oparciem i pomocą.
Uwielbiam książki, które motywują do zmian i pokazują, że zmiany na lepsze zawsze są możliwe o ile...

Tamanna | 2014-03-07
Na półkach: Przeczytane, Indie

Czytałam tę książkę (wraz z Sto odcieni bieli” tej samej autorki), gdy już kilka lat temu pasja do Indii zaczynała się stawać na tyle ważna , że przeczesywałam biblioteki Trójmiasta szukając książek na temat Indii. Obok notatek z tej książki mam gdzieś zarzucone w zeszytach wrażenia z Rumer Godden” Indyjskiej wiosny Uny”, „Malarza szyldów” Narayana, „Przedziału dla pań” Anity Nair, czy czy „Szanty” Marie Thoger.
Podobało mi się motto do „Kolorów miłości”, słowa cieszącego mnie swoimi obrazami malarza Henri Matisse’a – „Kto chce widzieć kolory, zawsze je zobaczy”.
Książka taka sobie. Dziś już niewiele pamiętam.

Paideia | 2011-02-20
Na półkach: Przeczytane, Na regale, 2011
Przeczytana: 19 lutego 2011

Preethi Nair zapamiętałam ze "Stu odcieni bieli" - pięknej historii matki i córki, przyjaźni, nadziei, miłości i więziach rodzinnych. Tak zauroczyła mnie ta książką, że gdy ujrzałam "Kolory miłości" tejże autorki, mimo dosyć tandetnego tytułu, kupiłam je bez mrugnięcia okiem. Czy było warto?

Myślę, że tak, warto było przeczytać kolejną wymyślaną przez P. Nair historię. Główną bohaterką jest Nina, dwudziestosiedmioletnia prawniczka, mieszkająca z rodzicami o bardzo konserwatywnych poglądach. Jako Hindusi-imigranci, musieli pracować dwa razy ciężej, by móc zapewnić córce godny los w zachodnim świecie. Ojciec - kierowca autobusów - codziennie rozsiada się w wielkim skórzanym fotelu i czeka, aż żona poda mu ciepły posiłek, gazetę i kapcie. Mama - tradycyjna pani domu, której królestwem jest kuchnia, ulubionym strojem sari, a najlepszym zajęciem poszukiwanie męża dla ukochanej córki. Nina jednak nie jest taka jak jej rodzice. Wychowała się w kulturze zachodu i nie w głowie jej...

ewa_o | 2011-08-22
Przeczytana: sierpień 2011

Całkiem przyjemna, lekka i przewidywalna kobieca proza o dość pretensjonalnym tytule. Zdecydowanie największą zaletą książki jest jej hinduski koloryt, który ubarwia klasyczną historię pt. "Kobieta zagubiona i porzucona dąży do spełnienia swych marzeń na przekór światu by w końcu stać się szczęśliwa".

książek: 1982
izusr | 2010-05-10
Jula | 2011-10-08
Przeczytana: 08 października 2011

Jest to bardzo przyjemna powieść, optymistyczna i inspirująca, choć muszę szczerze napisać, że do połowy czytało mi się niespiesznie, dopiero potem nastąpiło przyspieszenie, zaczęło się dziać dużo nowego i ciekawego, co wciągnęło mnie w lekturę na maxa. Historia Niny interesująca, ciekawe pomysły na zwroty akcji, orientalne hindusko-japońskie klimaty i to co lubię najbardziej... czyli happy and :))) ogólne przebaczenie, miłość i spełnienie - nawet najskrytszych marzeń.
Co do tytułu, to zgadzam się w zupełności z Paideją, że jest on dziwnie/nietrafnie przetłumaczony, a właściwie stworzony przez tłumaczkę, bo trudno tu mówić o jego przetłumaczeniu. W mojej ocenie nie w pełni odzwierciedla intencje autorki. Natomiast lepiej udało się to autorce projektu okładki.
I jeszcze w jednym zgodzę się z Paideją, że powieść jest wspaniałym materiałem na adaptację filmową.
Polecam, poświęcone na tę książkę kilka godzin nie będzie na pewno czasem zmarnowanym.

bachelorette | 2011-04-05
Przeczytana: 2010 rok

Przyjemnie się czytała, książka bardziej dla odprężenia niż ambitna.

Antczak | 2013-06-04
Przeczytana: 04 czerwca 2013

Książka bardzo pozytywna. Lekka - do poczytania w długie wieczory

Paula | 2011-11-15
Przeczytana: 2011 rok

Lekka książka na relaksujące wieczory

Ka02 | 2016-11-24