Tawerna przy Klonowej

2008-01-01
978-83-245-7615-9
Alina Siewior-Kuś
literatura irlandzka powieść irlandzka

Urocza książka. Wspaniale napisana. Cała powieść zaskakuje i fascynuje. Dla mnie to wyjątkowa i wakacyjna książka.
Polecam

Polecam

To moja ulubiona pozycja tej autorki. Ciepła i wzruszająca opowieść. Książki Pani Owens czyta się niezwykle przyjemnie.

Bardzo przyjemna historia, jednak napisana bez większego polotu.
Lily i Jack od wielu lat prowadzą tawernę, która przyciąga stałych bywalców. Niespieszne tempo życia, przytulną atmosfera, wspólne spędzanie czasu, to jest to, co lubią najbardziej. Gdy dociera do nich informacja, że bogaty inwestor planuje wykupić całą okolicę i wybudować w tym miejscu nowoczesne centrum, małżeństwo postanawia nie poddać się bez walki. Lily zatrudnia 4 kelnerki z zamiarem rozkręcenia interesu. Nowi goście, planowane imprezy, dodatkowe przedświąteczny zajęcia mają sprawić, że o tawernę zrobi się głośno i przeciwnicy budowy nie pozwolą wyburzyć dobrze prosperującego pubu. Ich spokojne do tej pory życie powoli zamienia się w tsunami

Bardzo przyjemna historia, jednak napisana bez większego polotu.

Książka lekka...Nie znajdziemy w niej głębokich prawd życiowych,fabuła nie będzie emocjonująca a postacie raczej na długo nie zachodzą w naszej pamięci...ale mimo tego książka wciąga i odstawić na jest trudno...lektura przyjemna...dla rozluźnienia umysłów....

Ksiażka lekka, łatwa i dość przyjemna. Sporo bohaterów, jeszcze więcej ich historii a wszystkich łączy tytułowa tawerna. Książka do przeczytania w chłodny, deszczowy wieczór. Nie sądzę żeby na długo została w pamięci.

Książka bardzo nierówna. Niektóre fragmenty czytało się bardzo przyjemnie, inne niestety „przelatywałam”, bo robiło mi się mdło od ilości cukru w cukrze. Jakbym wypiła litr syropu klonowego. Lubię ciepłe, lekkie i pokrzepiające historie, by oderwać się od szarej rzeczywistości, jednak tej nie zaliczam do zbyt udanych terapii nastrojowych. Przez pierwszą połowę zastanawiałam się, czy jednak się nie poddać i przerwać czytanie, druga połowa okazała się jednak ciut lepsza i przetrwałam.
Przede wszystkim zabrakło autorce umiejetności, aby ładnie opisać wyjątkowe uczucie łączące głównych bohaterów. Lily i Jack są małżeństwem, kochającym się niezwykle mocno biorąc pod uwagę ich długi staż. Owens powtarza to wielokrotnie i do znudzenia, jakby chciała coś wmówić czytelnikowi, zamiast pokazać poprzez zachowanie dwojga kochających się ludzi. Bez przerwy każe mówić swoim postaciom do siebie „kochanie” albo „skarbie”, jakby wyrażanie uczuć sprowadzało się jedynie do używania odpowiednich czułości.
Poza tym metamorfoza bohaterów, którzy z misiów w letargu, których życie obraca się wyłącznie wokół własnej gawry, przeistaczają się nagle z dnia na dzień w asy biznesu, okazała się dla mnie zbyt mało wiarygodna nawet jak na taki gatunek, po którym nie oczekuje się psychologicznej wierności z codziennymi charakterami. Barwy dodawały tej opowieści cztery uroczo denerwujące kelnerki, które ze swoimi ludzkimi wadami i problemami tworzyły życiowy klimat, a nie kolejny odcinek "Troskliwych misiów".
W sumie opowiastka jako taka nie jest zła, posiada w sobie dużo ciepła i pozytywnej afirmacji, a tego przecież oczekujemy po takiej lekturze. Natomiast mi osobiście od pierwszych ston przeszkadzał styl pisarski [ewentualnie słabe tłumaczenie]. Mamy tu dużo ładnie i zabawnie opisanych scen, spomiędzy których straszą niedopracowane zdania i kiepskie dialogi o niczym. Biorąc pod uwagę jak modne są ostatnio wszelkie historie z knajpami w tle, myślę że można trafić lepiej.

Moja druga książka Sharon Owens. Poprzednia podobała mi się bardziej albo ta trafiła pomiędzy dość dobre lektury, które czytałam ostatnio i trochę blado wypadła na ich tle.
Historia opisana w książce opisuje szczęśliwe małżeństwo Jacka i Lilly Beamontów, którzy prowadzą tawernę w miłym zaułku Belfastu. Ich życie staje na głowie, gdy okazuje się, że teren ten ma być wykupiony przez bogatego developera pod przyszłe centrum handlowe. Małżeństwu trudno pogodzić się z tym, że ktoś wtargnął w ich spokojne i porządkowane życie, które bezpowrotnie będzie musiało ulec zmianie. Postanawiają odejść z fasonem. Zwiększają obroty, zatrudniają cztery kelnerki, które czasem doprowadzają ich do rozpaczy, wynika z tego też wiele zabawnych sytuacji, ale bardzo się z nimi zżywają.
Książka jest sympatyczna, uroku dodaje jej Klimatyczny Belfast, ale jak na mój gust miejscami trochę za dużo cukru w cukrze. Choć to może tak ma być.

I coż my tu mamy :) ???
Mamy ich dwoje i stabilną, sączącą się codzienność, bezpieczną, by nie powiedzieć nudną, jednak oni nie oczekują nic więcej. Mamy tawernę, a raczej pub ze stałymi bywalcami, wokół których kręci się codzienność głównych bohaterów i pewnie tak by się kręciła do końca świata i jeden dzień dłużej, gdyby nie pazerny deweloper, któremu zachciało się własnie tego cichego, urokliwego zakątka, w którym nasi bohaterowie postanowili wieść swą linearną codzienność.
Od tego momentu zaczyna się dziać, a co, to niech sobie każdy doczyta :)
Powiem jeszcze tylko tyle - jeśli ktoś pisze, że ciepła, urokliwa i te inne słodkości, to może i tak, ale to nie znaczy, że kiepska :).

I coż my tu mamy :) ???

Bardzo ciepła, wciągająca powieść. Wszystko jest bardzo dobrze zarysowane, zarówno postacie jak i samo miejsce akcji - tawerna. Aż chciałabym tam być! Wspaniała na długie, deszczowe dni. Polecam

Książka która potrafi ocieplić najzimniejszy zimowy wieczór :)

Książka która potrafi ocieplić najzimniejszy zimowy wieczór :)

• 2015
  • Mój księgozbiór